BMW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bayerische Motoren Werke AG
LlojiAktiengesellschaft
(Stampa:ISIN, Stampa:FWB)
IndustriaAutomotive
Themeluar në1913 nga Karl Friedrich Rapp
Zyrat qendroreFlag of Germany.svg München, Gjermani
Njerëzit kyç
Flag of Germany.svg Dr. Norbert Reithofer, Chief Executive Officer
ProdhimiAutomobile
Motoçikleta
FitimetGreen Arrow Up Darker.svg 7,3 miliard (2019)
Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Total assetsLua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Numri i punëtorëve
133,778 (2019)
SubsidiariesMINI
Rolls-Royce
Faqja e internetitwww.bmw.com

Bayerische Motoren Werke AG (BMW), shqip: Fabrika Bavareze e Motorëve, është një prodhues gjerman i automobilëve dhe motoçikletave. Kompania është themeluar në vitin 1916 s'i një prodhues i motorëve të aeroplanëve. Prodhimin e motorëve të aeroplanëve e filloi nga viti 1917 deri në vitin 1918 dhe e rifilloi në vitin 1933 deri në vitin 1945.

BMW, së bashku me MINI dhe Rolls Royce, përbëjnë tre nga gjashtë brendet e makinave në kompaninë shumëkombëshe gjermane BMW Group. Ndërsa motoçikletat tregtohen nën brendin BMW Motorrad. Selia e BMW-së ndodhet në Mynih, Bavari. BMW prodhon makinat e saj në vende të ndryshme të botës, s'i në: Gjermani, Brazil, Kinë, Afrikë të Jugut, Britani të Madhe, SHBA, Indi etj.

Në vitin 2015, BMW renditej në vendin e tetë në botë për nga numri i prodhimit të mjeteve motorike, me 2,279,503 automjete të prodhuara.

Historia e kompanisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bmw ishte fillimisht kompani aeroplanesh BMW u krijua si një entitet biznesi pas një ristrukturimi të MOTORENWERKE prodhimit firmë avion Rapp në vitin 1917. Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore në vitin 1918, BMW u detyrua të ndërpresë prodhimin e motoreve te avioneve nga kushtet e Traktatit të Versajës (armëpushim). [6] kompania u zhvendos rrjedhimisht në prodhimit motoreve në vitin 1923, pasi kufizimet e traktatit filluan të hiqen , [7] ndjekur nga automobila në 1928-29. [8] [9] [10]

Makina e parë e prodhuar BMW e cila pati sukses dhe makina e cila nisi BMW në rrugën e prodhimit të automobilave ishte DIXI, ajo ishte e bazuar në Austin 7 dhe licencuar nga Austin Motor Company në Birmingam, Angli.

BMW motori i parë i rëndësishëm avioni ishte IIIa BMW inline-six-lëngshme ftohur motor i 1918, preferohen shumë për të lartë-lartësi punën e saj. [11] Me riarmatim gjermane në vitin 1930, kompania përsëri filloi prodhimin e motorëve të avionëve për Luftwaffe. Ndër planet e saj të suksesshme të motorit Luftës së Dytë Botërore ishin 132 BMW 801 BMW dhe me ajër të ftohur motorët radiale, dhe pioniere BMW 003-axial rrjedhin motor turboreaktiv, e cila mundësuar të vogël, 1944-1945 epokës jet-powered luftëtar "emergjencës", Ai HEINKEL 162 Spatz. 003 BMW motor reaktiv u testuar në versionin e A-1b e luftëtari i parë në botë jet, Me Messerschmitt 262, por motorët e BMW dështuar në fluturim, një pengesë e madhe për Programin Fighter Emergjencës deri testimit të suksesshëm me motorë Junkers. [12] [13] Kah fundi i BMW Rajhut të Tretë zhvilluar disa projekte ushtarake avion për Luftwaffe, të Strahlbomber BMW, BMW e Schnellbomber dhe Strahljäger BMW, por asnjëri prej tyre ishin ndërtuar. [14] [15]

Deri në vitin 1959, ndarja e automobilave BMW ishte në vështirësi financiare dhe një takim të aksionarëve u mbajt për të vendosur nëse do të shkoni në likuidim ose të gjejnë një mënyrë për të që mbante në. Ai ishte vendosur për të vazhduar dhe të përpiqen për të cash-it në bum makinë tanishme ekonomisë gëzuar aq sukses nga disa nga prodhuesit ish-Gjermanisë aeroplanëve të tilla si Messerschmitt dhe HEINKEL. Të drejtat për prodhimin e Iso Isetta italiane janë blerë; makina të vogël vetë ishin të mundësuar nga një formë të modifikuar të motorit vet BMW motor. Kjo ishte mesatarisht i suksesshëm dhe ka ndihmuar kompania të marrë përsëri në këmbët e saj. Aksioneri kontrollin Shumica e Aktiengesellschaft BMW që nga viti 1959 është i familjes Quandt, e cila zotëron rreth 46% të stokut. Pjesa tjetër është në noton publik.

BMW fituar kompania Glas Hans bazuar në Dingolfing, Gjermani, në vitin 1966. Ajo ishte menduar se blerja ka qenë kryesisht për të fituar qasje në zhvillimin Glas 'e rripin e kohës me një shufër me gumga lart në aplikime të automobilave. [16] automjetet Glas u badged shkurtimisht si BMW derisa kompania u zhytur plotësisht. BMW 3-Series (F30)

Në vitin 1992, BMW fituar një pjesë të madhe në Kaliforni bazuar DesignworksUSA dizajnit industrial në studio, të cilat ata plotësisht fituar në vitin 1995. Në vitin 1994, bleu BMW britanikët Rover Group [17] (e cila në atë kohë përbëhej nga markat Rover, Land Rover dhe MG, si dhe e drejta për të markave të shuar përfshirë Austin dhe Morris), dhe në pronësi atë për gjashtë vjet. Nga 2000, Rover u shkaktohen humbje të mëdha dhe BMW vendosi për të shitur kombinatit. Markave MG Rover dhe u shitën për Konsorciumit Phoenix për të formuar MG Rover, Land Rover, ndërsa u mor përsipër nga Ford. BMW, ndërkohë, mbajti të drejtën për të ndërtuar Mini ri, i cili ishte nisur në vitin 2001.

Shefi projektuesi Chris kyç i dorës njoftoi largimin e tij nga BMW në shkurt 2009, pasi ka shërbyer në ekipin e projektimit për gati shtatëmbëdhjetë vjet. [18] Ai u zëvendësua nga Adrian van Hooydonk, njeri i ish-kyç i dorës së djathtë. Kyç i dorës ishte i njohur për planet e tij të radikale të tilla si të vitit 2002, 7-Series dhe Z4 2002. Në korrik 2007, të drejtat e prodhimit për Husqvarna Motorcycles u ble nga BMW për një raportuara 93.000.000 €. BMW Motorrad planifikon të vazhdojë Husqvarna Motorcycles veprojnë si një ndërmarrje të veçantë. Të gjithë zhvillimin, shitjes dhe aktivitetet e prodhimit, si dhe fuqi punëtore aktuale, kanë mbetur në vend në vendndodhjen e saj të pranishëm në Varese.

Në qershor 2012, BMW u rendit si kompania # 1 më të njohur në botë nga Forbes.com. [19] Renditjen janë të bazuara mbi aspekte të tilla si "gatishmërinë e njerëzve për të blerë, të rekomandojë, të punojmë për, dhe të investojnë në një kompani është shtyrë 60% nga perceptimet e tyre të kompanisë dhe vetëm 40% nga perceptimet e tyre të produkteve të tyre. BMW 3 series u renditë si Makina e parë me e shitur ne bote, duke lene shum mbrapa Mercedesin dhe Audin. BMW eshtë numrin 1 i brendit Gjerman te makinave.

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky seksion përfshin një listë të referencave lexim, të lidhura apo të lidhjeve të jashtme, por burimet e këtij neni mbeten të paqarta, sepse ajo i mungon citate inline. Ju lutemi të përmirësuar këtë artikull duke futur citate më të saktë. (Korrik 2012) BMW bimore në Leipzig, Gjermani: saldim Spot i makinave BMW 3 seri me organet Kuka robots industriale.

Në vitin 2006, grupi BMW (duke përfshirë Mini dhe Rolls-Royce) prodhuar 1.366.838 automjete katër rrota, të cilat janë të prodhuara në pesë vende. [21] Në vitin 2010, ajo prodhuar 1.481.253 automjete me rrota dhe katër-112271 Motorcycles (nën dy BMW dhe Husqvarna llojeve). [2]

BMW X3 (E83) është bërë nga Magna Steyr, një filial i Magna të Kanadasë, në Grac, Austri nën licencën nga BMW deri në vitin 2010. Më shumë se 45.973 ishin prodhuar në vitin 2009. Duke filluar tetor 2010, BMW X3 i ri (F25) është prodhuar në SHBA BMW Co Prodhim, Greer, Spartanburg County, South Carolina, USA

Është raportuar se rreth 56% e BMW-markë automjeteve të prodhuara janë mundësuar nga motorët benzinë ​​dhe pjesa e mbetur 44% janë mundësuar nga motorët me naftë. Prej atyre automjeteve benzinës, rreth 27% janë katër-cilindër modele dhe rreth nëntë për qind janë tetë cilindra modele. [22] BMW gjithashtu ka operacion të asamblesë lokale duke përdorur goditje të plotë poshtë komponentët në Tajlandë, Rusi, Egjipt, Indonezi, Malajzi dhe Indi , për 3, 5, 7 seri dhe X3. [20].BMW sot renditet në vendin e 1 për vetaurat më sportive dhe më të sigurtat në botë


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]