Jump to content

Luigi Fagioli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luigi Fagioli
Karriera në Formula Një
Kombësia Italian
Vitet aktiv 1950 - 1951
Ekipe Alfa Romeo
Pjesmarrje 7
Kampionate 0
Fitore 1
Podiume 5
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 0
Xhiro të shpejta 0
Pjesmarrja e parë F1 Anglia 1950
Fitorja e parë F1 Franca 1951
Fitorja e fundit F1 Franca 1951
Pjesmarrja e fundit 1951 French Grand Prix
Sezoni i fundit


Luigi Fagioli u lind më 9 qershor, 1898 dhe vdiq më 20 qershor, 1952) ishte një garues automobilash dhe Formula 1 pilot Italian. Në karrierën e tij a mori pjesë në 7 (shtatë) gara nga të cilat arriti 1 (një) fitore 4 (katër) vende të dyta, 1 (një) vend të tretë dhe një garë nuk e ka mbaruar.

Arritjet më të mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues në garat:

Rezultatet në Formula 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 Ekipi Vendi Pikë
1950 Alfa GBR
2
MON
ret
IND
SWI
2
BEL
2
FRA
2
ITA
3
  Alfa 3ti 24
1951 Alfa SWI
INDY
BEL
FRA
1
GBR
GER
ITA
ESP
Alfa 11th 4

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]