Jump to content

Tragjedia e Himarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tragjedia e Himarës
Vendndodhja Flamuri Himarë, Shqipëri
40°08′00″N 19°43′29″E / 40.133446°N 19.724836°E / 40.133446; 19.724836
Shkaku Shpejtësia e Tejkaluar.
Të plagosur 21 persona
Viktima 13 persona
Koha në orën 16:30
21 maj 2012
Në Autobus ishin 45 persona

Tragjedia e Himarës ndodhi me 21 Maj 2012Himarë, Sarandë të Shqipërisë ndodhi një aksident i rënd automobilistik rreth orës 16:30 kur një Autobus i mbushur me student ra në një Humnër në këtë rast humben jetën 13 student dhe 22 u plagosen.

Autobusi ishte me 45 Student të cilët ishin nga Universiteti Aleksandër Xhuvani nga Elbasani të cilët ishin në një ekspeditë.

Qeveria e Shqipërisë në ndër te 13 viktimave te kësaj tragjedie shpalli 22 Maj-in ditë zi-e Kombëtare.

Autobusi u gjet një humnë në Qafë e Vishës afër Himarës humnera ishte 80 metra nën tokë shkaku zyrtar i aksidentit ishte shpejtësia e tejkaluar.

Emrat e Personave që Gjendeshin në Autobus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adisa Çela
 • Adjola Musaku
 • Aida Gjika
 • Alba Deda
 • Anila Suli
 • Anisa Çobaj
 • Anisa Hysa
 • Anisa Rusi
 • Antoneta Saçe
 • Arta Ballabani
 • Aurora Molla
 • Blerina Çereni
 • Denisa Paja
 • Desian Dani
 • Desiana Xhenti
 • Dorina Stafa
 • Elidoda Gjinaj
 • Elsa Daka
 • Elsa Shtylla
 • Enkelejda Berberi
 • Eranda Baloshi
 • Eranda Bardho
 • Erdita Ortingari
 • Eriselda Çoku
 • Eriselda Gubere
 • Erjana Gështenja
 • Erjola Xhoi
 • Ermira Mana
 • Fabjola Shehi
 • Florie Peçi
 • Gerta Hasmeta
 • Griselda Bilani
 • Griselda Zeneli
 • Hanife Xhepexhiu
 • Isjana Karriqi
 • Isma Klosi
 • Johana Debinja
 • Juliana Kuqi
 • Juliana Tola
 • Kaltra Kollozhani
 • Klejda Kela
 • Laureta Cani
 • Lindita Kabashi
 • Lirie Hasa,
 • Mirsie Biba
 • Oliverta Dhëmbi
 • Olsiana Beqiri
 • Oltiana Yzo
 • Oneda Kushi
 • Shegushe Haka
 • Ticiana Hysa

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikinews
Wikinews
Wikilajme gjeni lajme më aktuale për temën: