Motoçikleta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një motoçikletë klasike Norton.

Një motoçikletë, biçikletë ose triçikletë (nëse është me tre rrota)) është një mjet motorik me dy ose tre rrota që drejtohet nga një timon nga një ndenjëse e stilit të shalës.

Dizajni i motoçikletës ndryshon shumë për t'iu përshtatur një sërë qëllimesh të ndryshme: udhëtime në distanca të gjata, udhëtime në punë, lundrim, sport (duke përfshirë garat) dhe ngasje jashtë rrugës. Motoçiklizmi është ngasja e një motoçiklete dhe përfshirja në aktivitete të tjera shoqërore të lidhura, si p.sh. anëtarësimi në një klub motoçikletash dhe pjesëmarrja në mitingje me motoçikleta.

Daimler Reitwagen i vitit 1885 i prodhuar nga Gottlieb Daimler dhe Wilhelm Maybach në Gjermani ishte motoçikleta e parë me djegie të brendshme, me karburant. Në 1894, Hildebrand & Wolfmüller u bë motoçikleta e parë e prodhimit të serisë.

Në nivel global, motoçikletat janë relativisht të njohura me makinat si një metodë transporti. Në vitin 2021, rreth 58.6 milionë motoçikleta të reja u shitën në mbarë botën, më pak se 66.7 milionë makina të shitura gjatë së njëjtës periudhë.

Në vitin 2022, katër prodhuesit kryesorë të motoçikletave për nga vëllimi dhe lloji ishin Honda, Yamaha, Kawasaki dhe Suzuki. Në vendet në zhvillim, motoçikletat konsiderohen utilitare për shkak të çmimeve më të ulëta dhe ekonomisë më të madhe të karburantit. Nga të gjitha motoçikletat në botë, 58% janë në rajonet e Azisë-Paqësorit dhe Azisë Jugore dhe Lindore, duke përjashtuar Japoninë me qendër makinat.

Sipas Departamentit Amerikan të Transportit, numri i viktimave për milje automjeti të udhëtuar ishte 37 herë më i lartë për motoçikletat sesa për makinat.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]