Cola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cola
Një gotë kola e servirur me kube akulli
LlojiPije freskuese
ProdhuesiTë ndryshëm
VendiShtetet e Bashkuara
U paraqit8 maj 1886[1][2]
NgjyraKarameli (me përjashtime të caktuara siç është Zevia Cola)
AromaCola (arrë kola, agrume, kanellë dhe vanilje)


Cola është një pije freskuese e gazuar e ëmbël, e aromatizuar me vanilje, kanellë, vajra citrus dhe aromatizues të tjerë. Shumica përmbajnë kafeinë, e cila fillimisht ishte me burim nga arrë kola, duke çuar në emrin e pijeve, megjithëse burime të tjera tani përdoren gjithashtu. Cola u bë e njohur në të gjithë botën pasi farmacisti John Pemberton shpiku Coca-Cola në vitin 1886.[1][3] Receta e tij jo-alkoolike u frymëzua nga vera e cola e farmacistit Angelo Mariani, krijuar në vitin 1863.[3]

Shumica e kolave moderne përmbajnë ngjyrë karameli, dhe janë ëmbëlsuar me sheqer dhe / ose shurup misri me fruktozë të lartë. Tani ata vijnë në marka të ndryshme. Midis tyre, më të njohurit janë Coca-Cola dhe Pepsi. Këto dy kompani kanë konkurruar që nga vitet e '90-ta, por rivaliteti i tyre është intensifikuar që nga vitet '80-ta.

Aromatizuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërësit kryesorë modernë të aromatizuesit në një pije cola janë vajrat citrus (nga portokalli, gëlqere, dhe lëvorja e limonit), kanella, vanilja dhe një aromatizues acid.[4][5] Prodhuesit e pijeve cola shtojnë aromatizues gjurmë për të krijuar shije dalluese të ndryshme për secilën markë. Aromatizimet gjurmë mund të përfshijnë një larmi të gjerë përbërësish, të tilla si erëza si arrëmyshk ose korianderi, por aromatizimet themelore që shumica e njerëzve i identifikojnë me një shije cola mbeten citrusi, vanilja dhe kanella. Aciditeti shpesh sigurohet nga acidi fosforik, ndonjëherë i shoqëruar nga acidi citrik ose të tjera të izoluara. Receta e Coca-Cola ruhet si një sekret tregtie i korporatave.

Një shumëllojshmëri e ëmbëlsuesve të ndryshëm mund të shtohen në cola, shpesh pjesërisht të varura nga politika bujqësore lokale. Shurup misri me fruktozë të lartë (HFCS) përdoret kryesisht në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada për shkak të çmimit më të ulët të misrit të subvencionuar nga qeveria. Në Evropë, megjithatë, HFCS është subjekt i kuotave të prodhimit të dizajnuara për të inkurajuar prodhimin e sheqerit; sheqeri kështu përdoret zakonisht për të ëmbëlsuar sodat.[6] Përveç kësaj, stevia ose një ëmbëltues artificial mund të përdoret; Kolat "pa sheqer" ose "dietë" zakonisht përmbajnë vetëm ëmbëlsues artificial.

Efektet shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një studim i vitit 2007 zbuloi se konsumimi i cola, si ato me ëmbëlsim natyral, ashtu edhe ata me ëmbëlsim artificial, ishte i lidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjes kronike të veshkave. Acidi fosforik i përdorur në cola mendohej se ishte një shkak i mundshëm.[7]

Shumica e nutricionistëve këshillojnë që Coca-Cola dhe pije të tjera freskuese mund të jenë të dëmshme nëse konsumohen në mënyrë të tepërt, veçanërisht për fëmijët e vegjël, konsumi i pijeve freskuese të të cilëve konkurron, në vend se plotëson, një dietë të ekuilibruar. Studimet kanë treguar që përdoruesit e rregullt të pijeve freskuese kanë një konsum më të ulët të kalciumit, magneziumit, vitaminës C, riboflavin dhe vitaminës A.[8]

Pija gjithashtu ka ngjallur kritika për përdorimin e saj të kafeinës, e cila mund të shkaktojë varësi fizike (varësia e kafeinës).[9] Është treguar një lidhje midis konsumit të rregullt afatgjatë të kolës dhe osteoporozës tek gratë më të moshuara (por jo burrat).[10] Kjo mendohej se ishte për shkak të pranisë së acidit fosforik, dhe rreziku për gratë u konstatua se ishte më i madh për cola me sheqer dhe kafeinë sesa dieta dhe variantet e kafeinës, me një konsum më të lartë të cola që lidhet me densitetin e kockave më të ulët.

Shumë pije joalkoolike janë ëmbëlsuar kryesisht ose plotësisht me shurup misri me fruktozë të lartë, sesa sheqeri. Disa nutricionistë bëjnë kujdes ndaj konsumimit të shurupit të misrit sepse mund të përkeqësojë mbipesha dhe diabeti tip-II më shumë sesa sheqeri nga kallami.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 3 dhjetor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 11 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ a b "Coca Wine" (në anglisht). Cocaine.org. Marrë më 29 shtator 2013.
 4. ^ DeNeefe, Janet (13 mars 2008). "The Exotic Romance of Tamarind". The Jakarta Post (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2013.
 5. ^ "Cola 2" (në anglisht). Sparror.cubecinema.com. Marrë më 29 shtator 2013.
 6. ^ M. Ataman Aksoy; John C. Beghin, red. (2005). "Sugar Policies: An Opportunity for Change". Global Agricultural Trade and Developing Countries (në anglisht). World Bank Publications. fq. 329. ISBN 0-8213-5863-4.
 7. ^ Tina M. Saldana; Olga Basso; Rebecca Darden; Dale P. Sandler (2007). "Carbonated beverages and chronic kidney disease". Epidemiology (në anglisht). 18 (4): 501–6. doi:10.1097/EDE.0b013e3180646338. PMC 3433753. PMID 17525693.
 8. ^ Jacobson, Michael F. (2005). "Liquid Candy: How Soft Drinks are Harming Americans' Health", pp. 5–6. Center for Science in the Public Interest.
 9. ^ Center for Science in the Public Interest (1997). "Label Caffeine Content of Foods, Scientists Tell FDA Arkivuar 24 korrik 2014 tek Wayback Machine."
 10. ^ Tucker KL, Morita K, Qiao N, Hannan MT, Cupples LA, Kiel DP (1 tetor 2006). "Colas, but not other carbonated beverages, are associated with low bone mineral density in older women: The Framingham Osteoporosis Study". American Journal of Clinical Nutrition (në anglisht). 84 (4): 936–942. doi:10.1093/ajcn/84.4.936. PMID 17023723.
 11. ^ "Single food ingredient the cause of obesity ? New study has industry up in arms". (26 prill 2004). FoodNavigator.com.