The Beatles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Beatles)
The Beatles logo.png
PrejardhjaLiverpool, Angli
ZhanretRok, Pop
Shtëpitë diskografikeParlophone, Capitol, Apple, Vee-Jay, Polydor, Swan, Tollie
Faqja zyrtareBeatles.com
Ish-anëtarëtPete Best (1960-1962)
Stuart Sutcliffe (1960-1961) (i vdekur)
The Fabs.JPG

The Beatles ka qenë një grup muzike angleze nga Liverpuli. Grupi është një nga grupet më të suksesshëm dhe që ka ndikuar më tepër në shekullin XX me rreth 1,3 miliardë CD të shitur. Koha e veprimtarisë së tyre kanë qenë vitet 1960; 1970 kur grupi u nda. The Beatles u ndikuan nga pararendësit The Quarry Men (1957), Johnny And The Moondogs (1959) dhe The Silver Beatles (1960). Nën emrin „Beat Brothers“ – propozuar nga producenti Bert Kaempfert – filluan si një grup shoqërues për Tony Sheridan-in në vitin 1961 në Hamburg. Karrierën e filluan 1962 me publikimin e parë të këngës së tyre Love Me Do dhe veprimtaria e përbashkët e tyre zgjati deri më 10 prill 1970, kur Paul McCartney deklaroi para gazetarëve ndarjen.

Katër anëtarët e grupit – shpesh emëruar si „Fab Four“ – ishin:

Për një kohë të shkurtër pjesëtarë të grupit kanë qenë edhe:

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Single[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1966[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Taxman"
 • "Eleanor Rigby"
 • "I'm Only Sleeping"
 • "Got To Get You Into My Life"

1967[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Strawberry Fields Forever"
 • "Penny Lane"
 • "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band"
 • "Lucy in the Sky with Diamonds"
 • "When I'm Sixty-Four"
 • "A Day in the Life"
 • "Magical Mystery Tour"
 • "I Am the Walrus"

1968[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Blackbird"
 • "Mother Nature's Son"
 • "Helter Skelter"
 • "Revolution 1"

1969[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Come Together"
 • "Something"
 • "Here Comes the Sun"
 • "She Came in Through the Bathroom Window"

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]