Monte Karlo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kazinoja e Monte Karlos

Monte Karlo (frëngjisht Monte-Carlo, monegasisht Monte-Carlu) është një lagje e Monakos e cila është e njohur për shkak të kazinos dhe banorëve me famë. Shpesh konsiderohet si kryeqyteti i Monakos, mirëpo ky qytet-shtet nuk ka kryeqytet fare. Si qendër administrative mund të konsiderohet lagjja Monaco-Ville, në të cilën gjenden institucione të numërta si për shembull kështjella apo katedralja e Monakos.

Banorë të Shquar[redakto | përpunoni burim]

  • ^ http://www.exclusivegp.com/our-blog/monaco-grand-prix/famous-people-from-monaco-who-lives-in-monaco
  • ^ http://f1.wp.pl/kat,1775,title,Kubica-oszczedza-bo-mieszka-w-Monte-Carlo,wid,14386986,wiadomosc.html?ticaid=1103fd&_ticrsn=3
  • ^ http://www.telegraph.co.uk/culture/film/9834672/Most-beautiful-woman-in-the-world-Gina-Lollobrigida-in-bizarre-fake-marriage-plot.html
  • ^ http://www.daviscup.com/en/players/player/profile.aspx?playerid=100052417
  • ^ http://www.contactmusic.com/news-article/ringo-moves-to-monte-carlo-to-avoid-tax-laws