Helmut Kohl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotoporteti
Helmut Josef Michael Kohl
Emri Helmut
MbiemriKohl
Lindur më 3 prill 1930
Lindur në Ludwigshafen am Rhein
Shtetësia gjermane
Kombësia gjermane
Profesioni politika
Mirënjohje
Medalja e Artë e Lirisë - Kosovë

Helmut Jozef Michael Kohl (sqt. Helmut Xhozef Majkëll Koli) (3 prill 1930 - 16 qershor 2017) ka qenë kancelar i Republikes Federale Gjermane dhe i dy vendeve Gjermane (të bashkuara). Koha e qeverisje së tij ka qenë gjashtëmbëdhjet vite nga 1982 deri 1998. Në historin e gjermanëve ka hyrë si Kancelari i Bashkimit. Kohl u quajt si "Lideri më i madh evropianë në gjysmën e dytë të shekullit 20-të" nga presidentët amerikanë George H. W. Bush dhe Bill Clinton.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Clinton Praises Germany's Kohl at Berlin Award". Monsters and Critics. Deutsche Presse-Agentur. 16 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]