George Harrison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
George Harrison
George Harrison 1974 (cropped).jpg
Të dhëna
U lind25 shkurt 1943
Flag of England.svg Liverpool, Angli
Vdiq29 nëntor 2001
Flag of the United States.svg Los Angeles, Kaliforni
ZhanretRock
Psychedelic rock
Pop
Muzika indiane
PunaKitarist
VeglatKitare
Vitet aktive19572001
Shtëpitë diskografikeParlophone
Capitol
Apple
Vee-Jay
EMI
Dark Horse Records
BashkëpunimetThe Beatles
Traveling Wilburys
The Plastic Ono Band
Faqja zyrtareGeorgeHarrison.com

George Harrison lindi më 25 shkurt 1943Liverpool, Angli; vdiq më 29 nëntor 2001Los Angeles, Kaliforni, SHBA. Ishte një muzikant dhe kompozitor anglez. Ai u bë i njohur si anëtar i grupit Beatles, ku ishte kitaristi kryesor. Shpesh atë e quanin "Bealtes i qetë".[nevojitet citimi]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1970 "My Sweet Lord"
 • 1971 "What Is Life"
 • 1971 "Bangla-Desh"
 • 1973 "Give Me Love
 • 1974 "Ding Dong, Ding Dong"
 • 1975 "Dark Horse"
 • 1975 "You"
 • 1975 "This Guitar (Can't Keep from Crying)"
 • 1976 "This Song"
 • 1977 "Crackerbox Palace"
 • 1977 "True Love"
 • 1977 "It's What You Value"
 • 1979 "Blow Away"
 • 1979 "Love Comes to Everyone"
 • 1979 "Faster" (
 • 1981 "All Those Years Ago"
 • 1981 "Teardrops"
 • 1982 "Wake Up My Love"
 • 1982 "I Really Love You"
 • 1985 "I Don't Want To Do It"
 • 1987 "Got My Mind Set On You"
 • 1988 "When We Was Fab"
 • 1988 "This Is Love"
 • 1989 "Cheer Down"
 • 2003 "Any Road"
 • 2003 "Stuck Inside a Cloud"