Carlo Azeglio Ciampi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carlo Azeglio Ciampi
Presidenti i 10-të i Italisë
Në detyrë
18 maj 1999 – 15 maj 2006
Paraprirë ngaOscar Luigi Scalfaro
Pasuar ngaGiorgio Napolitano
Kryeministri i 49-të i Italisë
Në detyrë
28 prill 1993 – 10 maj 1994
Paraprirë ngaGiuliano Amato
Pasuar ngaSilvio Berlusconi
Ministër i Kulturës dhe Turizmit
Në detyrë
28 prill 1993 – 10 maj 1994
Paraprirë ngaMargherita Boniver
Pasuar ngaDomenico Fisichella
Ministër i Punëve të Brenshme
Në detyrë
19 prill 1994 – 10 maj 1994
Paraprirë ngaNicola Mancino
Pasuar ngaRoberto Maroni
Ministër i Thesarit, Buxhetit dhe Programimit Ekonomik
Në detyrë
17 korrik 1996 – 13 maj 1999
Paraprirë ngaLamberto Dini
si Ministër i Thesarit
Mario Arcelli
si Ministër i Buxhetit dhe Programimit Ekonomik
Pasuar ngaGiuliano Amato
Guvernator i Bankës së Italisë
Në detyrë
19791993
Paraprirë ngaPaolo Baffi
Pasuar ngaAntonio Fazio
Senator i Përjetshëm
Në detyrë
18 maj 2006 – sot
Të dhëna vetjake
U lind më9 dhjetor 1920 (92 vjeç)
Livorno, Itali
NënshtetësiaItalian
Partia politikePartia Demokratike e Italisë
PunësimiUshtarak
Jurist

Carlo Azeglio Ciampi (9 dhjetor, 1920, Livorno), politikan Italian, Presidenti i 10-të i Italisë nga 1999 deri në 2006.