Abbey Road

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abbey Road është albumi i njëmbëdhjetë në studio nga grupi anglez rock The Beatles, lëshuar në 26 Shtator 1969 nga Apple Records. Seancat e regjistrimit për albumin ishin të fundit në të cilat morën pjesë të katër Beatles. Edhe pse Let It Be ishte albumi i fundit që Beatles përfundoi para shpërbërjes së grupit në prill 1970, shumica e albumit u regjistrua para se të fillonin seancat e Abbey Road.[1] Një teke dyanshëme e albumit, "Something" i mbështetur me "Come Together", i lëshuar në tetor, kryesoi tabelën e Billboard Hot 100 në SHBA.

Abbey Road është një album rock që përfshin zhanre të tilla si blues, pop, dhe rock progresiv,[2] dhe ai bën përdorimin e spikatur të sintetizuesit Moog dhe amplifikatorit Leslie. Pjesa e dytë përmban një copëz të fragmenteve të këngëve të redaktuara së bashku për të formuar një pjesë të vetme. Albumi u regjistrua mes një atmosfere më të këndshme sesa seancat Get Back/Let It Be në fillim të vitit, por kishte ende mosmarrëveshje të shpeshta brenda grupit. John Lennon ishte larguar privatisht nga grupi në kohën kur albumi u lëshua dhe McCartney u largua publikisht vitin e ardhshëm.

Megjithëse Abbey Road ishte një sukses i menjëhershëm tregtar dhe arriti në nr.1 ​​në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, ajo fillimisht mori vlerësime të përziera, me disa kritikë që përshkruanin muzikën e saj si të paautorizuar dhe duke shqetësuar efektet artificiale të prodhimit. Me kalimin e kohës, albumi u shikua si ndër më të mirët e Beatles dhe shumë kritikë e kanë renditur atë si një nga albumet më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Në veçanti, kontributet e George Harrison, "Something" dhe "Here Comes the Sun", konsiderohen të jenë ndër këngët më të mira që ai shkroi për grupin. Mbulesa e albumit, e cila përmban katër anëtarët e grupit që ecin nëpër një kryqëzim zebër jashtë Abbey Road Studios, është bërë një nga imazhet më të famshme dhe të imituara në historinë e muzikës popullore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ MacDonald 1997, f. 300: the last album recorded by the Beatles; 322: the Beatles dissolved in April 1970.
  2. ^ James E. Perone. The Album: A Guide to Pop Music's Most Provocative, Influential, and Important Creations (në anglisht). fq. 215.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • MacDonald, Ian (1997). Revolution in the Head: The Beatles' Records and the Sixties (në anglisht) (bot. First Revised). Londër: Pimlico (Random House). ISBN 978-0-7126-6697-8.