Christina Aguilera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Christina Aguilera
Creole Lady Marmalade.jpg
Christina Aguilera.
Informacione
Emri Christina Maria Aguilera
Pseudonim(e) Xtina (Stripped, 2002)
Baby Jane (Back to Basics, 2006)
Lindja 18 nëntor,1980
Prejardhja Flag of the United States.svg New York City, New York, ShBA
Zhanri Pop, Dance, R&B, Ballad, Jazz, Soul
Profesion(e) Këngëtare
producente
Label RCA
Vite aktiv 1998


Christina Maria Aguilera lindi më 18 nëntor 1980New York City, New York. Është një këngtare të muzikës Pop amerikane.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Aguilera ka lindur në Staten Island, New York City, New York, në një familje ku babai i saj ishte një ekuadorian i bardhë, ndërsa mamaja e saj ishte me prejardhje nga Irlanda, duke e bërë kështu katolike. Por prindërit e saj do të ndaheshin dhe në rrethana të tilla, nëna e merr atë së bashku me të motren tek gjyshja e tyre në një zonë ku jetonin vetëm jakat e bardha. Christina ka treguar se i ati i saj ghithmonë ishte jashtëzakonisht impulsiv, kontrollues dhe keqtrajtonte pjesëtaret e familjes. Kjo tregohet edhe në këngën "I'm OK", si dhe "Oh Mother". Edhe pse i ati i Christina është përpjekur që të lidhet sërisht me të bijën, ajo ka mohuar të pajtohet me të, ndërkohë, nëna e saj është martuar për të dytën herë dhe ka ndryshuar emrin.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Albume[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Emëri Pozicioni në Charts
DE AT CH US GB
1999 Christina Aguilera 13 15 5 1 10
2000 Mi Reflejo  ?  ? 54 27  ?
2000 My Kind Of Christmas - - - 28 -
2001 Just Be Free - - - 71 -
2002 Stripped 6 10 5 2 2
2006 Back to Basics 14 15 6 1 8
2008 Keeps Gettin' Better: A Decade Of Hits
2010 Bionic

Kenget me te njohura:[redakto | redakto tekstin burimor]

- Genie in the Bottle (Gjeniu ne shishe) 1999

- What a girl wants (Cfare kerkon nje vajze) 1999

- Come on over baby (All i want is you) (Eja i dashur, ai qe dua je ti) 2000

- Pero me acuerdo de ti (Por me kujtohesh ti) 2000

- Nobody wants to be lonely (Asnje nuk do te rrij vetem) 2001 me Ricky Martin

- Lady Marmalade (Zonja Marmalate) 2001 me Lil Kim, Pink, Maya dhe Miss Elliot

- Dirrty (E ndyre) 2002

- Beautiful (E bukur) 2002

- Fighter (Me luftarake) 2003

- Can't hold us down (S'mund te na arrini dot) 2003

- Somos Novios (Jemi te dashur) 2006 me Andrea Bocelli

- Ain't no other man (Nuk ka njeri tjeter) 2006

- Hurt (Te vret ne shpirt) 2006

- Candyman (Njeri i embel) (2007

- Oh mother (Oh, Nene) 2007

- Keeps Gettin' Better (Duke u ndjere me mire) 2008

DVD[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 2000: Genie gets her wish
  • 2000: Live in LA
  • 2001: My Reflection
  • 2004: Stripped – Live in the U.K.