Willy Brandt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Willi Brandt 1980
nënshkrim

'Willy Brandt' (18 dhjetor 1913Lübeck asHerbert Karl Ernst Frahm; 8 tetor [[1992] ] në Xha) është një gjermanisht [[Social Demokratëve |] Social Demokrate] politikan.

Ai ishte 1957-1966 Kryetari i Berlinit, 1966-1969 Ministri i Jashtëm dhe Zv / Kancelari, dhe 1969-1974 i katërt KancelariGjermania. Për të tij politikës lindore, i cili u përqëndrua në relaksim dhe pajtimin me shtetet e Evropës Lindore, ai ka marrë më 10 dhjetor 1971 Nobel.

Nga 1964-1987 Brandt ishte kryesues i SPD-] 1976-1992 Kryetar i Socialiste nderkombetar.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamje nga dhoma e punës në shtëpinë e tijë në Lübeck

Willy Brandt, Herbert Frahm ishte fillimisht më 18 dhjetor 1913 si biri i Marta Frahm, një shitëse në Konsumverein, dhe John Moeller nga Hamburg ne Lübeck suburbane St Lawrence e Jugut lindur. Emri i babait nuk përmend Marta Frahm, si lindja e djalit të saj Frahm Herbert është shtuar në zyrën e gjendjes civile. Në shkurt 26, 1914 Marta Frahm lënë djalin e saj në kishën e famullisë Lübeck II St Pagëzuar Lorenc, pagëzimi në kisha famulli u lind fëmijë i paligjshëm nuk janë të lejuara. Brandt u takua babai i tij biologjik nuk e di. Kjo ishte gati një vit e gjysmë mësues në shkollën e mesme Lübeck dhe raportuar prej andej në muajin e lindjes Brandt, dhjetor 1913, jashtë përsëri. 1933 Gjoni Moeller ishte për shkak të afërsisë së saj për të Social Demokratëve të përjashtuar nga shërbimi i qeverisë dhe ka punuar si kontabilist në Hamburg. Ai jetoi gjatë kohës së tij në Lübeck Mengstraße.

Brandt u rrit me nënën e tij dhe hapi i tij-gjyshi Ludwig Frahm (1875-1934), i cili kishte Marta Ewert pas martesës me nënën e Wilhelmina saj Ewert i dha emrin e tij. Willy Brandt e quajti hap të tij-grandfatherPapa. Në të tij të lartë diplomë Frahm shkollë Ludwig është emëruar si i ati.[1]

Lindjen e tij i paligjshëm, i cili ishte konsideruar gjerësisht nga bashkëkohësit si një njollë, që përdoret për të reduktuar kundërshtarëve politikë në jetën e tij për të rritur atë. Ai nuk e bëri protestë kundër tij, por ai pranoi, "Origjina dhe shpifje" kishte atij një gjemb "mbjellë.Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref> Pas divorcit, ai u martua në vitin 1948 ve Bergaust Ruth, i lindur Hansen (* 1920, † 2006). Nga kjo lidhje me tre djem, Peter (lindur 1948), Lars (lindur 1951) dhe Matthias (lindur 1961). Pas 32 vjet martesë mund të Ruth dhe Willy Brandt në vitin 1980 divorcuar. Më 9 dhjetor 1983 Brandt martuar historian dhe gazetar Brigitte Seebacher (lindur 1946).

1945 Brandt kthye si korrespondent për gazetat skandinave në Gjermani dhe raportohet në Nurembergut Gjykimet. Pas maj 20, 1946 me një fjalim onin Lübeck, Gjermani dhe pëlqimin worldthe e Social-Demokratëve lokale kishte mësuar, ishte në verën e vitit 1946 pas një bisede me Steltzer Brandt të kthehet për diskutim Lübeck . Ai u pasua nga Oto Passarge kryetar i bashkisë së qytetit të tij amtare, si ai e quajti të Lübeck. Pasi ai propozoi që Ministri i jashtëm norvegjez Halvard Lange, si një atashe shtypi për të shkuar në [ambasadën [norvegjeze në Berlin | mision ushtarak norvegjisht]] për të Berlinit dhe për të raportuar për të qeverisë norvegjeze në qytet nga fillimi i Luftës së Ftohtë, ai vendosi kundër vendlindja e tij, për "dukej Lübeck pak ngushtë se," sipas të përvojën e tij ndërkombëtare që nga emigracioni.Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref>

== == Karriera politike Berlin === === [[Skeda: John F. Kennedy takim me Willy Brandt, mars 13, 1961.jpg | thumb | Kryetari Drejtues të Berlinit, Willy Brandt (djathtas), së bashku me S. U. Presidenti [[John F. Kennedy] ] (majtas) në Uashington | i Shtëpisë së Bardhë i Shtëpisë së Bardhë, 13 Mars 1961]]

Skeda:ErlerBrandtMcNamara1965.jpg
U. S. Sekretari i Mbrojtjes Robert McNamara (djathtas) bisedime me kryetarin e partisë SPD Fritz Erler (majtas) dhe drejtues të Berlinit Kryetari Brandt, 13 prill 1965 në Arlington, Virginia, USA

Karriera e tij politike filloi në vitin 1949 në Gjermani pasluftës si Berlin ai deputet për SPD-në e parë parlamentit gjerman. Brandt përkiste Bundestagut 1949-1957, 1.961-27 December 1961 dhe nga 1969 deri në vdekjen e tij në 1992, një total prej 31 vite të gjatë. Në vitin 1950 ai ishte gjithashtu një anëtar i Berlin Dhoma e Përfaqësuesve. Ai vuri këtë mandat deri më 6 prill 1971, dmth vetëm dy vjet pas zgjedhjes së tij në Kancelari, më poshtë.

1955 Willy Brandt u bë pasardhësi Oto Suhr s president i Berlin Dhoma e Përfaqësuesve. Në 1957, ai u zgjodh edhe në suksesion Oto Suhr, në pushtet Kryetari i komunës. Në këtë pozicion, Brandt fituar për shkak të veprimit të tij të vendosur gjatë ultimatum Berlin s (1958) dhe i madh pas Berlinit Muri 1961 popullaritet.

Ky popullaritet është reflektuar edhe në rezultatet e SPD-Berlin në zgjedhjet që Dhoma e Përfaqësuesve Berlin: u 1958, SDP me 8,0 pikë përqindje në 52.6% të votave, 1963, ajo arriti në 61,9% të votave, rezultati i dytë më të mirë në historinë e saj.

Në kohën Brandt si kryetar i bashkisë ishte 1963, vizita e Presidentit John F. KennedyPerëndim Berlin (së bashku me kancelaren pastaj Konrad Adenauer). Njohur jo vetëm fjalimin e Kennedy me të japin kuotën e famshme "Unë u bin ein Berliner", por fjalën e mirëpritur nga ana Brandt 26 qershor e Kennedy: (( "| Ne përshëndes jo vetëm zyrën, ne gjithashtu përshëndesim njeriu))

Ai mbeti deri në nëntor 30, 1966 kryetari i bashkisë Drejtor. Nga 1 nëntor 1957 deri tetor 31, 1958 Brandt bazë kodrina Federale Presidentit.

Nga 1958-1963 ai ishte kryetar shteti i SPD-në Berlin.

Politika === federale === 1961-1969

Skeda:Richard Nixon në Berlin.jpg
27 Shkurt 1969: vizita Richard Nixon në Berlin

zgjedhore 1961 Brandt parë erdhi si kandidat për kancelar i partisë së tij kundër pastaj 85 vjet të vjetra Konrad Adenauer. Në fushatën zgjedhore Brandt, shpesh me rinor-looking karizmatik U. S. Presidenti John F. Kennedy u krahasuar. Adenauer luajtur më gusht 14, 1961, një ditë pas fillimit të Murit në Berlin, në një takim publik në Regensburg, kur ai foli për asBrandt kundërshtari i tij i tha:alias Frahm, në vitet e tij në mërgim ishte at, por kuptuar si një shprehje e sa i përket lindjes së tij të paligjshme. Më 16 gusht përdorur këtë formulim Adenauer në Bon përsëri. Franz Josef Strauß ka thënë tashmë në shkurt 1961 në Vilshofen, duke iu referuar viteve Brandt e internimit, të cilat ishin përdorur në mënyrë të përsëritur si një arsye për sulmet personale, deri në akuzë për tradhti, "Z. Brandt do të jetë vetëm një mund të pyesim: Çfarë Ata kanë bërë dymbëdhjetë vjet atje? Ne e dimë se çfarë kemi bërë brenda. "[2]

SPD paraqitur në zgjedhje me 4,4 pikë përqindje në mënyrë të qartë për 36,2 për qind të votave. Marrjen e kontrollit të qeverisë, ai nuk ka ardhur, edhe pse një koalicion do të jetë me 12,8 për qind e computationally FDP ishte e mundur. Një Intervistë me Brandt Erich Mende çuar në asnjë rezultat. Shumicën absolute të CDU ishte thyer, megjithatë, ai ka humbur 4,8 pikë përqindje.

1962 Brandt mori iniciativën e Herbert Wehner zëvendës kryetar i partisë, Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë në vitin 1964 si pasardhëse Ollenhauer vonë Erich Kryesia Federale të Partisë Socialiste, të cilin ai mbajti deri në 1987. Në zgjedhore 1965 ai ishte subjekt federal Ludwig Erhard, pas së cilës ai ishte i zhgënjyer përkohësisht u tërhoq nga politika federale, dhe një tjetër kandidaturën e kancelarit të përjashtuara.

Gjatë kësaj kohe ai ishte politikani më i diskutueshëm i Republikës. Veçanërisht e hidhur për atë se ai ishte defamed sepse e kaluara e tij, ndërsa ish-nazistët u falur e kaluara e saj. "Kjo zgjedhje ka lënë plagë," tha ai 1965

Sipas Erhard dorëheqjes së 1966 Kurt Georg Kiesinger (CDU) u zgjodh kancelar, i cili formoi një [koalicion [madh]] me SPD. Willy Brandt dha dorëheqjen nga zyra e tij në Berlin dhe zyra e Ministri i Jashtëm s dhe Zv / Kancelari.

Federal[redakto | redakto tekstin burimor]

Kabinett Brandt I (1969-1972)[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas zgjedhore 1969 Willy Brandt ishte kundër vullnetit të Herbert Wehner dhe Helmut Schmidt, i cili do të kishte preferuar një vazhdimin e koalicionit të madh, një koalicion me FDP. Socialiste-koalicionit liberale vetëm kishte një shumicë prej dymbëdhjetë vota. Bundestagu, Brandt zgjodhi katërt Kancelarja në historinë e Republikës Federale. Zv / Kancelari dhe Ministri i Jashtëm ishte Walter Scheel (FDP).

monument me pllakë, Brandt bie në gjunjë e tij është Varshavë, ai Willy Brandt-Platz-

[[Skeda: Haus der Geschichte 2009c.jpg | thumb | Willy Brandt në vepër për Nobel në vitin 1971 në Shtëpia e Histori në [[] Bon]]] Mbajtje Brandt është lidhur me moton "Le të guxojnë më shumë demokraci" dhe me tag e "ri politikës lindore," e cila Luftës së Ftohtë nën slloganin "ndryshim nëpërmjet afrimit" ( abmindern Egon Bahr) ose "politika e hapa të vogla" dhe të bëjnë Berlinit Muri duhet të jenë më të depërtueshëm. Megjithë disa skepticizmit fillestar ([[Richard Nixon |] Richard Nixon], [[Henry Kissinger |] Kissinger], Pompidou), fuqitë perëndimore përkrahur këtë politikë.

Vëmendjen e botësrënë në gjunjë e tij në Varshavëmë 7 dhjetor 1970 në Varshavë në përkujtimore e Ghetto Kryengritja e vitit 1943 e udhëhequr nga simbolet ulje e tensionit, i cili më vonë në traktatet Lindore me [[] Poloni] dhe Bashkimin Sovjetik udhëhequr. Në Përveç kësaj, Basic Traktatit erdhi me Lindje. Në vitin 1970, ai ishte në Erfurt me Kryetarin e Këshillit të Ministrave të GDR Willi Stoph fillimisht për të parë gjermane-gjermanisht SamitiErfurt Hofdhe pastaj marrë në Kassel. Erfurt "Willy, Willy", ishin thirrjet e bazuar në mënyrë të qartë në Brandt dhe i irrituar nga autoritetet GDR. Ka pasuar një marrëveshje me Çekosllovaki. Për Ostpolitik e tij, mori Brandt në vitin 1971 Nobel.

Me këtë "Ostpolitik re" që mbizotëroi Willy Brandt, së bashku me Walter Scheel kundër opozitës firmë e madhe e CDU / CSU opozitës, ai punoi për të zhvilluar një ulje e tensionit në Evropë. "

Disa historianë dhe shkencëtarë politikë shohim sot një Asfaltim rruga për rrëzimin e qeverive komuniste në Europa Lindore dhe ribashkimit gjerman, i cili ishte nga Brandt dhe Ostpolitik e tij, por jo i qëllimshëm. Në kohë, ai ishte akuzuar nga konservatorët që kanë ndjekur një njohje të panevojshëm të GDR. Ata nuk e shohin politikën e ulje e tensionit, si një mënyrë për rrëzimin e vendeve të bllokut lindor, por-deklaruar në rezultat vetëm një vlerësim dhe stabilizimin e qeverive.

Në të njëjtën kohë ai erdhi në reformat e brendshme politike në politikën sociale, arsimore dhe ligjore. "Dare më shumë demokraci" ishte temë, Brandt kërkuar për të kapërcyer stanjacion e luftës në familje. Gjithashtu, për shkak të krizës së naftës të vitit 1973 si rezultat i izraelito-arabe [[Lufta e Yom Kippur] ai], këto reforma janë zbatuar vetëm pjesërisht. Sidomos ashtu-quajtur "Radikalët" kundër ekstremistëve në shërbimin civil, prezantuar në vitin 1972, është njohur sot e kësaj dite ka mbetur. Ajo do të jetë deri sot kritikuar ashpër nga kritikët më e majtë dhe gjithashtu Brandt vetë më vonë e përshkroi atë si një gabim serioz.

Voto ==== jo besimit, dhe besimin (1972) ====

Skeda:Federale B 145 F042104 image-0016, Dortmund, Brandt vizitoi Kohlenbergwerk.jpg
Brandt, ndërsa duke vizituar një minierë qymyri në Dortmund (1974)

Që nga fillimi i qeverisë Brandt deri në vitin 1972 si shumë anëtarë të SPD dhe FDP kishte kaloi në Bashkimi Grupi, duke përfshirë ish-federal [Mende [Erich]] që e CDU / CSU grupit parlamentar e ndërtuar mbi një lakuriq shumica absolute e posedimit. CDU / CSU grupit parlamentar Rainer Barzel, besuan, pra, në prill 1972, Willy Brandt zëvendësuar nga një konstruktiv nuk-votimi i sigurisë mund shumë. Por, për zgjedhjen e tij si kancelar i mungonte dy vota në votim. Më vonë u bë e ditur se Ministria e Sigurimit të Shtetit (Stasi) të [[gjermane Republika Demokratike e Gjermanisë | Lindje] paktën] një anëtar ( Julius Steiner,), CDU ishte i korruptuar. Gjithashtu janë të dyshuar në atë kohë ishte e Ingeborg Geisendörfer. Në ndërkohë, fotografi palisandër me sa duket i njohur edhe si një anëtar i dytë i parlamentit nga radhët e CSU: Leo Wagner nga Stasi për të kanë marrë 50.000 DM.[3]

Megjithatë, që nga SPD-FDP koalicion në Bundestag nuk zotëronte shumicën e të vepron, vendos Brandt në shtator 1972 besim, e cila abstenoi nga ministri siç është rënë dakord, kështu që çështja e besimit nuk është përgjigjur pozitivisht, dhe [[Presidenti ( Gjermani) |] Presidentit] Gustav Heinemann kërkuar nga Brandt shpërbëhet Bundestagut.

Kabinett Brandt II (1972-1974)[redakto | redakto tekstin burimor]

Brandt dhe gishtit Scheel pas ata fituan zgjedhjet 19721972 zgjedhjet në nëntor 1972, qeveria Brandt u konfirmua dhe tani kishte një shumicë i realizueshëm në Bundestag. SPD ishte 45,8% të votave për herë të parë partia më e fortë parlamentare, një rezultat që është parë jashtë vendit si një referendum mbi traktateve Lindore, për parlamentare ratifikim Tani rruga ishte e qartë.

Në 7 qershor 1973 Willy Brandt u bë kancelar i parë gjerman do të vizitojë Izrael, pas 1965, marrëdhëniet diplomatike mes Republikës Federale dhe Izraelit kishin marrë. Si si fillim 1970 e kishte me Abba Eban për herë të parë një ministër izraelit të huaj vizituan Republika Federale, vizita e kthimit nga ministri i Jashtëm Scheel Valter ishte bërë në të njëjtin vit.

Dorëheqjen pas çështje Guillaume[redakto | redakto tekstin burimor]

Fitoi Bundestagswahl 1972, por të përfaqësuara suksesi më i madh politik e Brandt-së, megjithatë, janë të vetëdijshëm për vëzhguesit bashkëkohore, të tilla si Egon Bahr pajtohen se kjo "pika më e lartë ishte edhe kulmi qartë - prej atëherë mbi të ishte drejt greminës.[4]

Brandt Politike lodhje mated me shpresa të ekzagjeruara të mbretërimit të tij të dytë.

Megjithatë, dorëheqja e tij erdhi si një surprizë për publikun, me [çështje [Guillaume]] ka të ngjarë të shkaktojë si shkaku i dorëheqjes së Brandt. Ndër burimet e [krizës [vaj]] dhe rënies ekonomike të lidhura dhe të vështira pas një grevë në shërbimin publik nga OTVHeinz Kluncker zbatohen vendbanimet e lartë e pagave do të konsiderohet . Dy ulur qëllimin për reforma dhe theksoi Brandt edhe mendërisht.

Në fund të një takimi të rregullt të SPD dhe sindikatës zyrtarët e lartë në Kurt-Schumacher-AkademiaBad Münstereifel më 4 dhe 5 Brandt tha në 6 maj në maj 1974, datë, letër të shkruar me dorë e dorëheqjes së tij, e cila u bë publike nga NDR më ditë më pas ((Audio | NDRWB.ogg | mesazhe NDR)). Rast ishte demaskim të spiun GDR Günter Guillaume, i cili kishte qenë sekretar për punët e partisë si një nga ndihmësit e afërt të Brandt. Brandt mori përsipër përgjegjësinë për neglizhencë dhe dorëheqjen e tij brenda qeverisë federale. Guillaume ishte në afërsi të kancelarit atje, edhe pse ai qëndroi për më shumë se një vit, të dyshuar për spiunazh. Brandt kishte në besim, Guillaume origjinë DDR ishte arsyeja për [[dyshimi] spiunazh] ishte e nënvlerësojë natyrën eksplozive të materies dhe sipas saj kushtuar pak vëmendje. Diskriminim i qytetarëve GDR, i cili, si Guillaume lëvizur në Republikën Federale, në atë kohë nuk ishte e pazakontë. Brandt më vonë pretendoi, Herbert Wehner ishte një bashkëpunëtor në dorëheqjen e tij, pasi kjo nuk kishte dekurajuar ata. Të dy mbetën në Komitetin Qendror të SPD dhe tani kishin papajtueshmëritë të shumta. Tjetër kundërshtari në II Brandt Kabineti u Helmut Schmidt, atëherë Ministri i Financave.

Pavarësisht nga pohimet e të Wehner i kundërt është përgjithësisht supozohet se shumë çështje në vetvete, por më shumë vlerësim Wehner të shëndetit të sëmurë, po vuante nga depresioni Brandt nuk mendoj se informoi shkallët të japë dorëheqjen. Brandt e gjeti veten përballet me fushata të gjatë keqe shpifje kundër kundërshtarëve politikë, të cilin ai kishte qëndruar në zgjedhjet e ardhshme ka qenë vlerësuar nga Wehner mezi. Kjo Kancelari largohet tha se një dobësi për seksin femër kishte qenë zgjidhje e tij. U atribuohen atij punët e shumta me gra dhe problemet e alkoolit. Për më tepër, ndër të tjera, u Horst Herold dhe Günther Nollau frikën se qeveria gjermane mund të kërcënuar nga këto skandale. Së bashku me Zyrën lodhje Asistent Brandt dhe valë për disa kritika kohë - Wehner, Brandt kishte gjatë udhëtimit të tij në Moskë, në publik me fjalët "Zoti bathes si Lau" nën sulm - kjo duhet të ketë qenë për arsye Wehner për ndryshimin e kancelarit SPD-së shpejtë dhe unsentimental për të përmbushur. Pasardhës Brandt si Kancelarja ishte Helmut Schmidt, Wehner, duke thënë: "Helmut, ju duhet të bëni tani" duhet të ketë shtyrë. Schmidt thotë se ai ishte i habitur nga emërimin dhe zyra kanë prioritet mbi nga një ndjenjë të detyrës. Willy Brandt vetë, por mbeti Kryetari i SPD. Në fund të vetë kancelari Schmidt e tij e quajti atë një gabim, përveç chancellorship nuk marrë përsipër kryesimin e partisë të kenë. Ai e pa këtë si një nga arsyet për dështimin e tij.

Pas dorëheqjes si Kancelari === ===

Skeda:Memmingen Willy Brandt 11.jpg
Willy Brandt në një miting fushate në Bavari Memmingen (1980)
Willy Brandt në Dortmund, rreth 1987

Edhe pas dorëheqjes së tij nga zyra e Kancelarit Brandt mbetën politikisht aktiv: në vitin 1976 ai u bë president i Socialiste nderkombetar (deri më 15 shtator 1992), që nga viti 1979, ai ishte anëtar i Europian Parlamenti i (deri më 1 mars 1983).

Në prill 1977 Banka Botërore kryetar Robert McNamara Brandt ishte kryetar i Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Zhvillimit "(Veri-Jug Komisioni). Pas gati tre vjet të diskutimeve, Komisioni për shkurt 12, 1980 paraqitur në New York për të e tyre Veri-raportin e Jugut, e përgjithshme u përshkrua si "Brandt Raporti i njohur.

Më 15 nëntor 1978 Brandt pësoi një zemrën, kështu që politikën e tij nuk mund të kryej detyrat përkohësisht.

Në korrik 7, 1979, dhe kancelari austriak erdhi Brandt Bruno Kreisky në Vjenë, së bashku me Jaser Arafatit, kreu i palestinez PLO, për të shkëmbyer mendime. 15 tetor 1984 Brandt u takuan në Kuba me presidentin Fidel Castro. Kjo vit njëjtë, Brandt u takua gjithashtu me Deng Xiaoping dhe Mikhail Gorbachev. Në shtator 19, 1985, ai u takua në Lindja e Berlinit për bisedime me GDR Shteti Presidentit Erich Honecker.

Brandt ishte ende një anëtar i Bundestagut dhe u hap nga zgjedhore 1983 Ora e parë si një Ish-Presidentit Bundestagu, edhe pse ai ishte vetëm anëtar i dytë më i vjetër. Egon Franke kishte dhënë dorëheqjen si president në moshën aktuale të këtij dinjitetit dhe të qetë përparësi Brandt në hapjes. Pas zgjedhjeve parlamentare të 1987 dhe 1990 Brandt hapi Presidenti aktual i Bundestagut, si mosha aktuale.

, 23 mars 1987 Brandt dha dorëheqjen si kryetar i partisë SPD, pas emërimit të tij të Margarita Mathiopoulos si një kandidat për postin vakant të ri zëdhënësi i partisë kritikës factional u shprehur ashpër. Në jashtëzakonshëm [[] Kongresi] më 14 qershor 1987 ai u zgjodh president i nderit për jetën, pasardhësi i tij si udhëheqës i partisë Hans-Jochen Vogel u zgjodh.

Në janar 20, 1989 të ftuar Presidenti Richard von Weizsäcker me rastin e 75 Birthdays e Willy Brandt në një parti ditëlindjen në Villa Hammerschmidt, duket se shumë miq politikanë dhe shokët. Parë të gjitha-gjerman Bundestagut, Brandt u hap më 20 dhjetor 1990 si në 1983 dhe 1987, edhe si president i përkohshëm. Një javë më parë, më 9 nëntor 1990, Brandt u kthye me 194 pengje, lirimin e të cilit ai kishte Presidenti i Irakut Saddam Hussein u takua, në Gjermani.

[[Skeda: thumb Bundesarchiv Bild 183-1990-0304-022, Gera, SPD-tubim zgjedhor, Willy Brandt.jpg | | left | Willy Brandt në vitin 1990 në një tubim fushate në [[] Gera]]] Pas Wall Brandt ishte midis mbështetësve të fortë të një lëvizje të qeverisë nga Bon për Berlin. Më 20 qershor 1991 Bundestagut - duke përfshirë në kërkesën e Willy Brandt - pas veprim (kapitalit të Vendimit).

Skeda:Nderi varr Willy Brandt.jpg
varr nderi Willy Brandt në varrezat e pyjeve Zehlendorf

Në tetor 4, 1991 at Brandt zbuluan një tumor në zorrët, më 10 tetor 1991 është hequr. Më 1 Brandt u dha në shkurt 1992 në Heidelberg, Dolf Sternberger- Prize. Më 9 maj 1992 Brandt dha imazh redaktor [[Ulrich Rosenbaum] intervistë] e tij të fundit. Më 10 Maj 1992 ai u pranua përsëri në Spitalore Universitare e Këln në 22 maj 1992 operohet përsëri. Die Operation wurde allerdings nach zehn Minuten abgebrochen; der Krebs war zurückgekehrt und hatte in der Zwischenzeit zu stark gestreut, mehrere Organe waren bereits betroffen. Am 30. Mai 1992 verließ Brandt die Klinik und begab sich zusammen mit seiner Frau in sein Haus nach Unkel, das er bis zu seinem Tod nicht mehr verließ. Zu einem etwas unglücklichen Vorfall kam es am 20. September 1992: Als Michail Gorbatschow Brandt unangemeldet besuchen wollte und sich mit Gorbatschow an der Sprechanlage des Hauses meldete, hielt Brandts Ehefrau dies für einen schlechten Scherz und verweigerte dem Besucher den Zutritt. Sie glaubte nicht, dass tatsächlich Gorbatschow vor der Tür stand. Brandts Gesundheitszustand verschlechterte sich ab August 1992 zunehmend. Er starb schließlich am 8. Oktober 1992 um 16:35 Uhr. Am 17. Oktober 1992 gedachte der Bundestag seiner in einem Staatsakt. Brandt war in seinen letzten Lebensjahren sehr eng mit Helmut Kohl befreundet, der auch eine Trauerrede während der Trauerfeier hielt.

Lange Zeit wohnte Brandt in der Eschenbrenderstraße in Unkel, anschließend zog er um, blieb aber in Unkel. Im Rathaus von Unkel ist eine Ausstellung mit der Originaleinrichtung seines privaten Arbeitszimmers zu sehen. Das Ehrengrab Willy Brandts befindet sich auf dem Berliner Waldfriedhof Zehlendorf neben dem Ehrengrab von Ernst Reuter, Vorgänger Brandts als Regierender Bürgermeister von Berlin in den Jahren 1948 bis 1953. Brandts zweite Ehefrau Rut ist ebenfalls auf dem Waldfriedhof beigesetzt.

Ehrendes Gedenken[redakto | redakto tekstin burimor]

[[Datei:Willy-Brandt-Denkmal in Porto.jpg|thumb|left|Willy-Brandt-Denkmal in Porto Amigo de Portugal]] [[Datei:Willy.Brandt.Stockholm.2007.jpg|thumb|upright|Willy-Brandt-Park in Stockholm, 2007]] [[Datei:WillyBrandtHaus1a.jpg|thumb|left|upright|Willy-Brandt-Haus (SPD-Zentrale) in Berlin-Kreuzberg]] Nach seinem Tode wurde Willy Brandt vielfach geehrt, Straßen und Plätze nach ihm benannt, unter anderem die Willy-Brandt-Straße in Berlin, an der das Bundeskanzleramt liegt, die Willy-Brandt-Straße in Hamburg sowie die Willy-Brandt-Allee in seiner Heimatstadt Lübeck und in der Bonner Museumsmeile als Teil der B9 zwischen dem Bundeskanzlerplatz und der Heussallee. In Erfurt wurde der Bahnhofsvorplatz in Willy-Brandt-Platz umbenannt, da dort das erste deutsch-deutsche Gipfeltreffen mit Willi Stoph stattfand; ebenso in Leipzig. Die Stadt Frankfurt am Main widmete 1992 den Theaterplatz in Willy-Brandt-Platz um. Dort ist heute unter anderem die Zentrale der Europäischen Zentralbank ansässig. Die Stadt Bielefeld benannte den Berliner Platz in Willy-Brandt-Platz um. Auch in Dortmund existiert ein Willy-Brandt-Platz zu Füßen der Reinoldikirche.

Willy-Brandt-Denkmäler außerhalb Deutschlands befinden sich in Porto (Portugal) in der Rua de Riu und in Lille (Frankreich) an der Gare de Flandres Ecke Avenue Willy Brandt. In Warschau wurde ein Willy-Brandt-Platz mit Denkmal geschaffen, das an den Kniefall vor dem Ghettomahnmal erinnert. Sein Konterfei zierte einen Teil der 2-DM-Münzen. Er ist Ehrenbürger mehrerer deutscher Städte (Heimatstadt Lübeck, Berlin).

Die Bundesrepublik Deutschland errichtete zu seinem ehrenden Gedenken als bundesunmittelbare Stiftung die Bundeskanzler-Willy-Brandt-Stiftung mit dem Sitz in Berlin nach dem Vorbild der amerikanischen Präsidentenbibliotheken. Die Stiftung eröffnete am 18. Dezember 2007, zum 94. Geburtstag Willy Brandts, eine Außenstelle in der Königstraße der Lübecker Altstadt, das Willy-Brandt-Haus Lübeck. Daneben besteht als weitere Stiftung norwegischen Rechts die Norwegisch-Deutsche Willy-Brandt Stiftung mit dem Sitz in Oslo und Berlin.

Das Willy-Brandt-Haus ist die Bundeszentrale der SPD in Berlin-Kreuzberg, die 1996 eingeweiht wurde. Im Atrium des Hauses steht ein überlebensgroßes bronzenes Willy-Brandt-Denkmal des Malers und Bildhauers Rainer Fetting.

Der ENA-Jahrgang 2007–2009 gab sich den Namen „Willy Brandt“.[5] Die École nationale d'administration ist die französische Elitehochschule, die die angehenden hohen Beamten des französischen Staatsdienstes ausbildet. thumb|Willy-Brandt-Denkmal auf dem Dach des Erfurter Hofes Brigitte Seebacher-Brandt schrieb auf Wunsch ihres Mannes eine Biografie, die aber bei einigen Historikern Unmut hervorrief. Ihr wurde vorgeworfen, Brandt teilweise unrichtig interpretiert zu haben, bzw. Brandt verfälscht und für eigene Zwecke vereinnahmt zu haben.

Am 20. Mai 2009 wurde auf dem Dach des ehemaligen Hotels „Erfurter Hof“ in Erfurt die Leuchtschrift „Willy Brandt ans Fenster“ in Erinnerung an das erste deutsch-deutsche Gipfeltreffen im Jahr 1970 eingeweiht. Das Denkmal wurde von David Mannstein geschaffen und symbolisiert den Ruf tausender Erfurter, die den damaligen Bundeskanzler der Bundesrepublik Deutschland sehen wollten.

Willy-Brandt-Foren[redakto | redakto tekstin burimor]

Willy-Brandt-Forum Schwerin[redakto | redakto tekstin burimor]

Das Willy-Brandt-Forum Schwerin wurde im Jahr 2001 gegründet. Am 21. Oktober 2005 wurde von 35 Gründungsmitgliedern der eingetragene Verein Willy-Brandt-Forum e.V. gebildet. Der Verein ist ein offenes Forum, das insbesondere zu gesellschaftspolitischen, sozialen und kulturellen Themen Veranstaltungen anbietet. Das Forum ist dem offenen Dialog verpflichtet. Seither hat das Willy-Brandt-Forum rund 40 verschiedene Veranstaltungen organisiert. Im Herbst 2005 wurde ein sechsköpfiger Beirat berufen, der für die inhaltliche Ausgestaltung des Forums verantwortlich zeichnet.[6]

Willy-Brandt-Forum Unkel[redakto | redakto tekstin burimor]

Die letzten Jahre seines Lebens verbrachte Willy Brandt in Unkel. Im ehemaligen Gebäude der dortigen Sparkasse entsteht seit 2007 durch das Engagement Unkeler Bürger, federführend initiiert und organisiert durch den Kommunalpolitiker und Stadtrat Thomas Ottersbach, eine Dauerausstellung, die das Leben und Wirken Brandts dokumentiert. Unterstützt wird das Projekt von namhaften Persönlichkeiten wie den Alt-Bundespräsidenten Walter Scheel und Richard von Weizsäcker, dem Alt-Bundeskanzler Gerhard Schröder und weiteren Persönlichkeiten des öffentlichen Lebens wie Kurt Beck, Björn Engholm, Günter Grass, Siegfried Lenz. Im Mittelpunkt des vom Ausstellungsleiter des Bonner Hauses der Geschichte, Jürgen Reiche, entwickelten „narrativen Ausstellungskonzeps“ steht das originale private Arbeitszimmer Brandts.[7]

Auszeichnungen[redakto | redakto tekstin burimor]

[[Datei:Matte Brandt Marke.jpg|thumb|upright|Briefmarke der Deutschen Bundespost 1993]] [[Datei:Muenze 2dm brandt.jpg|thumb|upright|Rückseite einer 2-DM-Münze 1994]]

Werke[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Zur Nachkriegspolitik der deutschen Sozialisten Jocke Leufvmark. Stockholm 1944. (gemeinsam mit August Enderle, Irmgard Enderle, Stefan Szende und Ernst Behm)
 • Forbrytere og andre tyskere („Verbrecher und andere Deutsche“), Oslo 1946; erste dt. Ausgabe: Verbrecher und andere Deutsche. Ein Bericht aus Deutschland 1946. Bearb. u. hrsg. von Einhart Lorenz. Verlag J. H. W. Dietz Nachf., Bonn 2007, ISBN 978-3-8012-0380-1[8]
 • Mein Weg nach Berlin, Kindler Verlag, München 1960.
 • Friedenspolitik in Europa, S. Fischer Verlag, Frankfurt am Main 1968.
 • Begegnungen und Einsichten 1960–1975, Hoffmann und Campe, Hamburg 1976, ISBN 3-455-08979-8
 • Links und frei. Mein Weg 1930–1950, Hoffmann und Campe, Hamburg 1982, ISBN 3-455-08743-4
 • Erinnerungen, Propyläen Verlag, Frankfurt am Main 1989, ISBN 3-549-07353-4

Verfilmungen[redakto | redakto tekstin burimor]

Theater[redakto | redakto tekstin burimor]

Letërsi == ==

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Willy Brandt – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:Findagrave

== Referencat == vetëm

 1. ^ Martin Wine:Willy Brandt - lindjen e një burrë shteti,Aufbau, Berlin 2003
 2. ^ Peter Merseburger:Willy Brandt, 1913-1992. Vizionar dhe realist, Stuttgart 2002, ISBN 3-423-34097-5, fq 410
 3. ^ [Http: / / www .cicero.de/97.php? ress_id = 4 & item = 957 Cicero - Revista për Kulturë Politike] (2 qershor 2009)
 4. ^ Egon Bahr, në kujtimet e tij
 5. ^ Willy Brandt schlägt Zinedine Zidane. SPIEGEL ONLINE, 4. Mai 2007
 6. ^ Willy-Brandt-Forum Schwerin (2 Juni 2009)
 7. ^ Willy-Brandt-Forum Unkel am Rhein (2. Juni 2009)
 8. ^ Die Zeit: „Der wahre Patriot“ Volker Ullrich über Verbrecher und andere Deutsche, 13. Dezember 2007

{{NaviBlock |Navigationsleiste Deutscher Bundeskanzler |Navigationsleiste Vizekanzler der Bundesrepublik Deutschland |Navigationsleiste Bundesaußenminister |Navigationsleiste Kabinett Kiesinger |Navigationsleiste Kabinett Brandt I |Navigationsleiste Kabinett Brandt II |Navigationsleiste Alterspräsident (Bundestag) |Navigationsleiste Bundesvorsitzende der SPD |Navigationsleiste Präsidenten der Sozialistischen Internationale |Navigationsleiste Regierender Bürgermeister von Berlin |Navigationsleiste Präsidenten des Berliner Abgeordnetenhauses |Navigationsleiste Senate von Berlin |Navigationsleiste Landesvorsitzende der SPD Berlin ))

Stampa:Lesenswert


Kategorie:Friedensnobelpreisträger Kategorie:Bundeskanzler (Deutschland) Kategorie:Vizekanzler (Deutschland) Kategorie:Außenminister (Bundesrepublik Deutschland) Kategorie:Bundesvorsitzender der SPD Kategorie:Regierender Bürgermeister (Berlin) Kategorie:Mitglied des Abgeordnetenhauses (Berlin) Kategorie:Bundestagsabgeordneter Kategorie:MdEP für Deutschland Kategorie:Politiker (20. Jahrhundert) Kategorie:Ehrenbürger von Berlin Kategorie:Ehrenbürger von Lübeck Kategorie:Träger des Großen Goldenen Ehrenzeichens am Bande für Verdienste um die Republik Österreich Kategorie:Träger des Verdienstordens der Italienischen Republik (Großkreuz) Kategorie:Person im Spanischen Bürgerkrieg Kategorie:Deutschsprachiger Emigrant Kategorie:SPD-Mitglied Kategorie:SAPD-Mitglied Kategorie:Deutscher Journalist Kategorie:Autor Kategorie:Geboren 1913 Kategorie:Gestorben 1992 Kategorie:Unkel Kategorie:Pseudonym Kategorie:Autobiografie Kategorie:Literatur (Deutsch) Kategorie:Politische Literatur Willy Brandt

((Të dhëna personale |NAME=Brandt, Willy |ALTERNATIVNAMEN=Frahm, Herbert Ernst Karl (Geburtsname); Gunnar Gaasland (Deckname) |KURZBESCHREIBUNG=deutscher Politiker (SPD), 1969–1974 Bundeskanzler der BRD |GEBURTSDATUM=18. Dezember 1913 |GEBURTSORT=Lübeck |STERBEDATUM=8. Oktober 1992 |STERBEORT=Unkel am Rhein ))