Richard von Weizsäcker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Richard von Weizsäcker
Richard von Weizsaecker 2009 Koeln.jpg
Presidenti i 6-të i Republikës Federale Gjermane
Në zyrë
1 korrik 1984 – 30 qershor 1994
PasardhësiKarl Carstens
Pasuar ngaRoman Herzog
Kryetari i Bashkisë së Berlinit Perëndimor
Në zyrë
1981 – 1984
PasardhësiHans-Jochen Vogel
Pasuar ngaEberhard Diepgen
Të dhënat vetjake
Lindur më15 prill 1920 (92 vjeç)
Stuttgart, Gjermani
KombësiaGjerman
Partia politikeUnioni Kristian Demokrat
ProfesioniJurist dhe Ekonomist

Richard Karl von Weizsäcker About this sounddëgjoje  (15 prill, 1920, Stuttgart), politikan Gjerman, President i Gjermanisë Perëndimore nga 1984 deri në 1994.