Forza Italia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Forza Italia
Shkurtesa FI
President Silvio Berlusconi
Zv. Presidenti Antonio Tajani
Themeluar 18 Janar 1994
16 Nëntor 2013 (rithemelimi)
Selia Via in Lucina, 17 - Romë
Anëtarësia  (2015) 106000
Ideologjia Qendrës së djathtë
Konservatorizem liberal
Krishtërimi Demokratik
Liberalizëm
Bashkëlidhja evropiane Partia Popullore Evropiane
Deputetët
97 / 630
Senatorë
58 / 320
Prania ne rrjet
www.forzaitalia.it
Forza Italia Giovani
Italia Italia

Forza Italia (FI) (shqip: Forca Italia), është një parti italiane e qendrës së djathtë politike, aktiv nga 18 janar 1994-27 mars 2009, dhe e rithemelua me 16 nëntor 2013. Presidenti dhe lideri i partisë është, që nga themelimi i saj, Silvio Berlusconi.

Ideologjia e partisë shkonin nga liberale të ekonomisë së tregut social të frymëzimit Demokristiane. Ngjyra e saj zyrtar është blu.

Në nivel evropian është i lidhur me Partin Popullore Evropiane, i cilit është anëtar kryesor.

Forza Italia ishte partia kryesore e koalicionit të qendrës së djathtë të quajtur Shtëpia e Lirisë, i cili sundoi Itali 2001-2006. Pas fitores zgjedhore të vitit 2008 në listën e Popolo della Libertà, për të cilat Italia ka hyre ne fuqi në vitin 2009, partia u tretur dhe të bashkohen në PDL sapo-partiak. Më 16 nëntor 2013, Këshilli Kombëtar i PDL njëzëri vendosi që të pezullojë aktivitetet e Popolo della Libertà, për të gjetur Forza Italia re.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]