Monte Karlo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kazinoja e Monte Karlos

Monte Karlo (frëngjisht Monte-Carlo, monegasisht Monte-Carlu) është një lagje e Monakos e cila është e njohur për shkak të kazinos dhe banorëve me famë. Shpesh konsiderohet si kryeqyteti i Monakos, mirëpo ky qytet-shtet nuk ka kryeqytet fare. Si qendër administrative mund të konsiderohet lagjja Monaco-Ville, në të cilën gjenden institucione të numërta si për shembull kështjella apo katedralja e Monakos.

Banorë të Shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2013. Marrë më 10 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://f1.wp.pl/kat,1775,title,Kubica-oszczedza-bo-mieszka-w-Monte-Carlo,wid,14386986,wiadomosc.html?ticaid=1103fd&_ticrsn=3
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 10 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ http://www.daviscup.com/en/players/player/profile.aspx?playerid=100052417
  5. ^ http://www.contactmusic.com/news-article/ringo-moves-to-monte-carlo-to-avoid-tax-laws