19 Mars

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 19 mars)
Shko te: navigacion, kërko
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Shkurti · Marsi · Prilli
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 1279 - Dinastia Song e Kinës Imperiale përfundin me fitoren Mongole ne Betejen e Yamen-it.
  • 1687 - Kërkimi për burimin e lumit Mississippi drejtuar nga eksploratori francez Robert Cavelier de la Salle përfundon me vrasjen e tij nga të punëesuarit e vet në Texas.
  • 1915 - Planeti i Plutonit fotografohet për herë të parë 15 vjet përpara se të zbulohej përfundimisht nga Clyde Tombaugh ne Observatorin e Loëell.
  • 1932 - Inaugurohet Sydney Harbour Bridge (Ura e Portit të Sydney).
  • 1982 - Fillon lufta e ishujve Falklands me pushtimin e Gjeorgjisë Jugore nga Argjentina.
  • 2003 - Presidenti i SHBA-ve George W. Bush, urdhëron fillimin e luftës në Irak.

Lindje[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekje[redakto | redakto tekstin burimor]

Festa dhe përvjetore[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Dita e Shën Jozefit në fenë katolike
  • Dita e babait në disa shtete