Çmimi i madh i Italisë 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Italia - 2008
Statistikat
Gara e 14 nga 18 në vitin 2008.

Data 15 shtator, 2008
Vendi Autodromo Nazionale Monza, Monza, Itali
Drejtimi Vënd garimi i përhershëm
3.6 mi / 5.793 km
Distanca 53 xhiro, 306.720 mi / 190.58 km
Moti Shi i rëndë, thatë gjatë fundit
Pol pozita
Piloti Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari
Koha 1:37.555
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:28.047 (53)
Podiumi
I pari Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari
I dyti Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
I treti Polonia Robert Kubica BMW Sauber

Çmimi i madh i Italisë 2008 (zyrtarisht LXXIX Gran Premio Santander d'Italia) ishte një garë e Formula Një e zhvilluar më 14 shtator 2008 në cirkuitin Autodromo Nazionale Monza, Monza, Itali. Ishte gara e 14të e sezonit 2008 të Formula Një. Gara me 53 xhiro u fitua nga Sebastian Vettel me Toro Rosso pasi e nisi nga pol pozita.[1][2] Heikki Kovalainen me McLaren përfundoi i dyti kurse Robert Kubica me BMW Sauber përfundoi i treti.

Vettel e nisi garën nën regjimin e makinës së sigurisë, duke u ndjekur nga Heikki Kovalainen i dyti. Mark Webber i Red Bull Racing u nis i treti. Shiu në xhirot e para të garës i lejuan Vettelit të krijonte një distancë të konsiderueshme nga Kovalainen, që u zgjat sërisht edhe pas tharjes së pistës. Kubica dhe Fernando Alonso përfunduan në katër vendet e para edhe pse u nisën respektivisht nga vendi i 11të dhe 8të. Piloti i McLaren dhe kryesuesi i kampionatit për pilotë Lewis Hamilton arriti të merrte pikë edhe pse u nis i 15ti, duke përfunduar i 7ti, një vend mbrapa rivalit të tij, Felipe Massa i Ferrarit.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikueset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Nr Piloti Konstruktori Q1 Q2 Q3 Nisja
1 15 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:35.464 1:35.837 1:37.555 1
2 23 Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:35.214 1:35.843 1:37.631 2
3 10 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:36.001 1:36.306 1:38.117 3
4 14 Franca Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:35.543 1:36.175 1:38.445 4
5 7 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:35.485 1:35.898 1:38.767 5
6 2 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:35.536 1:36.676 1:38.894 6
7 11 Italia Jarno Trulli Toyota 1:35.906 1:36.008 1:39.152 7
8 5 Spanja Fernando Alonso Renault 1:36.297 1:36.518 1:39.751 8
9 12 Gjermania Timo Glock Toyota 1:35.737 1:36.525 1:39.787 9
10 3 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 1:35.709 1:36.626 1:39.906 10
11 4 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 1:35.553 1:36.697 11
12 21 Italia Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:36.280 1:36.698 12
13 9 Britania e Madhe David Coulthard Red Bull-Renault 1:36.485 1:37.284 13
14 1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:35.965 1:37.522 14
15 22 Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:35.394 1:39.265 15
16 17 Brazil Rubens Barrichello Honda 1:36.510 16
17 6 Brazil Nelson Piquet Jr. Renault 1:36.630 17
18 8 Japonia Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:36.653 18
19 16 Britania e Madhe Jenson Button Honda 1:37.006 19
20 20 Gjermania Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:37.417 20
Burimi:[1]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Nr Piloti Konstruktori Xhiro Koha/Tërhequr Nisja Pikët
1 15 Gjermania Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 53 1:26:47.494 1 10
2 23 Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 53 +12.512 2 8
3 4 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 53 +20.471 11 6
4 5 Spanja Fernando Alonso Renault 53 +23.903 8 5
5 3 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 53 +27.748 10 4
6 2 Brazil Felipe Massa Ferrari 53 +28.816 6 3
7 22 Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 53 +29.912 15 2
8 10 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 53 +32.048 3 1
9 1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 53 +39.468 14
10 6 Brazil Nelson Piquet Jr. Renault 53 +54.445 17
11 12 Gjermania Timo Glock Toyota 53 +58.888 9
12 8 Japonia Kazuki Nakajima Williams-Toyota 53 +1:02.015 18[1]
13 11 Italia Jarno Trulli Toyota 53 +1:05.954 7
14 7 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 53 +1:08.635 5
15 16 Britania e Madhe Jenson Button Honda 53 +1:13.370 19[1]
16 9 Britania e Madhe David Coulthard Red Bull-Renault 52 +1 xhiro 13
17 17 Brazil Rubens Barrichello Honda 52 +1 xhiro 16
18 14 Franca Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 52 +1 xhiro 4[1]
19 20 Gjermania Adrian Sutil Force India-Ferrari 51 +2 xhiro 20
Ret 21 Italia Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 11 Aksident 12
Burimi:[2]
  • ^ Sébastien Bourdais, Kazuki Nakajima dhe Jenson Button e nisën garën nga bosket.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Qualifying Results" [Rezultatet e kualifikueseve]. Formula1.com (në anglisht). Formula One Management. 13 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2008. Marrë më 19 nëntor 2008.
  2. ^ a b "Italy Results" [Rezultatet në Itali]. Formula1.com (në anglisht). Formula One Management. 14 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2008. Marrë më 26 nëntor 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]