Çmimi i madh i Kinës 2012

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Kina - 2012
Statistikat
Gara e 3 nga 20 në vitin 2012.
Cirkuiti i Shangait
Cirkuiti i Shangait
Data 15 Prill, 2012
Vendi Cirkuiti Ndërkombtar i Shangait
Shangai, Kinë
Drejtimi përhershëm
3.387 mi / 5.451 km
Distanca 56 xhiro, 189.559 mi / 305.066 km
Moti Me re por thatë,[1]
22 °C (72 °F) temperatura e ajrit,[1]
23 °C (73 °F) temperatura e pistës[1]
Pol pozita
Piloti Gjermania Nico Rosberg Mercedes
Koha 1:35.121
Xhiro më e shpejtë
Piloti Japonia Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari
Koha 1:39.960 (40)
Podiumi
I pari Gjermania Nico Rosberg Mercedes
I dyti Britania e Madhe Jenson Button McLaren-Mercedes
I treti Britania e Madhe Lewis Hamilton McLaren-Mercedes


2012 Çmimi i madh i Kinës, (njohur më parë si 2012 Formula 1 UBS Chinese Grand Prix)[2] ishte një garë e Formula Një që u zhvillua më 15 Prill 2012 në Cirkuitin Ndërkombtar të ShangaitShangaiKinës.[3] Ishte Çmimi i madh i Kinës i nëntë e rresht si një garë e Kampionatit Botëror të Formula Një. Gara kishte gjithsej 56 xhiro ishte ishte gara e tretë e sezonit 2012.

Gara u fitua nga piloti gjerman Nico Rosberg me Mercedes,[4] pasi ai dominoi të gjithë garën për të marrë fitoren e parë në Formula Një dhe të parë që pas largimit nga GP2 Series gjashtë vite më parë. Rosberg u bë piloti i parë gjerman që fiton një Çmim të madh duke garuar me një makinë gjermane në historinë e Formula Një. Kjo ishte gjithashtu fitorja e parë zyrtare e skuadrës Mercedes-Benz që nga 1955 Çmimi i madh i Italisë, pas të cilës Mercedesi u largua nga Formula Një për 35 sezone.[5] Rosberg dominoi ndaj dyshes së McLaren Jenson Button dhe Lewis Hamilton duke i lënë më shumë se njëzet sekonda mbrapa.[6] Vetë gara u karakterizua nga duele intesive në të gjitha pjesët e pistave dhe 23 nga 24 pilotët startues e mbyllën garën. Kjo garë e pa skuderinë HRT të vendoste një rekord negativ, duke qënë se kjo ishte Çmimi i madh i 39të i tyre rresht pa marrë asnjë pikë.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Konstruktori Q1 Q2 Q3 Rend.
1 8 Flamuri Nico Rosberg Mercedes 1:36.875 1:35.725 1:35.121 1
2 4 Flamuri Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:36.763 1:35.902 1:35.626 7
3 7 Flamuri Michael Schumacher Mercedes 1:36.797 1:35.794 1:35.691 2
4 14 Flamuri Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:36.863 1:35.853 1:35.784 3
5 9 Flamuri Kimi Räikkönen Lotus-Renault 1:36.850 1:35.921 1:35.898 4
6 3 Flamuri Jenson Button McLaren-Mercedes 1:36.746 1:35.942 1:36.191 5
7 2 Flamuri Mark Webber Red Bull-Renault 1:36.682 1:35.700 1:36.290 6
8 15 Flamuri Sergio Pérez Sauber-Ferrari 1:36.198 1:35.831 1:36.524 8
9 5 Flamuri Fernando Alonso Ferrari 1:36.292 1:35.982 1:36.622 9
10 10 Flamuri Romain Grosjean Lotus-Renault 1:36.343 1:35.903 no time 10
11 1 Flamuri Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1:36.911 1:36.031 11
12 6 Flamuri Felipe Massa Ferrari 1:36.556 1:36.255 12
13 18 Flamuri Pastor Maldonado Williams-Renault 1:36.528 1:36.283 13
14 19 Flamuri Bruno Senna Williams-Renault 1:36.674 1:36.289 14
15 11 Flamuri Paul di Resta Force India-Mercedes 1:36.639 1:36.317 15
16 12 Flamuri Nico Hülkenberg Force India-Mercedes 1:36.921 1:36.745 16
17 16 Flamuri Daniel Ricciardo Toro Rosso-Ferrari 1:36.933 1:36.956 17
18 17 Flamuri Jean-Éric Vergne Toro Rosso-Ferrari 1:37.714 24
19 20 Flamuri Heikki Kovalainen Caterham-Renault 1:38.463 18
20 21 Flamuri Vitaly Petrov Caterham-Renault 1:38.677 19
21 24 Flamuri Timo Glock Marussia-Cosworth 1:39.282 20
22 25 Flamuri Charles Pic Marussia-Cosworth 1:39.717 21
23 22 Flamuri Pedro de la Rosa HRT-Cosworth 1:40.411 22
24 23 Flamuri Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1:41.000 23
107% time: 1:42.931
Burimi:[7]
Notes
^1 — Lewis Hamilton ju dha një penaltitet me pesë pozicione zbvritje për shkak se ndryshoi gearbox para fundjavës.[8]
^2 — Jean Eric Vergne e nisi garë nga pit lane pasi skuadra e tij kishte bërë ndryshime të shumta në makinë, duke shkelur rregulloren.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "2012 FORMULA 1 UBS CHINESE GRAND PRIX (Race)". formula1.com (në anglisht). Formula 1. 15 prill 2012. Marrë më 18 mars 2013.
  2. ^ "2012 Formula 1 UBS Chinese Grand Prix". formula1.com (në anglisht). Formula 1. Marrë më 22 mars 2012.
  3. ^ Collantine, Keith (7 dhjetor 2011). "United States Grand Prix remains on unchanged 2012 F1 calendar". F1 Fanatic (në anglisht). Marrë më 3 prill 2012.
  4. ^ Benson, Andrew (15 prill 2012). "Dominant Nico Rosberg wins Chinese Grand Prix". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 17 prill 2012.
  5. ^ "Nico Rosberg breezes to China win" (në anglisht). ESPN FC. 15 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2012. Marrë më 17 prill 2012.
  6. ^ Cass, Simon (15 prill 2012). "Rosberg stuns field in fight to the finish". Daily Mail (në anglisht). Associated Newspapers. Marrë më 19 prill 2012.
  7. ^ "2012 Chinese Grand Prix — Qualifying Session Official Classification" (PDF). Fédération Internationale de l'Automobile (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 prill 2012. Marrë më 15 prill 2012.
  8. ^ Collantine, Keith (12 prill 2012). "Hamilton to take five-place grid penalty in China". F1 Fanatic (në anglisht). Marrë më 12 prill 2012.
  9. ^ Noble, Jonathan (15 prill 2012). "Toro Rosso's Jean-Eric Vergne to start Chinese Grand Prix from pitlane". Autosport (në anglisht). Marrë më 15 prill 2012.