Çmimi i madh i Evropës 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  F1 Evropa - 2007
Statistikat
Gara e 10 nga 17 në vitin 2007.
Nürburgring
Nürburgring
Data 22 korrik, 2007
Vendi Nürburgring, Nürburg, Gjermani
Drejtimi Kushte normale garimi
3.199 mi / 5.148 km
Distanca 60 xhiro, 191.919 mi / 308.863 km
Moti I mirë
Pol pozita
Piloti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1.31.450
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
Koha 1:32.853 (34)
Podiumi
I pari Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren
I dyti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
I treti Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull

F1 Evropa për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 20-22 korrikutNürburgring, Gjermani.

29 gusht të vitit 2006 u shpall se F1 Evropa është larguar nga kalendari i F1 garave për sezonin e vitit 2007. Nga kjo don të thotë se do të jetë vetëm një garë e mbajtur në Gjermani çdo vit duke zgjedhur mes garës në Hockenheimring dhe Nürburgring. Emri ishte në dyshim, por F1 Gjermania për vitin 2007 në Nürburgring tani më mbante emrin "Goßer Preis von Europa" (Çmimi i Madhë i Evropës), sepse Hockenheimring e ka të drejtën e emërtimit "Çmimi i Madh i Gjermanisë" kështu që nuk arrinë të bëjnë një marrveshje rreth ndrrimit të emrit. Kjo është hera e parë që nga çmimi F1 Gjermania - 1960 që nuk mbahet garë nën çmimin "Çmimi i Madh i Gjermanisë" dhe hera e parë që nga gara Rezultatet e F1 1955 që gara për çmimin e Madh të Gjermanisë nuk është mbajtur fare.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:31.522 1:31.237 1:31.450
2 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:31.074 1:30.983 1:31.741
3 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:31.447 1:30.912 1:31.778
4 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:31.889 1:31.652 1:31.840
5 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:31.961 1:31.444 1:32.123
6 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:32.629 1:31.661 1:32.476
7 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 1:32.594 1:31.783 1:32.478
8 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:32.381 1:31.859 1:32.501
9 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 1:32.446 1:31.843 1:32.570
10 Flag of the United Kingdom.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:31.587 1:31.185 1:33.833
11 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:32.117 1:31.978
12 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 1:32.173 1:31.996
13 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 1:32.378 1:32.010
14 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:32.674 1:32.221
15 Flag of the United Kingdom.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:32.793 1:32.451
16 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:32.678 1:32.838
17 Flag of the United Kingdom.svg Jenson Button Honda 1:32.983
18 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:33.038
19 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:33.148
20 Flag of the United Kingdom.svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:33.151
21 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:34.500
22 Flag of Germany.svg Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 1:35.940

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 60 2:06:26.358 2 10
2 5 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 60 +8.155 sek. 3 8
3 15 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 60 +65.674 sek. 6 6
4 17 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 60 +65.937 sek. 12 5
5 14 Flag of the United Kingdom.svg David Coulthard Red Bull-Renault 60 +73.656 sek. 20 4
6 9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 60 +80.298 sek. 4 3
7 10 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 60 +82.415 sek. 5 2
8 4 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 59 +1 xhiro 7 1
9 2 Flag of the United Kingdom.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 59 +1 xhiro 10
10 3 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 59 +1 xhiro 13
11 8 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 59 +1 xhiro 14
12 23 Flag of the United Kingdom.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 59 +1 xhiro 15
13 12 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 59 +1 xhiro 8
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 6 Flag of Finland.svg Kimi Raikkonen Ferrari 34 1
Ret 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 19 16
Ret 11 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 18 9
Ret 21 Flag of Germany.svg Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 13 22
Ret 7 Flag of the United Kingdom.svg Jenson Button Honda 2 17
Ret 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 2 21
Ret 16 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 2 11
Ret 19 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 2 18
Ret 18 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 2 19

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]