Johnnie Parsons

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnnie Parsons
Karriera në Formula Një
Kombësia Amerikan
Vitet aktiv 1949 - 1958
Ekipe
Pjesmarrje 9
Kampionate 0
Fitore 1
Podiume 2
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 1
Pjesmarrja e parë F1 Indianapolis 500 - 1949
Fitorja e parë F1 Indianapolis 500 - 1950
Fitorja e fundit F1 Indianapolis 500 - 1950
Pjesmarrja e fundit F1 Indianapolis 500 - 1958
Sezoni i fundit 57 ti

Johnnie Parsons lindi më 4 qershor të vitit 1918 dhe vdiq më 8 shtator të vitit 1984, ishte një garues automobilash amerikan që fitoi Formula 1 garën në Indianapolis 500 në vitin 1950.

Meqë Indianapolis 500 u përfshi që nga viti 1950 në garat e Formula 1 kampionatit botërorë që nga viti 1950 e gjer në vitin 1960 ai u paraqit në 9 gara për çmimin e madh të SHBA-ve në Indianapolis 500 duke debituar më 30 maj të vitit 1950 dhe duke arritur 1 fitore, 1 podium dhe gjithsej 12 pikë kampionale.

Rezultatet e arritura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Nr. Starti Shpejtësia Radhitje

shpejtësie

Përfundues Xhiro komplet Xhiro udhëheqje Pikë
1958 45 6 144.683 6 12 200 0 3
1957 18 17 140.784 21 16 195 0 0
1956 98 6 144.144 7 4 200 16 6
1955 16 27 136.809 27 21 119 0 0
1954 15 15 139.578 6 32 79 0 0
1953 21 8 137.578 3 26 86 0 1
1952 5 31 135.328 19 10 200 0 1
1951 3 8 132.154 28 21 87 0 1
1950 1 5 132.044 8 1 138 115 13
1949 12 12 132.900 2 2 200 0 7

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]