Jump to content

Enrico Letta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enrico Letta
Kryeministër i Italisë
Në detyrë
28 prill 2013 – 22 shkurt 2014
Paraprirë ngaMario Monti
Pasuar ngaMatteo Renzi
Ministri i Bujqësisë
Në detyrë
27 janar 2014 – 22 shkurt 2014
Paraprirë ngaNunzia De Girolamo
Pasuar ngaMaurizio Martina
Nën-Sekretari i Shtetit në Presidencën e Këshillit të Ministrave
Në detyrë
17 maj 2006 – 8 maj 2008
Paraprirë ngaGianni Letta
Pasuar ngaGianni Letta
Ministri i Industrisë, Tregtisë dhe Mjeshtëri
Në detyrë
22 dhjetor 1999 – 11 qershor 2001
Paraprirë ngaPier Luigi Bersani
Pasuar ngaAntonio Marzano
Ministri për Politikat e Komunitetit
Në detyrë
21 tetor 1998 – 22 dhjetor 1999
Paraprirë ngaLamberto Dini
Pasuar ngaPatrizia Toia
Të dhëna vetjake
U lind më20 gusht 1966
Piza
NënshtetësiaItalian
Partia politikePD
PunësimiPolitikan
Faqja në rrjet[1]

Enrico Letta (Piza, 20 gusht 1966) është një politikan italian, Kryetari i Këshillit të Ministrave të Republikës Italiane nga 28 prill 2013 në 22 shkurt 2014.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]