Madonna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madonna Ciccone
U lind në
Madonna Louise Ciccone

(1958-08-16) 16 gusht 1958 (65 vjeç)
Faqja në rrjetwww.madonna.com/

Madonna Louise Ciccone (lindur më 16 gusht 1958 në Bay City, Michigan), njohur më mirë me mononimin Madonna, është një këngëtare, kantautore dhe aktore amerikane. E njohur si "Mbretëresha e Popit", Madonna është njohur gjerësisht për rishpikjen dhe shkathtësinë e saj të vazhdueshme në prodhimin e muzikës, shkrimin e këngëve dhe paraqitjen pamore. Ajo ka shtyrë kufijtë e shprehjes artistike në muzikën e zakonshme duke ruajtur kontrollin mbi çdo aspekt të karrierës së saj.[1] Veprat e saj, të cilat përfshijnë tema shoqërore, politike, seksuale dhe fetare, kanë shkaktuar polemika dhe vlerësime kritike. Një figurë e shquar kulturore që përfshin shekullin e 20-të dhe të 21-të, Madonna mbetet një nga "figurat më të mirëdokumentuara të epokës moderne",[2] me një gamë të gjerë komentesh shkencore, letërsi dhe vepra arti rreth saj, gjithashtu. si një mini nëndisiplinë akademike kushtuar asaj të quajtur Studime të Madonnës.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Producenti legjendar William Orbit dhe Ciccone në Grammy Awards 1999

Turnetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1985: The Virgin Tour
  • 1987: Who's That Girl World Tour
  • 1990: Blond Ambition World Tour
  • 1993: The Girlie Show
  • 2001: Drowned World Tour
  • 2004: Re-Invention World Tour
  • 2006: Confessions Tour
  • 2008: Sticky & Sweet Tour

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma amatore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Regjisori Roli Shenim
1974 The Egg Movie Wyn Cooper - Artfilm/ Amator-/ shkurtfilm. Nuk u shfaq.
1979 A Certain Sacrifice Stephen Jon Lewicki Bruna Dramë/ Krimi. Vetëm në Video.

Filma artistikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitii Filmi Regjisori Roli
1983 Vision Quest Stephen Jon Lewicki Këngëtare e klubit/paraqitje e shkurtër
1985 Desperately Seeking Susan Susan Seidelman Susan
1986 Shanghai Surprise Jim Goddard Gloria Tatlock
1987 Who's That Girl James Foley Nikki Finn
1988 Bloodhounds of Broadway Howard Brookner Hortense Hathaway
1990 Dick Tracy Warren Beatty Heiserchen/Breathless Mahoney
1991 Truth or Dare
„In Bed with Madonna“
Alek Keshishian Madonna
1992 Shadows and fog Woody Allen Marie
1992 A League of Their Own Penny Marshall Mae Mordabito
1993 Body of Evidence Uli Edel Rebecca Carlson
1994 Snake Eyes
„Dangerous Game“
Abel Ferrara Sarah Jennings
1995 Blue in the face Wayne Wang Telegrami i kënduar (Cameo)
1995 Four Rooms Allison Anders Elspeth
1996 Evita Alan Parker Eva Perón

Me: Antonio Banderas

1996 Girl 6 Spike Lee Boss #3 (Cameo)
2000 The Next Best Thing John Schlesinger Abbie Reynolds
2001 The Hire: Star Guy Ritchie Star
2002 Die Another Day Lee Tamahori Verity (Cameo)
2003 Swept Away Guy Ritchie Amber Leighton
2005 I'm Going To Tell You A Secret Jonas Akerlund Madonna
2006 Arthur and the Minimoys Luc Besson Princessin Selenia (Zëri)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Madonna – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


  1. ^ McGregor, Jock (2008). "Madonna: Icon of Postmodernity" (PDF) (në anglisht). L'Abri. fq. 1–8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 dhjetor 2010. Marrë më 29 mars 2021.
  2. ^ "Madonna Biography". Rock and Roll Hall of Fame. 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2010. Marrë më 15 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)