Silvio Berlusconi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi (2010) cropped.jpg
Kryetari i Forza Italia
In office
18 janar 1994 – aktiv
Kryeministri i Italisë
In office
10 maj 1994 – 17 janar 1995
PasardhësiCarlo Azeglio Ciampi
Pasuar ngaLamberto Dini
In office
11 qershor 2001 – 17 maj 2006
PasardhësiGiuliano Amato
Pasuar ngaRomano Prodi
Ministri i Punëve të Brendshme
In office
8 maj 2008 – 16 nëntor 2011
PasardhësiRomano Prodi
Pasuar ngaMario Monti
In office
6 janar 2002 – 14 nëntor 2002
PasardhësiRenato Ruggero
Pasuar ngaFranco Frattini
Ministri i ekonomisë dhe financave
In office
3 korrik 2003 – 17 maj 2006
PasardhësiGiulio Tremonti
Pasuar ngaTommaso Padoa Schioppa
Ministri i Shëndetësisë
In office
11 mars 2006 – 17 maj 2006
PasardhësiFrancesco Storace
Pasuar ngaLivia Turco
Ministri i Zhvillimit Ekonomik
In office
5 maj 2010 – 4 tetor 2010
PasardhësiClaudio Scajola
Pasuar ngaRomano Prodi, Matteo Renzi
Të dhënat vetjake
Lindur më29 shtator 1936
Milano
KombësiaItalian
Partia politikeForza Italia
ProfesioniPolitikan
Faqja zyrtare[1]

Silvio Berlusconi (lexo: Silvio Berluskoni) lindi 29 shtator 1936Milano është drejtues i kompanisë MediaSet politikan i njohur italian dhe ish kryeministër i Italisë.

Silvio Berlusconi pasi kreu fakultetin Juridik filloi të merret me ndërtimtari. Ndërkohë formoi shtëpinë mediatike Fininvest e cila me kalimin e kohës përfshiu të gjitha radio stacionet dhe TV private dhe gazetat në Itali. Duke iu faleminderuar këtyre dhe lidhjeve me Partinë Socialiste dhe me udhëheqësin e saj Bettino Craxin, u bë njëri ndër njerëzit më me ndikim dhe më të pasur në Itali. Mandej u bë pronar i klubit futbollistik AC Milan, i cili i solli popullaritet të madh në Itali dhe Evropë.

Në tetor të vitit 1993 ai filloi lëvizjen politike të qendrës së djathtë Forza Italia, përforcuar në janar vitin e ardhshëm, në vitin 2008 ajo u bashkua me Popolo della Libertà dhe pastaj u ri-themelua në vitin 2013.

Silvio Berlusconi disa herë ishte dhe është edhe sot kryeministër i Italisë. Sipas Forbes pasuria e tij vlerësohet 9,4 miliardë dollarë amerikanë dhe është njëri nga njerëzit më të pasur të Italisë.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.