Jump to content

Jean-Éric Vergne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jean-Éric Vergne (25 prill 1990) është një Pilot Francez qe merr pjese ne Kampionatin Formula 1. Ai ka fituar British Formula Three Championship ne vitin 2010.

Formula 1 & Toro Rosso[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vergne duke testuar Toro Rosso, ne Jerez in February 2012.
Vergne duke testuar Toro Rosso, ne 2012 Malaysian Grand Prix.
Vergne ne 2012 US Grand Prix

Ne 14 dhjetor 2011 Jean-Éric Vergne konfirmoi se ai do te garonte për Scuderia Toro Rosso sezonin qe te vinte. Shoku i tij i ekipit do te ishte Daniel Ricciardo. Ne debutimin e tij Jean-Éric Vergne e përfundoi ne vendin e 11. Ai morri piket e tij te para ne garën e dyte te sezonit, ku e përfundoi garën ne vendin e 8. Pas 9 garash ai arriti te merrte pike ne Garën e Belgjikës ku e përfundoi garën ne vendin e 8. Me pas arriti te merrte dhe dy vende te 8 ne garën e Indisë dhe ne garën e fundit te sezonit ne Brazil. Ai e përfundoi sezonit e tij te pare si debutues me 16 pike dhe me kater vende te 8. Vendi i 8 është pozicioni me i mire qe ka marre Jean-Éric Vergne ne karrierën e tij.

Rekordi i Garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Seria Skuadra Gara Fitore Pole Position Xhiro te shpejta Podiume Pike Pozicione
2007 Formula Campus Renault Formule Campus 13 6 5 ? 10 189 1st
2008 Formula Renault 2.0 Eurocup SG Formula 14 0 0 0 1 58 6th
Formula Renault 2.0 WEC 15 0 0 0 3 95 4th
2009 Formula Renault 2.0 Eurocup SG Formula 14 4 5 2 9 128 2nd
Formula Renault 2.0 WEC 14 3 2 0 10 143 2nd
2010 British Formula Three Championship Carlin 30 13 11 13 20 392 1st
Masters of Formula 3 1 0 0 1 0 N/A 4th
Macau Grand Prix 1 0 0 0 0 N/A 7th
GP3 Series Tech 1 Racing 4 0 0 0 0 9 17th
Formula Renault 3.5 Series 6 1 0 0 4 53 8th
2011 Formula Renault 3.5 Series Carlin 17 5 4 1 9 232 2nd
Formula One Scuderia Toro Rosso Test driver
2012 Formula One Scuderia Toro Rosso 20 0 0 0 0 16 17th
2013 Formula One Scuderia Toro Rosso 5 0 0 0 0 1* 15th*

* Season in progress.

Rezultatet GP3 Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(key) (Races in bold indicate pole position) (Races in italics indicate fastest lap)

Year Entrant 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 DC Piket
2010 Tech 1 Racing ESP
FEA

5
ESP
SPR

21
TUR
FEA
TUR
SPR
VAL
FEA

4
VAL
SPR

17
GBR
FEA
GBR
SPR
GER
FEA
GER
SPR
HUN
FEA
HUN
SPR
BEL
FEA
BEL
SPR
ITA
FEA
ITA
SPR
17th 9

Rezultatet e Formula Renault 3.5 Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(key) (Races in bold indicate pole position) (Races in italics indicate fastest lap)

Year Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Pozicionet Piket
2010 Tech 1 Racing ALC
1
ALC
2
SPA
1
SPA
2
MON
1
BRN
1
BRN
2
MAG
1
MAG
2
HUN
1
HUN
2
HOC
1

11
HOC
2

5
SIL
1

1
SIL
2

3
CAT
1

3
CAT
2

2
8th 53
2011 Carlin ALC
1

6
ALC
2

7
SPA
1

2
SPA
2

1
MNZ
1

2
MNZ
2

1
MON
1

12
NÜR
1

Ret
NÜR
2

4
HUN
1

1
HUN
2

1
SIL
1

12
SIL
2

4
LEC
1

1
LEC
2

3
CAT
1

2
CAT
2

Ret
2nd 232

Rezultatet e Formula 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(key) (Races in bold indicate pole position) (Races in italics indicates fastest lap)

Year Entrant Chassis Engine 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 WDC Points
2011 Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR6 Ferrari 056 2.4 V8 AUS MAL CHN TUR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR
TD
IND ABU
TD
BRA
TD
 –  –
2012 Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR7 Ferrari 056 2.4 V8 AUS
11
MAL
8
CHN
16
BHR
14
ESP
12
MON
12
CAN
15
EUR
Ret
GBR
14
GER
14
HUN
16
BEL
8
ITA
Ret
SIN
Ret
JPN
13
KOR
8
IND
15
ABU
12
USA
Ret
BRA
8
17th 16
2013 Scuderia Toro Rosso Toro Rosso STR8 Ferrari 056 2.4 V8 AUS
12
MAL
10
CHN
12
BHR
Ret
ESP
Ret
MON
CAN
GBR
GER
HUN
BEL
ITA
SIN
KOR
JPN
IND
ABU
USA
BRA
15th* 1*

* Sezoni ne progres.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

<references>