Paul McCartney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul McCartney
Background information
Emri i lindjesJames Paul McCartney
Lindi (18-06-1942) qershor 18, 1942 (mosha 81)
United Kingdom Liverpool, Angli
ZhanretPop-rock
Rock & roll
Muzikë klasikë
Muzikë ambient
Këngëtar
Muzikant
Instrument(et)kitarë bas, piano, Organo, kitarë, bateri, Perkusione, Ukulele, Sitar
Vitet aktik1957
LabeliHear Music
Parlophone Records
Capitol Records
Apple Records
CBS Records
EMI Music Group

Paul McCartney[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sir James Paul McCartney MBE (lindur me 18 qershor 1942) është një këngëtar-kompozitor, multi-instrumentist dhe kompozitor anglez. Me John Lennon, George Harrison dhe Ringo Starr, ai fitoi famë në mbarë botën si basisti i grupit rok britanik Beatles, një nga grupet më të njohura dhe me ndikimin me te madhe në historinë e muzikës pop; partneriteti i tij me Lennon per teskst-shkruarje,është një nga më të permendurit të shekullit të 20-të. Pas shpërbërjes se grupit, ai ndoqi një karrierë solo dhe formoi Wings me gruan e tij të parë, Linda, dhe Denny Laine.

McCartney është njohur si një nga kompozitorët dhe interpretues më të suksesshëm të të gjitha kohërave, me 60 disqe ari dhe shitjen e më shumë se 100 milionë albume dhe 100 milionë teke të punës së tij me Beatles dhe si një solo artist. Më shumë se 2,200 artistët kanë kenduarkëngën e tij me Beatles "Yesterday", më shumë se çdo këngë tjetër në histori.Dy-herë rekrut në Rock dhe Roll Hall of Fame (si anëtar i Beatles në vitin 1988, dhe si një artist solo në vitin 1999),dhe një 21-herë fitues i cmimeve Grammy(duke fituar si individualisht ashtu dhe me Beatles), McCartney ka shkruar, ose bashkë-shkruar 32 këngë të cilat kanë arritur si numer nje në Billboard Hot 100, dhe ne vitin 2014 ai ka shitur më shumë se 15.5 milion njësi RIAA-certifikuar në Shtetet e Bashkuara. McCartney, Lennon, Harrison dhe Starr marrë MBEs në vitin 1965.
McCartney ka lëshuar një katalogu të gjerë të këngëve si një artist solo dhe ka kompozuar muzikën klasike dhe elektronike. Ai ka marrë pjesë në projekte bamirësie ndërkombëtare që kanë të bëjnë me çështje të tilla si të drejtat e kafshëve, minave tokësore, varfëria, dhe arsimin ne muzikë. Ai është martuar tri herë dhe është baba i pesë fëmijëve.

Femijeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Paul McCartney u lind më 18 qershor 1942 në spitalin Walton, Liverpool, Angli, ku nëna e tij, Maria Patricia (Nee Mohin) (1909-1956), kishte aplikuar për të praktikuar si një infermiere. Babai i tij, James ("Jim") McCartney (1902-1976), ka munguar që nga lindja e djalit të tij për shkak të punës së tij si një zjarrfikës vullnetar gjatë Luftës së Dytë Botërore. [4] Pauli ka një vëlla më të vogël, Michael (lindur 7 janar 1944 ). Edhe pse fëmijët ishin pagëzuar në besimin e nënës së tyre,besimin katolik, babai i tyre ka qenë një ish-protestante u kthye ne agnostik, dhe per kete shkak feja nuk është theksuar në shtëpi.
McCartney kishte shkollën fillore ne Stockton Wood Roadnë Speke nga 1947 deri në vitin 1949, kur ai transferohet ne Joseph Williams Junior School në Belle Vale për shkak të mbipopullimit në Stockton. Në vitin 1953, ai kaloi provimin 11-plus, me vetëm tre të tjerët nga nëntëdhjetë te testuar, duke fituar pranimin në Institutin Liverpool. Në vitin 1954, ai takoi shokun e shkolles George Harrison në autobus të Institutit nga shtëpia e tij periferike në Speke. Edhe Harrison kishte kaluar provimin, do të thotë se ai mund të marrë pjesë në një shkollë e ciklit të lartë në vend se një shkollë të mesme moderne, ku shumica e nxënësve shkojne deri sa bëhen të ligjshëm për punë. Shpejt u bëne dy miq; McCartney më vonë pranoi: ". Unë prirja për të folur para tij, sepse ai ishte një vit me i ri"
Nëna e Mekartnit Maria ishte një mami dhe fituesja kryesore e parase ne familje, duke u lejuar atyre për të lëvizur në 20 Forthlin Road në ALLERTON, ku ata jetonin deri në 1964. [10] Ajo perdorete biçikletën të shkonte tek pacientët e saj; McCartney përshkruan një kujtesë të hershme të largimit të saj në "rreth tre te mëngjes ,rrugët ... trashë me borë". Më 31 tetor 1956, kur Mekartni ishte katërmbëdhjetë, nëna e tij vdiq nga një emboli. Humbja e Mekartinit e më vonë u bë një pikë e lidhjes me John Lennon, nëna e të cilit, Julia, kishte vdekur kur ai ishte shtatëmbëdhjetë vjec.
Babai Mekartnit ishte një lojtar bori dhe pianist i cili udhëhoqi Jazz Band Jim Mac në 1920. Ai mbajti një piano në dhomën e përparme, inkurajoi bijtë e tij që të jene te lidhur me muziken dhe këshilloj Paulin për të marrë mësimet e pianos, por ai preferoi të mësuar me vesh. Jimi i dha Paulit bori te nikel-kromuar për ditëlindjen e tij te katërmbëdhjetë, por kur rock and roll u bë popullor në Radio Luksemburg, Mekartni e nderoj ate per nje 15 funt Framus Zenith (modeli 17) kitarë akustike, racionalizimin se do të jetë e vështirë për të kënduar duke luajtur borisë. Ai e gjeti të vështirë për të luajnë kitarën me doren e majte, por pasi vuri re një poster duke reklamuar një koncert te Slim Whitman dhe kuptoi se Whitman gjithashtu ka luajtur me dorën e majtë, ai ndryshoi rendin e telave.Mekartni ka shkruar këngën e tij të parë, "I Lost My Little Girl" , në Zenith, dhe kompozoi edhe një melodi të hershëm që do të bëhej "When I'm Sixty-Four" në piano. Ritmi amerikan dhe gjendja e dëshpëruar ndikuan atë, dhe Little Richard ishte idhulli i tij si nxënës; "Long Tall Sally" ishte kënga e parë qe Mekartni performoje në publik, në një Butlins kompeticion talentesh ne nje kamp pushimesh.

Kariera Muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën pesëmbëdhjetë, Mekartni takoje Lennon dhe grupin e tij, the Quarrymen, në kishen e Shën Pjetrit në Woolton më 6 korrik 1957. Quarrymen luajten një përzierje te rock and roll dhe skifle, një lloj të muzikës popullore me jazz, blus dhe ndikimeve popullore. Grupi ftoi Mekartnin të bashkoheshin menjëherë pas kësaj, si një kitarist i ritmit, dhe ai formoi një marrëdhënie të ngushtë pune me Lennon. Harrison u bashkua në vitin 1958, si kitarist plumbi, pasuar nga miku i Lennon në shkollën e artit, Stuart Sutcliffe në bas, në vitin 1960. Deri në maj 1960 grupi kishte provuar disa emra, duke përfshirë Beatals, Johnny dhe Moondogs dhe Beetles Silver. Ata miratuan emrin The Beatles në gusht 1960 dhe larguan bateristin kryesor Pete,pak para një seli pesë angazhimit në Hamburg.

The Beatels[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuar jozyrtarisht nga Allan Williams, prenotimi i parë i The Beatles "ishte për një seri të shfaqjeve në Hamburg, duke filluar në vitin 1960. Në vitin 1961, Sutcliffe u largua nga grupi dhe Mekartni me gjysmë zemre u bë lojtari i tyre ne bas. Ata regjistruan profesionalisht për herë të parë gjate kohes në Hamburg, kredituar si the Beat Brothers, si grup mbështetes për këngëtarin anglez Tony Sheridan në kengen "Bonnie e mia". Kjo i çoi në vëmendjen e Brian Epstein, një figurë kyçe në suksesin dhe zhvillimin e tyre te mëvonshëm. Ai u bë menaxher i tyre në janar të vitit 1962. Ringo Starr zëvendësohet mirë në gusht, dhe grupi kishtin hitin e tyre të parë, "Love Me Do", në tetor, duke u bërë popullor në Britani të Madhe në vitin 1963, dhe në SHBA një vit më vonë . Histeria e adhuruesve te tyre 'u bë e njohur si "Beatlemania", dhe shtypi nganjëherë Mekartnit iu referua si "Cute Beatle".
Ne gusht te vitit 1965, Beatles leshuan perberjen McCartney Yestersay, duhe shfaqur nje kuartet string. Kenga ishte regjistrimi i pare ku u perdoren elemente te muzikes klasike the regjistrimi i pare qe perfshine vetem nje antare te grupit. Yesterday u be kenga me e kenduar ne historine e muzikes se asaj kohe. Me vone gjate seancave te regjistrimit per albumin Rubber Soul, Mc Cartney filloi ta shikonte Lennon si kengtarin me force muzikore dominuese ne grup. Muzikologu Ian MacDonald shkroi se, 'nga viti 1965 Mc Cartney do te ishte jo vetem si kompozitor, por edhe si instrumentist, producent dhe drejtor i de facto musical'. Kritiket e pershkruan Rubber Soul si nje perparim te rendesihem ne origjinalitetin dhe thellesine e muzikes dhe tekstit te grupit. Konsiderohet si nje pike e larte ne katalogun e Beatles, kur te dy Lennon dhe McCartney deklaruan se kishin shkruar muziken per kengen In my life. McCartney tha per albumin, ne e kemi pasur periudhen tone te bukur, tani eshte koha per tu zgjeruar. Inxhinier i regjistrimit Norman Smith deklaroi se seancat e Rubber soul ekspozuan shenja te rritjes se grindjeve brenda grupit: perplasja ne mes John dhe Paul po behej e qarte... dhe per as kohe sa Paul ishte i shqetesuar, George nuk munt te bente asnje te mire. Paul ishte absolutisht nazeli.
Në vitin 1966, Beatles lëshuar albumin Revolver. Si rezultat i teksteve kënge të sofistikuara, eksperimentimin në studio, dhe një repertor të zgjeruar të zhanreve muzikore duke filluar nga marrëveshjet e reja të vargut deri në rok, albumi ka shënuar një hap artistike për Beatles.The Beatles prodhuan një film të shkurtër promovues për këngën, dhe një tjetër për B-anën e saj," Rain ". Filmat, të përshkruar nga Harrison si "paraardhës të videos", transmetuar në Ed Sullivan Show në qershor të vitit 1966. Revolver përfshirë edhe kengen e Mekartnit "Eleanor Rigby", e cila paraqiti një oktet.
The Beatels e dhane koncertin e tyre te fundit ne fund te 1966 US tour. Me vone ate vite Mekartni e perfundoj projketin e pare muzikor ndare nga grupi, nje rezultat filmi per produksionin UK THE FAMILY WAY.
Duke filluar ne nentor te vitit 1966, grupi miratoi nje qendrim eksperimental gjate seancave te regjistrimit te albumit. Sipas inxhinierit Geoff Emerick, Beatles ishin ne kerkim per te dale ne nje gjymtyre, muzikore dhe te zerit... ne perdorem shum kaseta varispeeding dhe teknike te tjera te manipulimit.. dhe efekte si flaning dhe ADT. Regjistrimet e tyre te A day in the life kerkuan nje orkester 40 pjesshe. Seancat prodhuan Strawberry Fields Forever, Penny Lane ne shkurt te vitit 1967, dhe LP i ndoqi ne qershor. Kenga e McCartney She's leaving home ishte nje kenge orkestrale op. MacDonald e pershkroi kaseten si punen me te mire ne Stg. Kurse Pepper- si art i pazevendesueshem i asaj kohe. Mustqet e renda qe mbanin Beatles reflektuan rritjen e influences se trendeve te stilit hippie ne moden e ushtrise shkroi Gould. Dijetari David Scott Kastan e pershkroi Stg. Pepper e pershkroi si rock and roll me i rendesishem dhe influent qe eshte regjistruar ndonjehere.
Vdekja Epstein-së në gusht 1967 ka krijuar një boshllëk, i cili la Beatles te hutuar dhe të shqetësuar për të ardhmen e tyre. Mekartni,merr persiper punen duke të mbushur atë boshllëk, gradualisht u bë udhëheqës dhe menaxher i biznesit te grupit qe Lennon kishte udhëhequr një herë. Sugjerimi i tij i parë kreativ pas këtij ndryshimi të udhëheqjes ishte që të propozojë që grupi te ec përpara në planet e tyre për të prodhuar një film për televizion, i cili do te emrohej "Magical Mystery Tour". Projekti ishte "një makth administrativ per te gjithë", sipas historianit te Beatles 'Mark Lewisohn.Mekartni kryesisht drejtoi filmin, i cili solli reagimin e tyre të parë të pafavorshëm kritik. Megjithatë, fonogrami i filmit ishte më i suksesshëm. Ky film arriti 8 milione dollar ne shitje gjate tri javesh.
Më 10 prill 1970, per shkak te mosmarrëveshjeve të biznesit me shokët e tij, McCartney njoftoi largimin e tij nga grupi. Ai ngriti padi për shpërbërjen formale të grupit më 31 dhjetor 1970. Më shumë mosmarrëveshje ligjore i ndjekur nga avokatet e tij ,John dhe Lee Eastman, luftoi Lennon, Harrison,Star dhe menaxherin e tyre Allen Klein. Një gjykatë angleze shpërbëri ligjërisht The Beatles më 9 janar 1975.Ata janë konsideruar gjerësisht si një nga grupet të njohura dhe me ndikim në historinë e muzikës rock.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]