Pink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alecia Beth Moore (lindur në 8 shtator 1979), e njohur profesionalisht si Pink,(stilizuar si P!nk), është një këngëtare amerikane, kompozitore, aktore dhe kërcimtare. Ajo ishte fillimisht një themeluese e R&B , një grup vajzash në 1995. LaFace Records pa potencialin e Pink, dhe i ofroi asaj një kontratë regjistrimi solo. Albumi i saj debutues R&B, Can't Take Me Home (2000), u çertifikua dy-platinium në SHBA dhe pati dy këngë në Billboard Hot 100 në top 10-këngët: "There You Go" dhe "Most Girls". Ajo fitoi njohje të mëtejshme me bashkëpunimin në "Lady Marmalade" nga kolona zanore e Moulin Rouge!, e cila kryesoi shumë charte në mbarë botën. Drejtimi muzikor i Pink u zhvendos drejt pop rock me albumin e saj të dytë Missundaztood (2001). Albumi shiti më shumë se 12 milion kopje në mbarë botën dhe pati hite ndërkombëtare numër-një si "Get the Party Started", "Don't Let Me Get Me" dhe "Just Like a Pill". Albumi i tretë i Pink, Try This (2003), gjeneroi shitje të konsiderueshme të ulëta, por ajo fitoi Grammy Award për performancën më të mirë vokale rock femër. Ajo e ringjalli popullaritetin e saj me albumet e studios multi-platinium, I'm Not Dead (2006) dhe Funhouse (2008), si dhe një varg këngësh të suksesshme si "So What" dhe "Raise Your Glass". Albumi i saj i gjashtë The Truth About Love (2012), ishte i pari album që debutoi në top Billboard 200 dhe pati single-in e saj të katërt në USA "Just Give Me a Reason". Në 2014, regjistroi një album bashkëpunues, Rose Ave., me muzikantin kanadez Dallas Green, në rrymën folk music të quajtur You+Me. Albumi i saj i shtatë, Beautiful Trauma (2017), u bë albumi i tretë më i shitur në botë i vitit dhe pati single-in "What About Us".

Njohur për zërin e saj të dallueshëm, të zhurmshëm dhe prezencën e skenës akrobatike,[1] [2] Pink ka shitur më shumë se 60 milion albume dhe 150 milion single-a në mbarë botën, duke e bërë atë një ndër artistët me më shumë shitje të hiteve në botë.[3] Karriera e saj përfshin tre Grammy Awards, një Brit Award, një Daytime Emmy Award dhe shtatë MTV Video Music Awards. Në 2009, Billboard e quajti Pink Pop Songs Artist of the Decade. Pink ishte gjithshtu artistja e dytë solo më e dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar, gjatë viteve 2000, pas Madonna. VH1 e rendit atë në numrin 10 në listën e tyre të 100 Greatest Women in Music, ndërkohë Billboard e dekoroi me çmimin si Woman of the Year në 2013. Në edicioin e 63 të BMI Pop Awards, ajo mori Çmimin e Presidentit të BMI për "arritjen e saj të shquar në shkrimin dhe ndikimin global në kulturën pop dhe industrinë e argëtimit". [4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Letkemann, Jessica (September 8, 2015). "P!nk's 20 Biggest Billboard Hits". Billboard.
  2. ^ "He Takes Her In His Arms, But After He Lets Her Go, I Was Breathtaken". The San Francisco Globe. April 27, 2015. Retrieved March 2, 2016.
  3. ^ Newsroom, KLKN (March 26, 2013). "Pink concert at Pinnacle Bank Arena announced". KLKN. Retrieved January 6, 2018.
  4. ^ "P!nk Receives President's Award at 63rd Annual BMI Pop Awards". BMI.com. Broadcast Music Inc. May 13, 2015. Retrieved August 9, 2015.