Christina Aguilera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christina Aguilera
Background information
Emri i lindjesChristina Maria Aguilera
Gjithashtu njohur siXtina (Stripped, 2002)
Baby Jane (Back to Basics, 2006)
Lindi18 Dhjetor,1980
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës New York City, New York, ShBA
ZhanretPop, Dance, R&B, Ballad, Jazz, Soul
Këngëtare
producente
Vitet aktik1998
LabeliRCA

Christina Maria Aguilera lindi më 18 Dhjetor 1980New York City, New York. Është një këngtare të muzikës Pop amerikane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aguilera ka lindur në Staten Island, New York City, New York, në një familje ku babai i saj ishte një ekuadorian i bardhë, ndërsa mamaja e saj ishte me prejardhje nga Irlanda, duke e bërë kështu katolike. Por prindërit e saj do të ndaheshin dhe në rrethana të tilla, nëna e merr atë së bashku me të motrën tek gjyshja e tyre në një zonë ku jetonin vetëm jakat e bardha. Christina ka treguar se i ati i saj gjithmonë ishte jashtëzakonisht impulsiv, kontrollues dhe keqtrajtonte pjesëtaret e familjes. Kjo tregohet edhe në këngën "I'm OK", si dhe "Oh Mother". Edhe pse i ati i Christina është përpjekur që të lidhet sërisht me të bijën, ajo ka mohuar të pajtohet me të, ndërkohë, nëna e saj është martuar për të dytën herë dhe ka ndryshuar emrin.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Emri Pozicioni në Charts
DE AT CH US GB
1999 Christina Aguilera 13 15 5 1 10
2000 Mi Reflejo ? ? 54 27 ?
2000 My Kind Of Christmas - - - 28 -
2001 Just Be Free - - - 71 -
2002 Stripped 6 10 5 2 2
2006 Back to Basics 14 15 6 1 8
2008 Keeps Gettin' Better: A Decade Of Hits 20 10 14 9 10
2010 Bionic 6 3 2 3 1
2012 Lotus 13 13 10 7 28
2018 Liberation 11 9 3 6 17

Këngët me te njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2000: Genie gets her wish
  • 2000: Live in LA
  • 2001: My Reflection
  • 2004: Stripped – Live in the U.K.