Coca-Cola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Logoja e Coca Cola
Coca-Cola Bottling fabrikë. 8 janar 1941, Montreal, Kanadaja.
Coca-Cola

Coca-Cola (aka Coke sidomos në ShBA, ose thjesht si Coke në Itali) është një industri e pijeve, e cila është se përmbajtja karamel i jep një ngjyrë të errët.

Pija e merr emrin e vet nga fakti se në recetën e saj janë përdorur, substanca të tjera, ekstrakte nga arra kola dhe ekstrakte nga gjethet e shkurres koka, kjo e fundit privuar qartë nga prania e substancave (alkaloide) psikotrope.

Me të njëjtin emër gjithashtu është përmendur shpesh prodhuesi i pijes: Coca-Cola Company.

Sipas Coca-Cola, Coca-Cola është bërë më e mirë në Atlanta,ShBA.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coca-Cola u shpik nga farmacisti John Pemberton Stith Rixh, 8 maj 1886Atlanta, fillimisht si një ilaç për dhimbje koke. Emri i parë që iu dha për të pirë ishte "frëngjisht Pemberton e verës Coca." Pemberton kishte një ndryshim për të ashtuquajturën verë "koka" (ose Vin Mariani), një përzierje e verës dhe lë koka që ishte kryesisht i suksesshëm në Evropë, kur ajo u krijua nga Korsikan Angelo Mariani farmaci. Alkooli u zëvendësua nga një ekstrakt i arra cola, një bimë tropikale nuk konsiderohen të dëmshme për shëndetin. përdorimin e kombinuar të dy përbërësit kryesore, dhe koka kola, pije fituar emrin e saj aktual. Kur edhe koks u ndalua (ai është nxjerrë nga kokaina bimore), u refuzua nga ana e alkaloide nxjerrë nga koka e lë, dhe cola (për arra) të vazhdueshme që do të përdoret si një burim i caffeine.

Përkundër zbulimit, Pemberton akumuluar borxhe të mëdha për vetëm 550 $ dhe shiten formulë dhe të drejtat e Coca-Cola në Asa Candler, një biznesmen i cili njohur potencialin e pije dhe kuptuar rëndësinë e reklamave për të përhapur dhe të bëj më mirë konkurrencën.

Pas IPO kompanisë në 1919, Coca-Cola ka filluar të arrijnë të saj globale në të njëzetat, duke u bërë një "biznes" i madh, e drejtuar nga Coca-Cola Company me bazë në Nju Jork, dhe që përfshin pije me shume (e njohur më mirë me emrin e pijeve të gazuara), të tilla si Fanta, Sprite dhe të tjerët.

1927 Coca-Cola është importuar në Itali. Në 1960 u shfaq i pari kanaçe Coca-Cola, dhe ne 1980 edhe se në shishe PET.

Pije është në dispozicion në eateries më në botë, dhe është pije "par excellence", në restorante, ushqim të shpejtë.

Logo famshëm i Coca-Cola, në mbarë botën më të mirë të njohur, është krijuar në vitin 1886 me kujdes i vogël nga kompania e kontabilitetit, Frank Mason Robinson, i cili bëri disa

Coca-Cola Glas mit Eis.jpg

rregullime të vogla për të shkruar, duke përdorur si një karakter bazë Spencerian Script, e cila atë kohë, Shtetet e Bashkuara ishin ndër më të zakonshme dhe të përdorura. Lidhet

me këtë logo një legjendë urbane që është përhapur me shumë shpejtësi në botë, duket se shikimin e Coca-Cola shkruar në pasqyrë është e mundur për të interpretuar imazhin si një shprehje në arabisht që do të sjellë një mesazh kundër kulturës islame, "Nuk Muhammedi, nuk Mekë."

Në realitet nuk ka gjasa që në kohën e krijimit të këtij logo, kur nuk kishte ende shumëkombëshe Coca-Cola Company dhe askush nuk do të kishte pritur suksesin në mbarë botën që do të pi pranuar, ne kemi menduar të vendosni një mesazh të ngjashëm në logon e famshme. Edhe myftiu Sheik Naser Madhe Farid Wassel, një figurë e rëndësishme fetare në Egjipt, tha se këto fakte duke vënë në dukje se ky emërtim është shkruar me gërma latine dhe arabe më shumë se një shekull më parë, kështu që është një zë që e ka dëmtuar vetëm korporatë, me një rënien e theksuar të shitjeve të regjistruara në disa vende islamike.

Për 100-vjetorin e Coca-Cola u krijua në 1986 në Kili, në anën e një mali, më i madhi Coca-Cola logo në botë. U përdorur rreth 70 000 shishe e Coca-Cola dhe të shkruar është rreth 30-120 metra.

Markë është treguar në mënyrë të përsëritur nga ana shumë studiuesve, si më popullor në botë.[2] Shumica e kundërshtarit Coca-Cola dhe Pepsi, por ka shumë imitacione.

Coca-Cola e ka krejtësisht të vende të ndryshme të lidhura me të markës, duke përfshirë një muze në Atlanta, në shtëpi të kompanisë, dhe disa dyqane në Merchandising, Botë e Coca-Cola në Nju Jork dhe Las Vegas. Projektimi i [enë redakto]

Coca-Cola 2008

Prototip Coca-Cola është i famshëm për kontejnerë të veçantë që e bëjnë atë lehtësisht të dallueshme nga paketat tjera të pijeve të buta, në veçanti, ndryshimet e shpeshta në dekorimin e kanaçe promovuese në prani të ngjarjeve të tilla si Krishtlindjet apo ngjarje të sponsorizuar nga pije, e bëri këto Koleksione. Shishe relievit, e cila u shfaq në 1916, kanë një formë të veçantë me markë e regjistruar, i frymëzuar ndoshta nga kthesa anatomike të Perëndimit fërkime Mae, që kishin se vishen pantallona të gjera të veçantë i përshtatshëm pengoj [3]. Prototipi i projektimit është zhvilluar në 1915 nga Earl R. Dekani i kompanisë Glass Root i Terre Haute, Indiana, që mund të ketë frymëzuar në formën e një pod kakao. [4] Prototipi u fshi si të papërshtatshëm për të shisheve makinë, por i frymëzuar formën përfundimtare e shishe i cili hyri në prodhimin në 1916 . shishe të ngjashme, e para gotë dhe pastaj PET kanë qenë gjithashtu të përdorur nga Pepsi rivale, por formë nuk është dukshëm më të ndryshme për të cenuar të drejtën e autorit e Korporatës Coca-Cola.

Forma e shishe të famshme Coke është përdorur shpesh për të përshkruar pjesën e prapme të trupit të një makinë të Formula 1 që, parë nga lart, duket si vetëm shishe të famshme.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WikiLettreMini.svg Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.