Woody Allen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Woody Allen
Woody Allen (2006).jpeg
Allen në vitin 2006
Informacione personale
Ditëlindja 1 dhjetor 1935
Vendlindja The Bronx, New York, SHBA
Bashkëshort(ja) Harlene Rosen (1956.-1962.)
Louise Lasser (1966.-1969.)
Soon-Yi Previn (1997.-)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare www.woodyallen.com

Woody Allen lindi më 1 dhjetor 1935Brooklyn, New York; lindur si Allen Stewart Konigsberg, është një komedian, regjisor, autor filmi, aktor dhe muzikant amerikan.

Vitet e rinise[redakto | redakto tekstin burimor]

Allen ka lindur Allan Stewart Konigsberg [1] He is the son of Nettie (née Cherry; November 8, 1906 – January 27, 2002), a bookkeeper at her family's delicatessen, and Martin Konigsberg (December 25, 1900 – January 8, 2001),[2]në Brooklyn të Nju Jorkut. Ai dhe motra e tij, Letty (1943), u rriten në Midwood, Brooklyn. Ai është i biri i Nettie (née Cherry, 8 nëntor 1906 - 27 janar 2002), Ai është djali i Nettie (Nee Cherry, 8 nëntor 1906 - Janar 27, 2002), një llogaritare dhe Martin Königsberg (25 dhjetor, 1900-8 January, 2001), [3] një gdhendës bizhuteri dhe kamerier. [13] Familja e tij ishte çifutë dhe gjyshërit e tij emigruan në SHBA nga Rusia dhe Austria dhe folën jidisht, hebraisht dhe gjermanisht. [4] Të dy prindërit e Allenit u lindën dhe u rritën në Anën e Ulët të Lindjes të Manhatanit. [5]

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta private[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat letrare[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 1971 - „Getting Even“
  • 1975 - „Without Feathers“
  • 1980 - „Side Effects“
  • 2006 - „Central Park West“

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

External links[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Woody Allen