Mario Monti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mario Monti
Mario Monti 2012-06-27.JPG
Kryeministri i Italisë
In office
16 nëntor 2011 – 28 prill 2013
PasardhësiSilvio Berlusconi
Pasuar ngaEnrico Letta
Senator i Përjetshëm
In office
9 nëntor 2011 – sot
Ministër i Ekonomisë dhe Financave
In office
16 nëntor 2011 – 11 korrik 2012
PasardhësiGiulio Tremonti
Pasuar ngaVittorio Grilli
Komisioneri Evropian për Konkurrencën
In office
15 shtator 1999 – 30 tetor 2004
PasardhësiKarel Van Miert
Pasuar ngaNeelie Kroes
Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm, Shërbimet, Doganat dhe Taksimin
In office
18 janar 1995 – 15 shtator 1999
PasardhësiRaniero Vanni d'Archirafi
Pasuar ngaFrits Bolkestein
Të dhënat vetjake
Lindur më (1943-03-19) 19 Mars, 1943 (78 vjeç)
Varese, Itali
KombësiaItalian
Partia politikeScelta Civica
ProfesioniEkonomist, Politikan

Mario Monti (19 Mars 1943, Varese), politikan Italian, Kryeministër i Italisë nga 16 nëntori 2011 deri me 28 prill 2013.