8 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 8 maj)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "Madame Bovari". Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume  ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te romanit"imoral" e bene romanin edhe me te famshem.Flaubert ishte nje perfeksionist ne te shkruar,gjithmone ne kerkim te fjales se duhur dhe mburrej me kete cilesi te tij.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

F. A. von Hayek

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dita ndërkombtare e Kryqit të kuq dhe gjysmëhënës së kuqe.