Jump to content

Bill Holland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bill Holland

Karriera në Formula Një
Kombësia United States Amerikan
Vitet aktiv 19911953
Ekipe Deidt-Offenhauser, Schroeder-Offenhauser
Pjesmarrje 5
Kampionate 7 1994, 1995, 2000 2001 2002 2003 2004
Fitore 1
Podiume 4
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta '
Pjesmarrja e parë F1 Indianapolis 500 - 1947
Fitorja e parë F1 Indianapolis 500 - 1949
Fitorja e fundit F1 Indianapolis 500 - 1949
Pjesmarrja e fundit F1 Indianapolis 500 - 1953
Sezoni i fundit


Bill Holland lindi më 18 dhjetor, 1907 dhe vdiq më 19 maj, 1984 (76 vite jetë), ishte një garues automobilistik amerikanë nga Philadelphia i cili e fitoi çmimin e parë në Indianapolis 500 në vitin 1949.

Rezultatet në Indi 500[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti[1] Vetura Starti Kualifikimi[2] Pozita Mbarimi Xhiro Udhëheqje
1947 16 8 128.755 1 2 200 143
1948 2 2 129.515 3 2 200 0
1949 7 4 128.673 9 1 200 146
1950 3 10 130.482 21 2 137 8
1953 49 28 137.868 2 15 177 0
Totals 914 297
Starte 5
Pol pozita 0
Radha e parë 1
Fitore 1
Top 5 4
Top 10 4
Largime 1
  • Gjithashtu Holland filloi garën e vitit 1947 nga mesi i radhës së tretë duke arrtur kohën më të mirë kualifikuese.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indianapolis 500 ishte pjesë e FIA Kampionatit Botërorë në Formula 1 nga viti 1950 gjer në vitin 1960. Garuesit në Indi 500 gjat këtyre viteve fitonin dhe pikë kampionale botërore. Bill Holland garoi në dy gara të Kampionatit Botërorë në Formula 1 duke arritur një podium dhe 6 pikë kampionale në karrierën e tijë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bill Holland Indy 500 Statistikat e garaveRace Stats [1] Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine [2] Arkivuar 8 maj 2006 tek Wayback Machine
  2. ^ "Bill Holland Indy 500 Statistikat kualifikuese". Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 19 shkurt 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]