Jump to content

21 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 21 maj)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1904 - Fédération Internationale de Football Association (FIFA) u themelua në Paris.
  • 878 - Qyteti Syracuse në Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisë.
  • 879 - Papa John VIII bekon Branimirin dukën e Kroacisë dhe popullin kroat, akt që konsiderohet si njohje internacionale e shtetit Kroat.
  • 1502 - Zbulohet ishulli Shën Helena nga portugezi João da Nova.
  • 1758 - Mary Campbell rrëmbehet nga shtëpia e saj në Pensilvani nga Lenape gjatë Luftës Indiane dhe Franceze.
  • 2002 - Qeveria britanike filloi një ofensivë kundër drogës në shkolla, duke u shprehur për përjashtimin përfundimtar të çdo nxënësi që kapet me drogë në mjedisin shkollor dhe duke shpërndarë fotografi të një studenteje që kishte vdekur nga mbidoza.
  • 2003 – Një tërmet i fuqishëm godet Algjerinë Veriore, duke shkaktuar vdekjen e më tepër se 2.000 personave.
  • 2006 – Republika e Malit të Zi mban referendum për pavarësimin nga unioni shtetëror me Serbinë. Populli i Malit të Zi zgjodhi pavarësinë me një shumicë prej 55 për qind.
  • 2012 Ndodhi Tragjedia e Himarës

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]