Bono

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bono
Të dhëna
Emri i lindjesPaul David Hewson
Gjithashtu të njohur siBono
U lind (1960-05-10) 10 maj, 1960 (63 vjeç)
PrejardhjaDublin, Irlandë
ZhanretRock, post-punk, alternative rock
PunaMuzikant, aktivist, filantropist
VeglatVokal, kitarë, harmonikë
Vitet aktive1976 - prezent
BashkëpunimetU2
Faqja zyrtareU2.com

Paul David Hewson (i lindur më 10 maj 1960Glasnevin, Dublin, Irlandë), i njohur me pseudonimin Bono, është vokalisti kryesor i rock bendit irlandez U2. Bono u lind dhe u rrit në Dublin, dhe vijoi Mount Temple Comprehensive School ku ai e njoftoi gruan e tij të ardhshme, Ali Hewson, si dhe anëtarët e ardhshëm të U2-së. Që nga ajo kohë ai është quajtur Bono nga familja dhe anëtarët e bendit. Bono i shkruan pothuajse të gjitha tekstet e këngëve të U2-së, zakonsiht duke përdorur tema politike, sociale dhe fetare. Gjatë viteve të hershme, tekstet e Bonos kontribuan në tonin rebel të U2-së. Me kalimin e kohës tekstet e tij u inspiruan më shumë nga eksperiencat e tij personale.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]