Çmimi i madh i Bahrainit 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  F1 Bahrain - 2008
Statistikat
Gara e 3 nga 18 në vitin 2008.
The Bahrain Circuit in Sakhir
The Bahrain Circuit in Sakhir
Data 6 prill, 2008
Vendi Qarku Ndërkombëtar në Bahrain
Sakhir, Bahrain
Drejtimi Permanent racing facility
3.37 mi / 5.412 km
Distanca 57 xhiro, 191.530 mi / 308.238 km
Moti me diell
Pol pozita
Piloti Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber
Koha 1:33.096
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
Koha 1:33.193 (49)
Podiumi
I pari Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
I dyti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari
I treti Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber

F1 Bahrain për vitin 2008 ishte gara e tretë në Formula Një e organizuar nga FIA që u mbajt nga 4 gjer më 6 prill në Qarkun Ndërkombëtar në BahrainSakhir, Bahrain.

Në dy garat më parë piloti i ekipit McLaren, Lewis Hamilton, ishte udhëheqës në tabelën e klasifikimit me 3 pikë para pilotëve Kimi Räikkönen nga Ferrari dhe Nick Heidfeld nga BMW. McLaren gjithashtu kishte epërsi 5 pikëshe para ekipit BMW dhe 13 pikëshe para Ferrarit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjat ushtrimeve të dyta të së premtes Lewis Hamilton kishte një aksident të madhë.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rundi i parë

Ndër pilotët që nuk arritën të kualifikohen për rundin e dytë ishin Coulthard nga Red Bull dhe Vettel nga Toro Rosso.

Rundi i dytë

Massa me goma të reja arriti të zhvillojë xhiro në kohë 1:31.188, kurse pilotët e ekipit Red Bull dhe Toro Rosso nuk arritën të kualifikohen në rundin final. Webber, Barrichello, Glock, Piquet Jr., Bourdais dhe Nakajima ishin ata të cilët nuk arritën të kualifikohen për rundin final.

Rundi i tretë

Kubica tregoi se çfar mund të bëj BMW duke u radhitur në pozitën e parë me kohë prej 1:33.096. Massa nuk arriti të e tejkalojë kështu që u radhit i dyti, Hamilton i treti Raikkönen i treti. Kovalainen, Heidfeld, Trulli, Rosberg, Button dhe Alonso kompletuan vijën top-10.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula Një në Bahrain 2008.

Në start Massa dhe Kubica filluan mirë, kurse Massa arriti të tejkalojë BMW-në e Kubicës. Lewis Hamilton u nis shumë ngadalë duke mbetur mu në mes. Kovalainen shfrytëzoi këtë rast dhe kaloi në pozitën e katërt. Në kthesën e pestë Sebastian Vettel u largua nga gara për shkak të problemeve me motorin, kurse Hamilton në fund të xhiros së parë u gjet i nënti pas spanjollit Alonso. Button u godit nga prapa dhe iu dëmtua goma kështu që u detyrua të paraqitet tek mekanikët.

Në xhiron e dytë Hamilton u ndesh me Alonzon duke shkatërruar krahun e tijë të përparëm dhe rastin për të fituar pikë.

Në xhiron e tretë Trulli, Rosberg dhe Webber luftonin për pozitën e 6-të, 7-të dhe 8-të, por asnjëri nuk arritit të tejkalojë tjetrin. Përpara, në kolonë Räikkönen tejkaloi Kubicën dhe u ngjit në pozitën e dytë dhe u bënë 1-2 Ferrari para të tjerëve. Në fund të xhiros Heidfeld u ngjit në pozitën e katërt.

Në xhiron e 18-të Kubica u paraqit tek mekanikët për të mbushur veturën me derivat, pastaj njetë veproi dhe Rosberg me Williams.

Në fund, Massa fitoi garën e parë në këtë sezon për 3.3 sekonda para kolegut Räikkönen dhe 1-2 fitore për Ferrarin. Kubica u radhit i treti dhe Heidfeld i katërti. Kovalainen ishte piloti i vetëm i ekipit McLaren që fitoi pikë me pozitën e tijë të pestë. Trulli, Webber dhe Rosberg ishin pilotët tjerë të cilët fituan pikë. Timo Glock për herë të parë përfundoi garën edhe atë si i 9-i.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 4 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:32.893 1:31.745 1:33.096 1
2 2 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:31.937 1:31.188 1:33.123 2
3 22 Flag of the United Kingdom.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:32.750 1:31.922 1:33.292 3
4 1 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:32.652 1:31.933 1:33.418 4
5 23 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:33.057 1:31.718 1:33.488 5
6 3 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:33.137 1:31.909 1:33.737 6
7 11 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:32.493 1:32.159 1:33.994 7
8 7 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:32.903 1:32.185 1:34.015 8
9 16 Flag of the United Kingdom.svg Jenson Button Honda 1:32.793 1:32.362 1:35.057 9
10 5 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 1:32.947 1:32.345 1:35.115 10
11 10 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:33.194 1:32.371 11
12 17 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:32.944 1:32.508 12
13 12 Flag of Germany.svg Timo Glock Toyota 1:32.800 1:32.528 13
14 6 Flag of Brazil.svg Nelson Piquet Jr. Renault 1:32.975 1:32.790 14
15 14 Flag of France.svg Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:33.415 1:32.915 15
16 8 Flag of Japan.svg Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:33.386 1:32.943 16
17 9 Flag of the United Kingdom.svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:33.433 17
18 21 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:33.501 18
19 15 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:34.127 19
20 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:33.562 20
21 19 Flag of the United Kingdom.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:34.140 21
22 18 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:35.725 22

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 2 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 57 1:31:06.970 2 10
2 1 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 57 + 3.339 4 8
3 4 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 57 + 4.998 1 6
4 3 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 57 + 8.409 6 5
5 23 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 57 + 26.789 5 4
6 11 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 57 + 41.314 7 3
7 10 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 57 + 45.473 11 2
8 7 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 57 + 55.889 8 1
9 12 Flag of Germany.svg Timo Glock Toyota 57 + 1:09.500 13
10 5 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 57 + 1:17.181 10
11 17 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 57 + 1:17.862 12
12 21 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 56 + 1 xhiro 18
13 22 Flag of the United Kingdom.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 56 + 1 xhiro 3
14 8 Flag of Japan.svg Kazuki Nakajima Williams-Toyota 56 + 1 xhiro 16
15 14 Flag of France.svg Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 56 + 1 xhiro 15
16 19 Flag of the United Kingdom.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 56 + 1 xhiro 21
17 18 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 56 + 1 xhiro 22
18 9 Flag of the United Kingdom.svg David Coulthard Red Bull-Renault 56 + 1 xhiro 17
19 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Force India-Ferrari 56 + 2 xhiro 20
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 6 Flag of Brazil.svg Nelson Piquet Jr. Renault 40 14
Ret 16 Flag of the United Kingdom.svg Jenson Button Honda 19 9
Ret 15 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 0 19

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Räikkönen, KimiKimi Räikkönen | Hamilton, LewisLewis Hamilton | Kubica, RobertRobert Kubica | Massa, FelipeFelipe Massa | Heidfeld, NickNick Heidfeld | Kovalainen, HeikkiHeikki Kovalainen | Trulli, JarnoJarno Trulli | Webber, MarkMark Webber | Rosberg, NicoNico Rosberg | Alonso, FernandoFernando Alonso | Nakajima, KazukiKazuki Nakajima | Button, JensonJenson Button | Bourdais, SébastienSébastien Bourdais | Glock, TimoTimo Glock | Coulthard, DavidDavid Coulthard | Fisichella, GiancarloGiancarlo Fisichella | Barrichello, RubensRubens Barrichello | Piquet Jr., NelsonNelson Piquet Jr. | Sato, TakumaTakuma Sato | Davidson, AnthonyAnthony Davidson | Sutil, AdrianAdrian Sutil | Vettel, SebastianSebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]