Helmut Kohl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fotoporteti
Helmut Josef Michael Kohl
Emri Helmut
Mbiemri Kohl
Lindur më 3 prill 1930
Lindur në Ludwigshafen am Rhein
Shtetësia gjermane
Kombësia gjermane
Profesioni politika
Mirënjohje
Medalja e Artë e Lirisë - Kosovë

Helmut Kohl (sqt. Helmut Koli) lindi më 3 prill 1930Ludwigshafen am Rhein, Gjermani. Ka qenë kancelar i Republikes Federale Gjermane dhe i dy vendeve Gjermane (të bashkuara). Koha e qeverisje së tij ka qenë gjashtëmbëdhjet vite nga 1982 deri 1998. Në historin e gjermanëve ka hyrë si Kancelari i Bashkimit.


Mirënjohjet[redakto | redakto tekstin burimor]