Gustav Heinemann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gustav Heinemann
Bundesarchiv Bild 146-2007-0037, Gustav Heinemann.jpg
Presidenti i 3-të i Republikës Federale Gjermane
Në zyrë
1 korrik 1969 – 30 qershor 1974
PasardhësiHeinrich Lübke
Pasuar ngaWalter Scheel
Ministri i Brendshëm
Në zyrë
9 shtator 1949 – 11 tetor 1950
Pasardhësikrijohet zyra
Pasuar ngaRobert Lehr
Ministri i Drejtësisë
Në zyrë
1 dhjetor 1966 – 26 mars 1969
PasardhësiRichard Jaeger
Pasuar ngaHorst Ehmke
Të dhënat vetjake
Lindur më23 korrik 1899
Schwelm, Prusi
Vdiq më7 korrik 1976 (76 vjeç)
Essen, Gjermani
KombësiaGjerman
Partia politikeShërbimi Kristian Social Popullor (Gjermani)
(1929-1933)
Unioni Kristian Demokratik
(1945-1952)
Partia e Popullit Gjerman
(1952-1957)
Partia Social Demokrate e Gjermanisë
(1957-1976)
ProfesioniJurist dhe Ekonomist

Gustav Heinemann (23 korrik, 1899, Schwelm, Prusi – 7 korrik, 1976), politikan Gjerman, President i Gjermanisë Perëndimore nga 1969 deri në 1974.