Ringo Starr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Richard Starkey i njohur (Ringo Starr) lindi me 7 korrik 1940 Liverpool te Anglisë ësht Këngtar,Kompozitor,Vokalist,Batrist etj... ka qen ne antar ne shum grupe te njohura si grupi i rokut The Beatles ku ishte nje ndér antar e par te ketij Grupi po ashtu ai kontriboi si baterist ne Shum koncerte ndrkomtare dhe von sherbu e dhe si vokalist ne disa kenge te The Beatles ai esht i njohur me bashkpunimin me Pete Beast dhe John Lennon kompozuan disa Kengt të njohura.

Ringo Starr
Ringo Starr (2007).jpg
Informacione
Lindja 7 korrik 1940
Flag of England.svg Liverpool, Angli
Zhanri Rock
Psychedelic rock
Pop
Muzika indiane
Profesion(e) Kitarist,Baterist,Kompozitor
Label Parlophone, United Artists,

Capitol, Apple, Swan, Vee-Jay, Tollie, Atlantic, RCA, Mercury, Koch,

Private Music, Boardwalk, Rykodisc
Instrument(e) Kitare,Bateria
Vite aktiv 1957
Bashkëpunim(e) me The Beatles-The Plastic Ono Band