Vitamina B2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Struktura kimike e riboflavinës

Vitamina B2 ose ndryshe me emrin kimik riboflavin, është një vitaminë e nevojshme për trupin e njeriut. Është thelbësore për formimin e dy koenzimave kryesore, mononukleotidit flavinë dhe dinukleotidit adeninë flavinë. Këto koenzima përfshihen në metabolizmin e energjisë, frymëmarrjen qelizore, dhe prodhimin e antitrupave të sistemit imunitar, si dhe rritjen dhe zhvillimin normal. Koenzimat kërkohen gjithashtu për metabolizmin e niacinës, vitaminës B6 dhe folateve.

Nevoja trupore ditore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo vitaminë është e nevojshme që në trupin e njeriut të bëjë shpërbërjen e yndyrave dhe të proteinave. Nevoja mesatare ditore për meshkuj është deri në 1,5mg, për femra ,2mg dhe për shtatzëne 1,5mg.

Mungesa e vitaminës B2 është e rrallë dhe zakonisht shoqërohet me mangësi të vitaminave dhe ushqyesve të tjerë. Megjithatë kur ndodh duket se dëmton metabolizmin e mineralit dietik, hekurit, i cili është thelbësor për prodhimin e hemoglobinës dhe qelizave të kuqe të gjakut . Zbutja e mungesës së riboflavinës tek njerëzit që kanë mungesë të riboflavinës dhe hekurit përmirëson efektivitetin e shtesave ushqimore të hekurit për trajtimin e anemisë me mungesë hekuri . [1] Si një vitaminë e tretshme në ujë, çdo sasi e tepërt riboflavine nuk depozitohet, ose nuk përthithet ose përthithet dhe ekskretohet shpejt në urinë, duke i dhënë asaj një ngjyrë të verdhë të zbehtë.

Mund të paraqitet tek individët që nuk ushqehen me mish, vezë apo produkte të qumështit. Si mungesë e saj janë buzë të këndi i gojës i gjerë, lëkura e thatë dhe e ndjeshme, kruaja dhe djega e syve, ndjeshmëria e madhe ndaj dritës etj.

Teprica të vitaminës B2 në trupin e njeriut nuk janë të njohura.

Burimet e vitaminës B2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riboflavina gjendet natyrshëm në [2] :

 1. Djath dhie (1.38 mg / 100 g);
 2. Bajame (1.1 mg / 100 g);
 3. Mish i kuq (0,86 mg / 100 g);
 4. Shurup panje (0.8 mg / 100 g);
 5. Peshk vajor (skumbri) (0,58 mg / 100 g);
 6. Vezë të ziera (0,51 mg / 100 g).

dhe gjithashtu asparag, kokoshka, banane, hurma, bamje, qumësht, kos dhe mashurka, secila prej tyre përmban të paktën 0,1 mg vitaminë B për 85-300g. Burime të tjera janë perimet me gjethe jeshile, mëlçia, veshkat, bishtajoret, domatet, maja, kërpudhat.[3].

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinteza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biosinteza ndodh te bakteret, kërpudhat dhe bimët, por jo te kafshët. [4] Pararendësit biosintetikë të riboflavinës janë 5-fosfat ribuloza dhe trifosfati i guanozinës . I pari konvertohet në L-3,4-dihidroksi-2-butanon-4-fosfat ndërsa i dyti transformohet në një seri reaksionesh që çojnë në 5-amino-6-(D-ribitilamino)uracil. Këto dy përbërje janë më pas substratet për hapin e parafundit në rrugë, të katalizuar nga enzima lumazine sintaza në reaksionin EC 2.5.1.78 . [5] [6] [7]

Në hapin e fundit të biosintezës, dy molekula të 6,7-dimetil-8-ribitilumazinës kombinohen nga enzima riboflavinë sintaza në një reaksion dismutimi . Kjo gjeneron një molekulë riboflavinë dhe një nga 5-amino-6-(D-ribitilamino) uracil. Ky i fundit riciklohet në reaksionin e mëparshëm në varg. [8] [9]

Riboflavina është pararendësi biosintetik i FMN dhe FAD

Shndërrimi i riboflavinës në kofaktorë FMN dhe FAD kryhet nga enzimat riboflavin kinazë dhe FAD sintetaza që veprojnë në mënyrë vargore. [10] [11]

Sinteza industriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulturat e Micrococcus luteus që rriten në piridinë (majtas) dhe acid sukinik (djathtas). Kultura e piridinës është zverdhur nga mbledhja e riboflavinës. [12]

Prodhimi në shkallë industriale i riboflavinës përdor mikroorganizma të ndryshëm, duke përfshirë kërpudhat filamentoze si Ashbya gossypii, Candida famata dhe Candida flaveri, si dhe bakteret Corynebacterium ammoniagenes dhe Bacillus subtilis . B. subtilis që është modifikuar gjenetikisht për të rritur prodhimin e riboflavinës dhe për të futur një shënues të rezistencës ndaj antibiotikëve ( ampicilin ), përdoret në një shkallë komerciale për të prodhuar riboflavinë për ushqim dhe përforcimin e ushqimit. [13] Deri në vitin 2012, mbi 4000 ton në vit u prodhuan nga procese të tilla fermentimi. [14]

Në prani të përqendrimeve të larta të hidrokarbureve ose përbërjeve aromatike, disa baktere mbiprodhojnë riboflavinën, ndoshta si një mekanizëm mbrojtës. Një organizëm i tillë është Micrococcus luteus, i cili zhvillon një ngjyrë të verdhë për shkak të prodhimit të riboflavinës ndërsa rritet në piridinë, por jo kur rritet në substrate të tjera, si acidi susinik. [15]


Shko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fishman SM, Christian P, West KP (qershor 2000). "The role of vitamins in the prevention and control of anaemia". Public Health Nutr. 3 (2): 125–50. doi:10.1017/s1368980000000173. PMID 10948381. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Top 10 Foods Highest in Vitamin B2 (Riboflavin)". Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2017. Marrë më 29 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Higdon, Jane; Victoria J. Drake (2007). "Riboflavin". Micronutrient Information Center. Linus Pauling Institute at Oregon State University. Retrieved December 3, 2009.
 4. ^ Merrill AH, McCormick DB (2020). "Riboflavin". përmbledhur nga BP Marriott, DF Birt, VA Stallings, AA Yates (red.). Present Knowledge in Nutrition, Eleventh Edition. London, United Kingdom: Academic Press (Elsevier). fq. 189–208. ISBN 978-0-323-66162-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Fischer M, Bacher A (2008). "Biosynthesis of vitamin B2: Structure and mechanism of riboflavin synthase". Archives of Biochemistry and Biophysics. 474 (2): 252–265. doi:10.1016/j.abb.2008.02.008. PMID 18298940. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Pathway: flavin biosynthesis III (fungi)". MetaCyc Metabolic Pathway Database. 2009-03-17. Marrë më 2021-11-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wei Y, Kumar P, Wahome N, Mantis NJ, Middaugh CR (2018). "Biomedical Applications of Lumazine Synthase". Journal of Pharmaceutical Sciences. 107 (9): 2283–96. doi:10.1016/j.xphs.2018.05.002. PMID 29763607. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Fischer M, Bacher A (2008). "Biosynthesis of vitamin B2: Structure and mechanism of riboflavin synthase". Archives of Biochemistry and Biophysics. 474 (2): 252–265. doi:10.1016/j.abb.2008.02.008. PMID 18298940. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Pathway: flavin biosynthesis III (fungi)". MetaCyc Metabolic Pathway Database. 2009-03-17. Marrë më 2021-11-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Pathway: flavin biosynthesis III (fungi)". MetaCyc Metabolic Pathway Database. 2009-03-17. Marrë më 2021-11-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Devlin TM (2011). Textbook of Biochemistry: with Clinical Correlations (bot. 7th). Hoboken, NJ: John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-28173-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Sims GK, O'loughlin EJ (tetor 1992). "Riboflavin Production during Growth of Micrococcus luteus on Pyridine". Applied and Environmental Microbiology. 58 (10): 3423–5. Bibcode:1992ApEnM..58.3423S. doi:10.1128/AEM.58.10.3423-3425.1992. PMC 183117. PMID 16348793. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Stahmann KP, Revuelta JL, Seulberger H (maj 2000). "Three biotechnical processes using Ashbya gossypii, Candida famata, or Bacillus subtilis compete with chemical riboflavin production". Applied Microbiology and Biotechnology. 53 (5): 509–16. doi:10.1007/s002530051649. PMID 10855708. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Eggersdorfer M, Laudert D, Létinois U, McClymont T, Medlock J, Netscher T, Bonrath W (dhjetor 2012). "One hundred years of vitamins-a success story of the natural sciences". Angewandte Chemie. 51 (52): 12960–12990. doi:10.1002/anie.201205886. PMID 23208776. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Sims GK, O'loughlin EJ (tetor 1992). "Riboflavin Production during Growth of Micrococcus luteus on Pyridine". Applied and Environmental Microbiology. 58 (10): 3423–5. Bibcode:1992ApEnM..58.3423S. doi:10.1128/AEM.58.10.3423-3425.1992. PMC 183117. PMID 16348793. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)