William Orbit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
William Orbit
WilliamOrbit.jpg
Informacione
EmriWilliam Mark Wainwright
Pseudonim(e)William Ørbit
Lindja (1956-12-15) 15 Dhjetor, 1956 (64 vjeç)
PrejardhjaShoreditch, Hackney, East London
ZhanriElectronica, electropop, ambient, downtempo
Profesion(e)Producent, kompozitor, muzikant
Instrument(e)Sintisajzer, PC, kitarë
Vite aktiv1983 - prezent
Bashkëpunim(e) meTorch Song, Bassomatic, Madonna, All Saints, Blur
Webfaqja
williamorbit.com

William Orbit (i lindur si William Mark Wainwright15 dhjetor 1956) është muzikant, kompozitor dhe producent anglez, më së shumti i njohur për punën e tij në albumin e Madonna-s, Ray of Light. Ai gjithashtu ka prodhuar edhe shumë këngë të palansuara të saj, si dhe albumin 13 të bendit Blur.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Torch Song[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wish Thing
 • Ecstasy
 • Exhibit A
 • Toward the Unknown Region

Me Bassomatic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Set the Controls for the Heart of the Bass
 • Science & Melody

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Orbit
 • Strange Cargo
 • Strange Cargo II
 • Strange Cargo III
 • Strange Cargo Hinterland
 • Pieces in a Modern Style
 • Hello Waveforms
 • My Oracle Lives Uptown

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]