Stuart Sutcliffe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stuar Sutcliffe
The beatles.jpg
Stuarti ne vitin 1961
Informacione
EmriStuart Ferrguson Viktor Sutcliffe
Lindja23 qershor 1940 (21 vjeqar)
PrejardhjaEdinburg,Skoci.
Vdekja10 prill 1962
ZhanriPop,Rok
Profesion(e)Këngëtar,Piktor,Poet,Artists
LabelUniversal
Instrument(e)Gitare dhe Bast
Vite aktiv1960-1962
Bashkëpunim(e) meThe Beatles 1960-1961

Stuart Ferrguson Viktor Sutcliffe lindi me 23 qershor të vitit 1940EdinburgSkocisë ishte muzikant, piktor e poet i njohur britanik po ashtu per Një vit ka qenë pjestar i grupit të famshëm të rokut The Beatles gjatë viteve 1960-1961.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuart Sutcliffe dhe Paul McCartney në Hamburg

Stuart Sutcliffe lindi me 23 qershor 1940Edinburg mirë po familja e tij u shpërngul në LiverpoolAnglisë kur Stjuarti kishte vetëm tre vjet kështu ai kreu shkollën fillore dhe gjimnazin në Liverpool.

Kur kreu gjimnazin Stjuarti, 18 vjeçar u shqua si muzikant i talentuar në Fakultetin e Arteve në Liverpul ku edhe vazhdoi studimet në vitin 1959 e u njoh me John Lennonin dhe me Paul McCartney me të cilët bashkëpunoi për një vit në grupin e famshmen The Beatles.

Stjuarti shërbeu si kitarist dhe Bas i grupit The Beatles. Në vitin 1961 shkëlqeu në HamburgGjermanisë. Përveç talentit për muzikë Stjuarti shquhej në Fakultetin e Arteve edhe si një piktor i talentuar, ndaj ai u largua nga grupi The Beatles për t’iu bashkangjitur shokut të tij Astrid Kirchher me te cilin filluan të studionin për art në Universitetin e Hamburgut. E megjithatë Stjuarti nuk i shkëputi asnjëherë lidhjet me Grupin The Beatles. Dy vitet e fundit të jetës së tij Stjuarti i kaloi në Hamburg me shokun e tij të ngushtë Astrid Kirchher.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stjuarti përveç diplomimit për muzikë në Fakultetin e Arteve në Liverpool, në vitin 1961 u diplomua në Kolegjin e Arteve në Hamburg edhe si piktor.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Stjuartit, Charles Sutcliffe (1905 - 18 mars 1966) ishte një shërbyes i lartë civil, i cili lëvizi për të Liverpulit për të ndihmuar ne Luftën e Parë Botërore në vitin 1943. Ai punonte në një anije ndaj pjesën më të madhe të kohës ishte në det. Nëna e tij, Millie, ishte mësuese në për shkollë fillore. Stjuarti kishte dy motra më të vogla, Pauline dhe Joyce.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[nevojitet citimi]

Kur u diplomua në qershor të viti 1961 Stuart hapi dhe disa ekspozita por profesori i tij Mario Polozzi thoshte se ende Stuarti duhet frmyzhet dhe inspirohet në menyr qe Piktorat të jenë sa me reale.

Portert nga Stuart Sutcliffe

Bashkupunimi me The Beatles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat Poetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuart Sutcilffe vdiq me 10 prill në Hamburg,Gjermani nga një hemoragji masive në tru.

Në prillin e vitit 1962 Stuarti derisa po pikturonte në një klasë arti në HamburgGjermanisë Stuarti filloi të ndjente dhimbje të forta koke dhe kështu Stuarti ra i alivanosur në Tokë shoku i ngushtë i Stuartit fotgarfi Astid Kirchherr thirri një abulancë për ta çauar në spital kurr mbritën në spital Doktrët Gjerman kuptuan së Stuarti kishte një Hemorgji të brendshme në pjsën e djathtë të trurit dhe ata filuan menjëher me kirugji intezive per ta ndalur hemorgjinë e rënd te Stuartit doktorët bën edhe një trajtim me rreze X por nuk arriten që ta nadalin hemorgjin e Stuartit dhe kështu ai vdiq. Stuarti vdiq në moshën 21 vjeqare në varrim morren pjesë familjarët shoket dhe disa pjestar të Grupit The Beatles.

Vend-varrimi i Stjuartit në Liverpool të Anglisë

Filmat dhe Librat që ben per nder te Stuat Sutcilffe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat Dokumentar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1994 Backbeat, Stuart Sutcliffe, The Lost Beatle - ket libër e ka shkruar Alan Clasyon dhe motra e Stuartit Pauline Sutcliffe
  • 1995 Stuart, The Life and Art of Stuart Sutcliffe - ket libër e ka shkruar Kay Williams
  • 2001 The Beatles Shadow, Stuart Sutcliffe, & his lonely hearts club - ket libër e ka shruar Douglas Thomson
  • 2008 Stuart Sutcliffe: a retrospective - ket libër e ka shkruar Matthew H. Clough