Sertab Erener

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sertab Erener
Sertab Erener

Sertab Erener (lindur më 4 dhjetor 1964) është një këngëtare, shkrimtare dhe kompozitore turke. Me zërin e saj soprano të Coloratura, ajo filloi të punojë si një vokaliste mbështetëse për Sezen Aksu, dhe me ndihmën e Aksu ajo lëshoi albumin e saj të parë në studio në vitet 1990. Për shkak të shkollimit në muzikën klasike, ajo fillimisht pati vështirësi në interpretimin e muzikës pop. Edhe pse ajo bënte vepra eksperimentale herë pas here, ajo përfundimisht preferoi të përqëndrohej në bërjen e muzikës pop, në vend që të bënte vepra avangarde, në mënyrë që muzika e saj të dëgjohej nga një audiencë më e madhe. Në disa prej veprave të saj, ajo kombinoi muzikën perëndimore dhe muzikën Lindore, dhe përfitoi nga operat, si dhe muzika klasike turke, së bashku me elementët etnikë. Me hyrjen e saj në tregun e Evropës në fillim të viteve 2000, shumë prej veprave të saj u shitën edhe në Turqi, si dhe në vendet evropiane.[1][2][3][4]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me ndihmën e Sezen Aksu, ajo bëri debutimin e saj në 1992 me albumin Sakin Ol!, Dhe e bëri veten të njohur si një artist të muzikës pop turke në vitet 1990 duke lëshuar albumin Lâ'l (1994), Sertab Gibi (1997) dhe Sertab Erener (1999). Nga këto albume, këngët "Sakin Ol!", "Aldırma Deli Gönlüm", "Ateşle Barut", "Sevdam Ağlıyor", "Aslolan Aşktır", "Yanarım", "Zor Kadın" dhe "Vur Yüreğim" u bënë numër një hitet në Turqi. Në fillim të viteve 2000, ajo vazhdoi punën e saj duke lëshuar këngët "Kumsalda" dhe "Kendime Yeni Bir Ben Lazım". Ajo fitoi në Eurovision Song Contest 2003 me këngën "Everyway That I Can", duke shënuar fitoren e parë të Turqisë në konkurs. Në vitin 2004, ajo publikoi albumin No Boundaries, i ndjekur nga Aşk Ölmez në 2005. Pas pesë vjetësh, ajo lëshoi ​​një tjetër album të studios turke Rengârenk në 2010, dhe këngët e hitit "Bu Böyle", "Açık Adres" dhe "Koparılan Çiçekler" bënë albumi një punë e suksesshme dhe shënoi rikthimin e saj në tregun muzikor. Pas Rengârenk, ajo publikoi albumin Ey Şuh-i Sertab (2012), i cili iu kushtua babait të saj. Në të njëjtin vit, ajo mori çmimin Soloist më të mirë për femra TSM në Golden Butterfly Awards. Në vitin 2013 u publikua albumi i saj i ri Sade. Këngët "İyileşiyorum", "Öyle de Güzel" dhe "Söz" u bënë të gjitha hite në Turqi. Në vitin 2016, me publikimin e Kırık Kalpler Albümü, Erener deklaroi se po kthehej në stilin e saj të viteve '90. Albumi mori vlerësime të favorshme, dhe "Kime Diyorum" dhe "Olsun" të dy u bënë këngë hit brenda Turqisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Psikopat mıyım, neyim". Hürriyet. 19 prill 1999. Marrë më 18 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Müzik dünyasının sevilen çifti". Milliyet. 26 shkurt 1995. fq. 6. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Bir daha evlenmem'". Bursa Hakimiyet. 1 prill 2015. Marrë më 4 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "'Ölümden korkuyorum'". Milliyet. 5 prill 1995. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)