Princesha Sofi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbretëresha Sofi
Mbretëresha e Shqipërisë
7 mars 1914 - 3 shtator 1914
U lind në21 maj 1885
Vdiq3 shkurt 1936
KombësiaShqiptare dhe Gjeramane

Princesha Sofi formalisht Madhëria e Saj Mbretëresha e Shqipërisë Sofia (21 maj 1885, Potsdami - 3 shkurt 1936, Fântânele; gjatë Sophie Helene Cecilie of Schönburg-Waldenburg (zu Wied)) ishte bashkëshortja e Princ Vidit me të cilin u martua më 30 nëntor 1906'. Çifti mbretëror pati dy fëmijë:

  • Princesha Marie Eleonore, Donika (1909–1956)
  • Princi trashëgimtar Carol Victor, Skënderi (1913–1973)

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princesha Sofi u lind në Potsdam, Brandenburg. Ishte vajza e Princit trashëgimtar Victor of Schönburg-Waldenburg (1856–1888) dhe e gruas së tij, Princeshës Lucia of Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1859–1903). Ajo pati disa rrënjë shqiptare, duke filluar me Ruxandra Ghica (Gjika), vajza e Grigore I Ghica (Gjika), sundimtar i Vllahisë (Rumani). Gjyshërit e saj nga e ëma qenë Emil, Princ i Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1824–1878) dhe gruaja e tij, Pulcheria Cantacuzene (1820–1865), princeshë rumune. Emil ishte djali i August Ludwig of Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1788–1874) dhe i Franziska Allesina von Schweitzer (1802–1878).[1] August Ludwig ishte djali i tetë nga dhjetë djemtë e Christian Heinrich, Princ i Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1753–1800) dhe gruas së tij Charlotte Friederike Franziska, Konteshë e Leiningen-Westerburg. Christian Heinrich ishte një drejtues premtues i Sayn-Wittgenstein-Berleburg, shtet i Perandorisë së Shenjtë Romake. Ai drejtoi si Kont nga 1773 deri më 1792 dhe si Princ nga 1792 e deri në vdekje. Sayn-Wittgenstein-Berleburg ishte nën Dukatin e Madh të Hesse-ve në 1806. Prindët e saj vdiqën kur Sofia ishte e vogël, kështu që ajo kaloi rininë e saj në Moldavi, ku gjendeshin kushërinjtë e saj nga e ëma.[2]

Princeshë e Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princesha Sofi ishte bashkë me bashkëshortin e saj tek Mbretëresha Elizabeta e Rumanisë, kushërirë e Vilhemit. Dy gratë luajtën një rol vendimtar që Princ Vidi të pranonte kurorën e Skënderbeut.

Mbërritja e Princ Vidit dhe Princeshë Sofisë në Durrës më 7 mars 1914.

Çifti mbretëror mbërriti në Durrës, Shqipëri më 7 mars 1914, për efekt të pranimit që Princ Vidi i bëri kurorës shqiptare më 21 shkurt 1914 nga një delegacion shqiptar i kryesuar nga Esat Toptani. Delegacioni shqiptar vizitoi edhe Valdenburgun, Saksoni, për respekt të familjes së Princeshës Sofi.

Shihni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marek, Miroslav. "A listing of Princes of Schönburg-Waldenburg since 1800 and their descendants". Genealogy.EU. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 25 prill 2015. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]