Popolo della libertà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Popolo della libertà
Shkurtesa PdL
President Silvio Berlusconi
Sekretari Angelino Alfano
Themeluar 29 mars 2009
Ndar nga 16 nëntor 2013
Pasuar by Forza Italia
Selia Via dell'Umiltà, 36 - 00187 Romë
Gazeta Il Secolo d’Italia
Il Giornale
Il Mattinale
Anëtarësia  (2008) 1.280.000
Ideologjia Qendrës së djathtë
Konservatorizem liberal
Krishtërimi Demokratik
Liberalizëm
Bashkëlidhja evropiane Partia Popullore Evropiane
Deputetët
(max 2008)
276 / 630
Senatorë
(max 2008)
146 / 315
Prania ne rrjet
www.pdl.it
Giovane Italia
Italia Italia

Il Popolo della Libertà (PdL) (shqip: Populli i Lirisë) ishte një parti politike italiane.

Themeluar në 29 mars 2009, partia lindi nga bashkimi i dy partive kryesore të qendrës së djathtë të pranishëm në Itali që nga viti 1994: Forza Italia e Silvio Berlusconis, parti krishterë-konservatore dhe liberale, dhe Alleanza Nazionale e Gianfranco Fini, parti nacional-konservatore të djathtë.

Më 25 tetor 2013 byroja e PDL pezulloi aktivitetet e partisë[1] dhe më 16 nëntor pas Këshillit Kombëtar ratifikoi njëzëri "pezullimin e veprimtarive të Popolo della Libertà, për të konverguar drejt rigjallërimit të Forza Italia".[2]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]