Woody Allen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Woody Allen
U lind në1 dhjetor 1935
The Bronx, New York, SHBA
Kombësiaamerikan
TitulliAllen në vitin 2006
Faqja në rrjetwww.woodyallen.com

Woody Allen lindi më 1 dhjetor 1935Brooklyn, New York; lindur si Allen Stewart Konigsberg, është një komedian, regjisor, autor filmi, aktor dhe muzikant amerikan.

Vitet e rinise[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Allen ka lindur Allan Stewart Konigsberg [1] Ai është djali i Nettie (née Cherry; 8 nëntor 1906 – 27 hjanar 2002), a bookkeeper at her family's delicatessen, dhe Martin Konigsberg (December 25, 1900 – January 8, 2001),[2] në Brooklyn të Nju Jorkut. Ai dhe motra e tij, Letty (1943), u rriten në Midwood, Brooklyn. Ai është i biri i Nettie (née Cherry, 8 nëntor 1906 - 27 janar 2002), Ai është djali i Nettie (Nee Cherry, 8 nëntor 1906 - Janar 27, 2002), një llogaritare dhe Martin Königsberg (25 dhjetor, 1900-8 January, 2001), [3] një gdhendës bizhuteri dhe kamerier. [13] Familja e tij ishte çifutë dhe gjyshërit e tij emigruan në SHBA nga Rusia dhe Austria dhe folën jidisht, hebraisht dhe gjermanisht.[4] Të dy prindërit e Allenit u lindën dhe u rritën në Anën e Ulët të Lindjes të Manhatanit. [5]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1971 - „Getting Even“
  • 1975 - „Without Feathers“
  • 1980 - „Side Effects“
  • 2006 - „Central Park West“

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Newman, Andy; Kilgannon, Corey (qershor 5, 2002). "Curse of the Jaded Audience: Woody Allen, in Art and Life". The New York Times (në anglisht). Marrë më janar 16, 2008. 'I think he's slacked off the last few movies', said Norman Brown, 70, a retired draftsman from Mr. Allen's old neighborhood, Midwood, Brooklyn, who said he had seen nearly all of Mr. Allen's 33 films.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Martin Konigsberg". Variety (në anglisht). janar 16, 2001. Marrë më tetor 22, 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "Woody Allen Biography (1935–)" (në anglisht). Filmreference.com. Marrë më mars 9, 2010.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ Encyclopedia of American Jewish history – Stephen Harlan Norwood, Eunice G. Pollack – Google Books (në anglisht). Books.google.ca. Marrë më korrik 24, 2013.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ "The religion of Woody Allen, director and actor" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më janar 16, 2008.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)