Jump to content

Ricky Martin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ricky Martin (2013)

Enrique Martín Morales (emri & mbiemri i fëmijërisë, lindur më 24 dhjetor, 1971), i njohur në skenë më emrin Ricky Martin, është këngëtar shumë i famshëm nga Porto Riko i cili ka fituar çmim Grammy Award dhe Latin Grammy Award. Në fillim ishte pjesëtar i grupit më djem "Menudo" kur ai ishte 12 vjeç, dhe që nga 1991 ai këndon solo. Ai ka shitur më shumë së 55 milion albume në të gjithë botën, dukë qënë në maja të klasifikimeve në USA, në Amerikën Latine, Evropë etj. dhe ka në total rreth 30 hite shumë të njohura.

Është nominuar si 50 njerëzit më të bukur në botë, nga revista "People" në 2000USA, dhe në 2006 më të njëjtin titull në Spanjë.

Ai pranon që ka qenë i dashuruar me Rebecca de Alba më të cilën pati një lidhje prej 14 vjet. Ai donte të fillonte një familje me Rebekën.

Por gjatë këngës "Living la Vida Loca", jeta e tij ka qenë shumë e trazuar, pasi të gjithë gazetat shkruanin për të që ai ishte gay. Por ai nuk e pranonte dhe në revistën "Plus 7 Days" ai thotë: "Unë jam një djalë modern, që dua të jetoj një jetë të plotë, nuk është ndonjë gjë të jesh gay, dhe në qoftë se unë do të isha, pse të mos e pranoja? Unë jam një djalë normal. Unë i dua femrat dhe seksin. Unë jam një gjak-nxehtë i vërtetë Porto-Rikan, por kurrë i tërhequr për të bërë seks me djem të tjerë".

20 gusht 2008 ai publikon që është baba i dy djemve binjakë. Ai gjithashtu është bërë babai i një vajze me bashkëshortin e tij.

Disqe
 • 1991 : Ricky Martin
 • 1993 : Me Amarás
 • 1995 : A Medio Vivir
 • 1998 : Vuelve
 • 1999 : Ricky Martin
 • 2000 : Sound Loaded
 • 2003 : Almas del Silencio
 • 2005 : Life
 • 2009 : Upcoming 4th english studio album
Albume
 • 2006 : MTV Unplugged
 • 2007 : Black & White Tour
Albumet e përpiluar
 • 2001 : La Historia
 • 2001 : The Best of Ricky Martin

Këngët më të njohura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1996 : Maria
 • 1998 : La Copa de la vida / The Cup of life
 • 1999 : Livin' la vida loca
 • 1999 : She is all I ever had
 • 2000 : Shake your Bon-Bon
 • 2000 : Private Emotion
 • 2000 : She Bangs
 • 2001 : Nobody wants to be lonely, me Christina Aguilera
 • 2001 : Loaded
 • 2001 : Come to me, me Sertab Erener
 • 2001 : Dame mas
 • 2002 : La Bomba
 • 2002 : Be carefull with my heart, me Madonna
 • 2003 : Jaleo
 • 2003 : Juramento
 • 2005 : I don't care, me Fat Joe dhe Amerie
 • 2005 : Drop it on me, me Daddy Yankee