Helmut Schmidt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Helmut Schmidt
Bundesarchiv B 145 Bild-F039611-0005, München, DGB Kundgebung 1. Mai retouched.jpg
Kancelar i Republikës Federale Gjermane
In office
16 maj 1974 – 1 tetor 1982
PasardhësiWilly Brandt
Pasuar ngaHelmut Kohl
Ministri i Financave
In office
7 korrik 1972 – 16 maj 1974
PasardhësiKarl Schiller
Pasuar ngaHans Apel
Ministri i Ekonomisë
In office
7 korrik 1972 – 15 dhjetor 1972
PasardhësiKarl Schiller
Pasuar ngaHans Friderichs
Ministri i Mbrojtjes
In office
22 tetor 1969 – 7 korrik 1972
PasardhësiGerhard Schröder
Pasuar ngaGeorg Leber
Të dhënat vetjake
Lindur më23 dhjetor 1913 (94 vjeç)
Hamburg, Gjermani
KombësiaGjerman
Partia politikePartia Social Demokrate e Gjermanisë
ProfesioniEkonomist dhe Shkenca politike

Helmut Heinrich Waldemar Schmidt (lindur më 23 dhjetor, 1913), politikan Gjerman, Kancelar i Gjermanisë Perëndimore nga 1974 deri në 1982.