Bruno Kreisky

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bruno Kreisky, kryeministri legjendar austriak, lindi më 22 janar të vitit 1911Vjenë dhe vdiq më 29 korrik të vitit 1990 po në Vjenë. Ai ishte kryeministër (gjermanisht Bundeskanzler) i Austrisë prej vitit 1970 deri në vitin 1983.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bruno Kreisky lindi si djali i dytë i një familje të kamur çifutësh në Vjenë. Gjatë kohës së shkollës ai erdhi në kontakt me Lëvizjen punëtore, dhe në vitin 1926 ai i bashkangjitet Rinisë puntore socialiste, gjë e cila nuk u mirëprit nga familja e tij. Në vitin 1929 Bruno Kreisky filloi të studioj për jurispudencë ku edhe doktoroi më vonë, por ëndrra e tij ishte të studioj mjekësi. Në vitin 1934 ai bën thirrje kundra përhapjes së shpejtë të fashizmitAustri.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]