Jump to content

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
Studio album by
Realizuar26 maj 1967
Inçizuar1966-1967, Abbey Road Studios, Londër
ZhanriPsychedelic rock
Gjatësia39:49
EtiketaParlophone
ProducentGeorge Martin
The Beatles chronology
Revolver
(1966)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Magical Mystery Tour
(1967)

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albumi në studio nga grupi anglez rock The Beatles, lëshuar në 1967 nga Apple Records.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha tekstet e shkruara nga John Lennon dhe Paul McCartney.

 1. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band – 2:02
 2. With a Little Help from My Friends – 2:43
 3. Lucy in the Sky with Diamonds – 3:23
 4. Getting Better – 2:46
 5. Fixing a Hole – 2:31
 6. She's Leaving Home – 3:34
 7. Being for the Benefit of Mr. Kite! 2:35
 8. Within You Without You (George Harrison) – 5:04
 9. When I'm Sixty-Four – 2:37
 10. Lovely Rita – 2:41
 11. Good Morning Good Morning – 2:41
 12. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise) – 1:18
 13. A Day in the Life – 5:32

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • MacDonald, Ian (1997). Revolution in the Head: The Beatles' Records and the Sixties (në anglisht) (bot. First Revised). Londër: Pimlico (Random House). ISBN 978-0-7126-6697-8.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]