George Harrison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
George Harrison
George Harrison 1974 (cropped).jpg
Informacione
Lindja25 shkurt 1943
Flag of England.svg Liverpool, Angli
Vdekja29 nëntor 2001
Flag of the United States.svg Los Angeles, Kaliforni
ZhanriRock
Psychedelic rock
Pop
Muzika indiane
Profesion(e)Kitarist
LabelParlophone
Capitol
Apple
Vee-Jay
EMI
Dark Horse Records
Instrument(e)Kitare
Vite aktiv19572001
Bashkëpunim(e) meThe Beatles
Traveling Wilburys
The Plastic Ono Band
Webfaqja
GeorgeHarrison.com


George Harrison lindi më 25 shkurt 1943Liverpool, Angli; vdiq më 29 nëntor 2001Los Angeles, Kaliforni, SHBA. Ishte një muzikant dhe kompozitor anglez. Ai u bë i njohur si anëtar i grupit Beatles, ku ishte kitaristi kryesor. Shpesh atë e quanin "Bealtes i qetë".[nevojitet citimi]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1970 "My Sweet Lord"
 • 1971 "What Is Life"
 • 1971 "Bangla-Desh"
 • 1973 "Give Me Love
 • 1974 "Ding Dong, Ding Dong"
 • 1975 "Dark Horse"
 • 1975 "You"
 • 1975 "This Guitar (Can't Keep from Crying)"
 • 1976 "This Song"
 • 1977 "Crackerbox Palace"
 • 1977 "True Love"
 • 1977 "It's What You Value"
 • 1979 "Blow Away"
 • 1979 "Love Comes to Everyone"
 • 1979 "Faster" (
 • 1981 "All Those Years Ago"
 • 1981 "Teardrops"
 • 1982 "Wake Up My Love"
 • 1982 "I Really Love You"
 • 1985 "I Don't Want To Do It"
 • 1987 "Got My Mind Set On You"
 • 1988 "When We Was Fab"
 • 1988 "This Is Love"
 • 1989 "Cheer Down"
 • 2003 "Any Road"
 • 2003 "Stuck Inside a Cloud"

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.