Rolls-Royce Motor Cars

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rolls-Royce Motor Cars Limited
LlojiNëndegë
IndustriaAutomotiv
Themeluar nëmars 1998; 26 vite më parë (1998-03) në Mbretëri të Bashkuar
Zyrat qendrore
Goodwood, Sussex Perëndimor, Angli
,
Britani e Madhe
Zona e shërbimit
Anekënd botës
Njerëzit kyç
Torsten Müller-Ötvös
(CEO)
Peter Schwarzenbauer
(chairman)
Giles Taylor
(design director)[1]
Prodhimi
ShërbimetPërshtatje automobilësh
Numri i punëtorëve
1,300 (2014)
PrindiBMW
Faqja e internetitrolls-roycemotorcars.com

Rolls-Royce Motor Cars Limited është një prodhues britanik i automobilave luksozë . Një degë në pronësi të plotë të grupit gjerman BMW, ajo u krijua më 1998 pasi BMW iu licensua e drejta për emrin dhe logon e markës Rolls-Royce nga Rolls-Royce plc dhe fitoi të drejtat për Spirit of Ecstasy dhe markat tregtare të formës së skarës Rolls-Royce nga Volkswagen AG. Rolls-Royce Motor Cars Limited operon nga ndërtesat e ndërtuara me qëllim administrav dhe të prodhimit, hapur përballë rrugës historike Goodwood CircuitGoodwood, West Sussex, Angli, Mbretëri e Bashkuar. Rolls-Royce Motors Cars Limited është prodhuesi ekskluziv i makinave motorike të markës Rolls-Royce që nga viti 2003.

Edhepse marka Rolls-Royce është përdorur që nga viti 1906, nëndega Rolls-Royce Motor Cars e BMW AG nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë me automjetet me markë Rolls-Royce të prodhuara para vitit 2003 përveç të qenit një motor i madh dhe furnizues tjetër para vitit 2003. Nëndega e Bentley Motors Limited e Volkswagen AG është pasardhësi i drejtpërdrejtë i Rolls-Royce Motors dhe entiteve të ndryshme paraardhëse që prodhuan makina të markave Rolls-Royce dhe Bentley midis themelimit të secilës kompani dhe 2003, kur njësia e kontrolluar nga BMW filloi të prodhonte makina nën marka Rolls-Royce.

Modeli sedan me katër dyer Rolls-Royce Phantom ishte produkti i parë i ofruar për shitje në vitin 2003. Që nga ajo kohë, kompania ka zgjeruar linjën e saj të produkteve për të përfshirë boshtin e zgjeruar të bazës së rrotave, modeli coupé me dy dyer dhe versionet e konvertueshme të Phantom Sedan, si dhe modelin sedanin më të vogël me katër dyer Ghost, modelin coupé me dy dyer Wraith, e konvertueshmja Dawn dhe modeli SUV Cullinan.

Në vazhdën e ndërprerjes së Bentley Mulsanne për 2020, Rolls-Royce nuk ka konkurrentë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpirti i Ekstazisë, skulptura e zbukurimit të kapakut në makinat Rolls-Royce

Rolls-Royce Motor Cars Limited u krijua si një degë në pronësi të plotë të BMW në vitin 1998 pasi BMW ia licencoi të drejtat për emrin dhe logon e markës Rolls-Royce nga Rolls-Royce Holdings plc [2] dhe fitoi të drejtat për Shpirtin e Ekstazës dhe marka tregtare në formë grilë Rolls-Royce nga Volkswagen AG . Rolls-Royce Motor Cars Limited ka prodhuar makina të markës Rolls-Royce që nga viti 2003.

Edhepse marka Rolls-Royce ka qenë në përdorim që nga viti 1906, fati i markës u ndryshua midis viteve 1998 dhe 2003. Në vitin 2003, nëndega e Rolls-Royce Motor Cars i BMW AG, i cili kishte qenë një furnizues i madh i markës deri në 2003 filloi prodhimin e automjeteve me emrin Rolls Royce. Volkswagen AG mori në pronësi emrin Bentley si dhe objektet e mëparshme të prodhimit të Rolls Royce dhe modelet e mëparshme të Rolls Royce.

Shefi ekzekutiv aktual Torsten Müller-Ötvös iu bashkua kompanisë në janar të 2010-ës me një premtim për të rifituar standardet e cilësisë që e bënë të famshëm Rolls-Royce. Atë vit shitjet në Kinë u rritën me 600%, duke e bërë atë tregun e dytë më të madh të kompanisë pas SHBA. [3]

Pronësia dhe licencimi i markave tregtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1998, Vickers vendosi të shesë Rolls-Royce Motors. Blerësi më i mundshëm ishte BMW, i cili tashmë furnizonte motorë dhe komponentë të tjerë për makinat Rolls-Royce dhe Bentley, por oferta përfundimtare e BMW prej 340 milion funta u mund nga ajo e Volkswagen me vlerë 430 milion.

Një kusht në dokumentet e pronësisë së Rolls-Royce diktoi që Rolls-Royce Holdings plc, prodhuesi i aero-motorëve, do të ruante marka esenciale të caktuara tregtare, përfshirë emrin dhe logon Rolls-Royce nëse ndarja e automobilave do të shitej. Megjithëse Vickers plc ia shiti Volkswagen AG-së modelet e automjeteve, tabelat, selitë administrative, objektet e prodhimit, Shpirti i Ekstazës (Spirit of Ecstasy) dhe markat e formës grilë Rolls-Royce, Rolls-Royce plc zgjodhi të licencojë emrin dhe logon Rolls-Royce tek BMW AG për 40 milion funta, sepse Rolls-Royce plc kohët e fundit kishte pasur ndërmarrje të përbashkëta biznesi me BMW.

Kontrata e BMW-së për të furnizuar motorët dhe përbërësit e Rolls-Royce Motors lejoi që BMW të anulojë kontratën me njoftim paraprak prej 12 muajsh. Do të ishte e pamundur që Volkswagen të ishte në gjendje të rindërtojë automjetet Rolls-Royce dhe makinat e Bentley të përdornin motorë të tjerë brenda atij afati kohor. Me shenjat e identifikimit të markës Rolls-Royce të ndara mes dy kompanive dhe furnizimit me motorë të Volkswagen në rrezik, të dy kompanitë hynë në negociata.

Volkswagen ra dakord të shesë Shpirtin e Ekstazisë (Spirit of Ecstasy) BMW dhe marka tregtare në formë grilë dhe BMW ra dakord të vazhdojë furnizimin me motorë dhe përbërës deri në vitin 2003. Volkswagen vazhdoi të prodhonte automjete të markës Rolls-Royce mes viteve 1998 dhe 2003. Kjo i dha kohë BMW për të ndërtuar një seli të re administrative për Rolls-Royce dhe objektit të prodhimitGoodwood Estate pranë Chichester, Sussex Perëndimor, dhe për të zhvilluar Phantom, Rolls-Royce-in e parë nga kompania e re. Rolls-Royce Motor Cars Limited u bë prodhuesi ekskluziv i makinave të markës Rolls-Royce në vitin 2003. Rolls-Royce njoftoi në shtator të 2014-ës se do të ndërtohet një qendër e re e teknologjisë dhe logjistikës, e planifikuar të hapej në 2016, 8 milje larg selisë kryesore, në qytetin bregdetar të Bognor Regis . [4]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ghost[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolls-Royce Ghost
 • Nga 2010 – Ghost, model sedan me 4 dyer. Rolls-Royce njoftoi në shtator të vitit 2006 se do të zhvillonte një model të ri me katër dyer me emrin Ghost. Ghost do të jetë më i vogël se automobili i mëparshëm Rolls-Royce i lansuar, Phantom. Vetëm 20% e përbërësve do të burojnë nga BMW F01 7 Series dhe do të pozicionohet nën Phantom. [5]
 • Më 4 Mars të vitit 2014, Seria e re Ghost II u zbulua për publikun në Panairin e Motorëve në Gjenevë. [6] Ka pjesën e përparme të facelift me drita të përparme LED të reja. Brendësia ka pasur një azhurnim gjithashtu.

Wraith[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolls-Royce Wraith
 • Nga viti 2013 – Wraith Coupé. Rolls-Royce Motor Cars lançoi një makinë të re në Motor ShowGjenevë më 5 Mars 2013. [7] Makina e re, e quajtur Rolls-Royce Wraith (për nder të Wraith-in origjinal të ndërtuar nga Rolls-Royce Limited origjinale nga viti 1938 deri në vitin 1939) është një model Coupe luksoz, me një kapak të gjatë dhe një vijë të hijshme të çatisë, dhe është një version Coupe i Ghost. Fuqizohet nga një motor me 623 kuajfuqi, motor V12 me dy turbo dhe i lidhur me një kuti shpejtësie me tetë shpejtësi.  Dorëzimet pritej të fillonin nga fundi i vitit 2013. [8] Rolls-Royce kishte deklaruar se Wraith do të ishte makina më e fuqishme Rolls-Royce me motor deri atëherë. [9]

Dawn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolls-Royce Dawn

Phantom[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rolls-Royce zbuloi një Phantom të ri në "The Great Eight Phantoms Exhibition", i cili do të hynte në prodhim në fund të vitit 2017, me shitjet që do të fillonin në vitin 2018.
Rolls-Royce Phantom

Cullinan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolls-Royce Cullinan
 • Pas shumë pritjesh, Rolls-Royce zbuloi Cullinan në fillim të vitit 2018. Modeli SUV me 5 dyer ndan platformën "Arkitektura e Luksit" dhe shumë përbërës me Phantom-in.

Former[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Phantom[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom coupé
 • 2003–2016 – Modeli Sedan me 4 dyer Phantom . Lëshuar në janar të 2003-ës në Panairin Ndërkombëtar të Automjeteve në Detroitin e Amerikës së Veriut, ky është modeli i parë nga Rolls-Royce Motor Cars Limited. Makina ka një motor 6.75 L V12 që buron nga BMW, por shumica e përbërësve janë unikë për veturën. Pjesët janë me burim nga Evropa Kontinentale dhe nga Mbretëria e Bashkuar. Montimi, puna prej lëkure, puna me dru dhe përfundimi kryhen në një fabrikë të re në Goodwood afër Chichester, Sussex.
 • 2005–2016 – Rolls-Royce Phantom Exabed Wheelbase. Baza e rrotave të kësaj makine është 250 mm më e gjatë se ajo e llojit Sedan standard Phantom.
 • 2007–2016 – Phantom Drophead Coupé (i konvertueshëm)
 • 2008–2016 – Phantom Coupé

Automjete koncepte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi i lartë i shitjeve i të gjitha kohërave (fillimi në 2005) u arrit në vitin 2014, me 4,063 makina, [15] duke kryesuar shitjet e 2016-ës me 52 makina. Në vitin 2011, Rolls-Royce Motor Cars Limited shiti 3,538 makina, një rritje prej 31 përqind krahasuar me vitin 2010, duke mundur rekordin e mëparshëm të shitjeve nga 1978. Rritja e madhe e shitjeve ndodhi në rajonin e Paqësorit Aziatik, Britanisë dhe Lindjes së Mesme me rritje të shitjeve respektivisht prej 47 përqind, 30 përqind dhe 23 përqind. [16]

Viti kalendarik Shitjet totale
2005 [17] 796
2006 805
2007 [18] 1,010
2008 [19] 1,212
2009 1,002
2010 2.711
2011 [16] 3,538
2012 [20] 3,575
2013 [21] 3.630
2014 [15] 4,063
2015 [22] 3.785
2016 [23] 4,011
2017 [24] 3,362
2018 [25] 4,107

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "CV FOR GILES TAYLOR, DESIGN DIRECTOR". www.press.rolls-roycemotorcars.com. Arkivuar nga origjinali më 2017-07-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cowell, Alan (1998-07-29). "INTERNATIONAL BUSINESS; BMW to Get Rolls-Royce After All by Acquiring the Name". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-06-12.
 3. ^ TurboJet Horizon: 'Roll with the changes', published 1 November 2011
 4. ^ "Rolls-Royce plans Bognor Regis technology centre". BBC News. Marrë më 24 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "2010 Rolls-Royce Ghost - Specifications, Pictures, Prices". Leftlanenews.com. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2010. Marrë më 29 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rolls-Royce Motor Cars. "Rolls-Royce Ghost Series II". Press release. Archived from the original on 8 mars 2014. https://web.archive.org/web/20140308162156/http://www.rolls-roycemotorcars.com/media/353790/ghost_series_ii.pdf. Retrieved 8 mars 2014. 
 7. ^ Peter Orosz. "Rolls-Royce Wraith: This Is It". Jalopnik. Marrë më 24 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "2014 Rolls-Royce Wraith Set for 2013 Geneva Auto Show". Edmunds. 18 janar 2013. Marrë më 24 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Rolls-Royce Motor Cars PressClub: "Most dynamic and powerful Rolls-Royce in history set for debut at Geneva", Press Release published 18 January 2013
 10. ^ The new Rolls-Royce Dawn convertible has been unveiled just ahead of the 2015 Frankfurt motor show, Derek Fung, CarAdvice, 8 September 2015
 11. ^ Rolls-Royce's new Dawn is a glorious, £250,000 super-convertible, Jason Barlow, Top Gear, 8 September 2015
 12. ^ "2008 Rolls-Royce Hyperion Images, Pricing and News". Conceptcarz.com. Marrë më 29 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Blanco, Sebastian. "Rolls-Royce Mini auf autobloggreen". Green.autoblog.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2012. Marrë më 26 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Savov, Vlad. "The Rolls-Royce Vision 100 concept is completelty, irredeemably ridiculous". The Verge. Marrë më 18 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b "ROLLS-ROYCE MOTOR CARS CELEBRATES FIFTH SUCCESSIVE SALES RECORD". Rolls-Royce Motor Cars. 6 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 24 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "2014RecordSales" defined multiple times with different content
 16. ^ a b Matt Scuffham (2012-01-09). "Luxury carmaker Rolls-Royce enjoys record sales". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "BMW Group Achieves New Sales Revenue Record In 2006". WebWire. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "BMW reports 90% drop in 2008 net profit to 330 million euro". Bmwblog.com. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2011. Marrë më 26 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Usrey, Bryan (11 janar 2011). "Rolls-Royce Has Massive Sales Year in 2010". Carnewsbreak.com. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2011. Marrë më 26 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Rolls-Royce Announces Record Sales In Company's 108-year History". Rolls-Royce Motor Cars. 10 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2013. Marrë më 2 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Rolls-Royce says it is looking at designs for a 4x4 vehicle, as it reports record sales". BBC News. 9 janar 2014. Marrë më 9 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Rolls-Royce Announces Second Highest Sales Record In Its 113-Year History". 11 jan 2016. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "ROLLS-ROYCE MOTOR CARS CELEBRATES SECOND HIGHEST SALES RECORD IN MARQUE'S 112-YEAR HISTORY". 1 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "ROLLS-ROYCE MOTOR CARS DELIVERS OUTSTANDING RESULT IN 2017". www.press.rolls-roycemotorcars.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2021. Marrë më 2019-01-12.
 25. ^ Financial Times (në anglishte britanike) https://www.ft.com/content/5c8fb398-142d-11e9-a581-4ff78404524e. Marrë më 2019-01-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)

Lexoni më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Richard Feast, Kidnap of the Flying Lady: How Germany Captured Both Rolls Royce and Bentley, Motorbooks (2003),  
 • John Rowland and Martin Henley, The Rolls-Royce Men: The Story of Charles Rolls and Henry Royce, Publisher: Lutterworth Press (1968); ASIN: B000COH9WQ

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]