Jump to content

18 Dhjetor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 18 dhjetor)

18 dhjetori është dita e 352-të e kalendarit gregorian (dita e 353-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 13 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Nëntori · Dhjetori · Janari
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Duke marrë parasysh numrin e madh dhe gjithnjë në rritje të emigrantëve në mbarë botën, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së themeloi 18 dhjetor si Ditën Botërore të Emigrantëve. Në të njëjtën ditë, në vitin 1990, u miratua “Konventa Ndërkombëtare për Mbrojtjen e të Drejtave të të gjithë punëtorëve migrantë dhe anëtarëve të familjeve të tyre”.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]