Jump to content

Alfa Romeo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni tek artikulli Alfa Romeo. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Alfa Romeo Automobiles S.p.A.
LlojiQë nga viti 1986 pjese e
Fiat S.p.A.
IndustriaAutomobilistikë
Themeluar në24 qershor 1910Milano
Zyrat qendroreItalia Torino, Itali
Njerëzit kyç
Luca di Montezemolo - President
Antonio Baravalle - CEO
Prodhimi147
Alfa Romeo 159
Alfa Romeo 166
Alfa Romeo Brera
Alfa Romeo Spider
Alfa Romeo GT
Alfa Romeo 8C Competizione
Faqja e internetithttp://www.alfaromeo.com/
24 HP (1910)
6C2300B Touring (1934)

Alfa Romeo është prodhues italian i automjeteve, themeluar në vitin 1910Torino. Alfa Romeo është pjesë e kompanisë Fiat Group që nga viti 1986. Kompania fillimisht njihej si A.L.F.A., shkurtesë kjo nga Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kopania që u bë Alfa Romeo u themelua si Società Anonima Italiana Darracq (SAID) në vitin 1906 nga Cavaliere Ugo Stella, një aristokrat nga Milano, në një partneritet me kompaninë fanceze të automobilave, të Alexandre Darracq-ut. Kompania fillimisht prodhonte veturat e Darraq-ut në Naples, por pasi partneriteti dështoi Stella dhe bashkë investitori tjetër italian zhvendosën prodhimin në një fabrikë të poseduar nga Darracq në Milano si pjesë e firmës Portello, dhe kompania u riemërua në A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Vetura e parë jo-Darracq u prodhua në vitin 1910 24 HP, dizajnuar nga Giuseppe Merosi. Më pas Merosi dizajnon edhe motorin më të fuqishëm për veturat Alfa njohur si 40-60 HP.

Alfa Romeo - shenja dalluese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1910 teknikut Romano Cattaneo iu dha detyra për të krijuar një logo për kompaninë e re të themeluar në Milano, ALFA. Kështu që një ditë ai duke pritur tramin në stacionin Piazza Castello në Milan u inspirua nga kryqi i madh i kuq i familjes Visconti dhe nga stema biscione bmi derën e madhe në Castello Sforzesco.

Me ndihmë nga Giuseppe Merosi, dizajnuesi, në skemat e tijë përfshiu edhe stemën e qytetit të Milanos edhe atë të familjes të rrethuar me ngjyrë të kaltër të errët dhe në gjysëm rrthin e sipërm të shkruar "ALFA - ROMEO" dhe "MILANO" ndaras.

Më vonë emri Milano dhe disa elemente anësore të shenjës dalluese u larguan.

Pjesmarrja në gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marka automobilistike Artikulli Fotografia
Alfa Romeo 147 Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Crosswagon Q4 Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 159 Alfa Romeo 159
Alfa Romeo 166 Alfa Romeo 166
Alfa Romeo GT Alfa Romeo GT
Alfa Romeo Brera Alfa Romeo Brera
Alfa Romeo Spider Alfa Romeo Spider
Alfa Romeo 8C Competizione Alfa Romeo 8C Competizione

Modelet e vjetra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

6C Gran Sport (1931)
8C 2300 (1931)
2600 Touring Spider (1961)
GT Junior (1965)
GTV6 (1980)
156 (1997)
Alfa Romeo Cars
1910

1910-1920 24 HP
1910-1911 12 HP
1911-1920 15 HP
1913-1922 40-60 HP

1920

1921-1922 20-30 HP
1920-1921 G1
1921-1921 G2
1922-1927 RL
1923-1925 RM
1927-1929 6C 1500
1929-1933 6C 1750

1930

1931-1934 8C 2300
1933-1933 6C 1900
1934-1937 6C 2300
1935-1939 8C 2900

1940

1938-1950 158
1939-1950 6C 2500

1950

1950-1958 1900
1951-1953 159
1951-1953 Matta
1954-1962 Giulietta
1958-1962 2000
1959-1964 Dauphine

1960

1962-1968 2600
1962-1976 Giulia
1963-1967 Giulia TZ
1963-1977 Sprint GT (Veloce)
1965-1967 Gran Sport Quattroruote
1965-1971 GTA
1966-1993 Spider
1967-1969 33 Stradale
1967-1972 1750/2000

1970

1970-1977 Montreal
1972-1983 Alfasud
1972-1984 Alfetta
1976-1989 Sprint
1977-1985 Giulietta (nuova)
1979-1986 Alfa 6

1980

1983-1994 GTV6
1983-1994 33
1984-1987 Arna
1984-1987 90
1985-1992 75
1987-1998 164
1989-1993 SZ/RZ

1990

1992-1998 155
1994-2000 145
1994-2000 146
1995-2006 GTV/Spider
1997-2005 156

Prodhimet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania Alfa Romeo përveç prodhimit të automobilave gjithashtu është marrë edhe me prdhime tjera të automjeteve si LCV, kamionë, autobusa, trolejbusa etj.

LCV
 • Romeo (1954-1958)
 • Romeo 2 (gjer në vitin 1966)
 • Romeo 3 (1966)
 • A11/F11
 • A12/F12 (gjer në vitin 1983)
Kamionë
 • Alfa Romeo 430
 • Alfa Romeo 500
 • Alfa Romeo 800
 • Alfa Romeo 900
 • Alfa Romeo 950
 • Alfa Romeo Mille (Alfa Romeo 1000)
Autobusa
 • Alfa Romeo 900
 • Alfa Romeo 950
 • Alfa Romeo Mille (Alfa Romeo 1000)
Trolejbusa
 • Alfa Romeo 110AF (1938)
 • Alfa Romeo 140AF (1949)
 • Alfa Romeo 900
 • Alfa Romeo Mille (Alfa Romeo 1000)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

° Paolo Rampini , Automodelli Alfa Romeo 1910-1993 , Edizioni P.R. 1993

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]