Jump to content

Grammy Award

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Grammy Awards)

Grammy Award (shk.: Grammy) është një çmim muzike që nga viti 1957 jepet çdo vit në gjithsej 108 kategori për artistët më të dalluar, drejtues të prodhimit dhe teknikë akustik. Grammy jepet nga National Academy of Recording Arts and SciencesLos Angeles.

Grammy vlen si shpërblimi më i larti për artistët dhe xhiruesit.

Shfaqja e këtij shpërblimi transmetohet nga CBS. Për vitin 2011, ceremonia e ndarjes se çmimeve u mbajt ne "Nokia Theatre".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]